Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: De ce este bine sa mergem la service renault?!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
crazy-Ghindu
Am fost de curand la service renault (nu dau nume, nu asta-i important), pentru inca o reparatie,.. ca sa fiu mai precis am adunat pana acum frumoasa suma de 17000 ron reparatii la reprezentantele lor.
Am avut nenumarate discutii cu ei pe tema facturilor emise...
Lucrul cel mai suparator este pretul pe care il platesc la manopera. Este revoltator cum la o interventie de 1 ora si 30 de min. timp efectiv lucrat la masina sa ajungi sa platesti 16 ore (mai mult sau mai putin), prin simpla lor formula de timpi alocati fiecarei operatiuni, si cu faimoasa replica "asa-i in nomenclator stipulat pentru aceasta operatiune oriunde te-ai duce la acest tip de motor". Nu vi se pare ca suna cam a furt pe fatza? Nu pare o smecherie facuta de firma Renault?
Cand te duci la ei vezi afisat pretul pe ora de lucru (80/ 70/ depinde), intrebarea este.. de ce mai afiseaza asta.. cand nu este asa de important, si nu afiseaza costurile pentru diverse operatiuni.. (chiar daca sunt o gramada de combinatii), ca defapt asta intereseaza pe oameni?!Din ce am mai fost informat .. la ei criza nu a venit.. asa ca ei nu umbla la preturi sa le mai scada ca asa e peste tot in orice tara.. (alta discutie).

Pretul pieselor... nu am auzit pe nimeni sa recomande mai ieftin la ei.
DECI:

1. DE CE SA ALEGEM SA MERGEM LA SERVICE RENAULT?

ex. singurul lucru pentru care ii aleg este ca sunt multumit de cum remediaza problema .. e calitativ ( nu la toate reprezentantele.. si aici am sa mentionez totusi ca la Ipso Otopeni , mi-am nenorocit masina de cca 5000 ron, pentru care mai repar si astazi)

2. DE CE NU TREBUIE SA MAI MERGEM LA SERVICE RENAULT?

ex. nu schimbi tot ce-ti zic ei ca zice la carte, nu ai garantie
preturi piese .. foarte mari
pret manopera .. furt cu acte in regula
vi cu o problema dar nu te sesizeaza ca au mai vazut si altele
in anumite reprezentante... nu ai ce cauta langa masina (de ce oare?)
ce repari la ei cu 30 milioane repari la ne-a Vsile cu 3 mil.
nu desfasoara nici o activitate sa te stimuleze sa revi la ei.. te fac sa te simti umil pe bani si pe timpul tau.. tu ai nevoie de ei si nu ei de tine.. (foarte ciudat sentimentul asta.. nu?)


In rest va las pe voi sa va dati cu parerea .. ca poate eu nu le vad pe toate atat buna cat si rele.

Este un topic cu care nu vreau sa dezfiintez pe nimeni ci vreau pur si simplu sa reusim sa alegem pentru mai bine in viatza.


nokia_6260
''te fac sa te simti umil pe banii si pe timpul tau''-asta e boala de mentalitate romaneasca.Daca aici nu se lucreaza,nimic nu se mai poate intampla in Romania.Putem sa avem salariile ca in Germania,infrastructura la fel,benzina mocca,sa curga miere la robinet,dar daca nu se umbla la mentalitatea de manelist dobitoc a mai mult de 80 la suta din populatia Romaniei si care se manifesta incepand de la casieria de la banca(ma refer la banala linie galbena care ar trebui sa ofere un minim de intimitate la ghiseu) pana la baietii care te privesc sfidator scuipand seminte pe jos la intrarile banale din parc cand te duci cu nevasta la plimbare...
espacern
Raspunsul la intrebarea ta nr.1 este:
Pentru ca au experienta
Pentru ca au baza de date
Pentru ca suntem obligati de contractul de garantie.
La intrebarea nr.2 raspunsul este:
Pentru ca exista si altele.
NB!
Maxy25
Eu am fost la reprezentanta Renault din oras la cateva luni dupa ce am luat masina (in necunostinta de cauza) am lasat masina pentru schimb lichide (ulei , antigel , frana etc. ) greseala mea , nu am stat langa ea in momentul operatiilor respective , cand am plecat cu ea din service brusc am auzit zgomote puternice in partea din spate a masinii. M-am intors la service si am cerut explicatii celor care au lucrat la ea si mi s-a spus ca este posibil sa se fi rupt amortizoarele pe spate .... asa din senin , amandoua . Bineinteles a trebuit sa le schimb si pe alea , alti bani alta distractie . De atunci nu am mai calcat pe acolo decat pentru informatii . Ciudat este ca desi isi dau seama si ei ca pierd teren la servisare (merg clientii tot la alte service-uri) nu lasa deloc din preturi deoarece ei sunt reprezentanta si au cheltuieli, dimpotriva umfla devizul cat pot .
stanionjan
in Slobozia ,te duci in service la reprezentanta (fostul service dacia mad.gif )se bat baietii de'' musca''pe acolo ,au aceiasi mentalitate ca pe vremuri(nu te scoate din ''PATROANE'' icon_mrgreen.gif ),noroc ca aici te lasa sa vezi ce lucrari fac ,dar cel mai bine este ca poti sa ai idee c-am cat face lucrarea ,in functie de asta poti continui la ei ,s-au sa alegi alt service,dar daca ai ghinion sa te duci la un privat ,si asta zice ca-ti ia mai putin daca nu iei factura ,te-ai fript .......asa ca mai bine mergi la un meserias,care musai tre sa ai recomandare ,si te rezol;va mult mai bine si mai ieftin in fata blocului, cat despre garantie , daca omu' stie meserie nu ai nevoie de asa ceva ,treaba este cu masina noua,atunci cand este in garantie .......ei de aici'' traiesc'' ai -nai-tre sa dai! In rest tre sa ai si ceva noroc sa nu dai peste unii care ,daca pot sant in stare sa-ti ia si pielea de pe tine,asa ca sa ne fereasca dumnezeu de ''specimene '' din astea ,chiar daca sant de ''reprezentanta'' .sau privati,si mai ales service-urile private,bafta si multi km fara probleme! biggrin.gif
UltraDrive
pentru lucruri importante, cel mai bun exemplu este distributia, eu sunt lecuit; ma duc numai la reprezentanta.
pentru restul exista destule alternative : regie proprie, nea' mecanicu', service-ul din colt, etc
cj98czh
Pentru mine ... reprezentanta nu exista decat pt. diagnoza ... la ambele masini din familie ... in rest am un service bun si serios care executa toate lucrarile de care am nevoie ...
MirceaVio
La fel si eu ca si cj98czh. Un service serios cu oameni priceputi, fara reprezentante.
crazy-Ghindu
Sunt pe undeva ca gandul la ce a zis UltraDrive "pentru lucruri importante" care reprezinta siguranta familiei si integritatea masini, poate e bine sa mergem la ei ca sunt mai documentati si au dispozitive mai potrivite.. dar pentru lucrurile normale generale.. schimb ulei un filtru un bec o tinichigerie si vopsire discuri de schimb placute frana si multe alte lucruri... asi opta pentru alte locuri (alti mecanici), pentru preturi evident... si mai vreau sa specific ca daca cineva ii crede ne-experimentati , se inseala, mecanicii buni, electricienii si tinichigerii buni la fel si vopsitorii auto... nu cred ca se nasc doar in service Renault.

Deci hai sa ne dumirim in continuare prin opinile voastre , cum este mai bine sa procedam, poate gasim un tipar de functionare care sa ne ajute pe noi toti care ne iubim aceste masini dar care ne fac sa suferim enorm cand trebuie sa le ingrijim decent.
Dodone
Imi pare rau sa aud ce probleme aveti la reprezentantele din orasele voastre. Cel putin in TM situatia sta cu totul altfel.
Aici angajatii au fost filtrati, se pare ca a contat mult si feedback-ul pe care directorul l-a primit de la clienti.
Pt. clientii fideli sau cei cu autoturisme mai vechi de 8 ani se fac pe loc reduceri punctuale, in functie de volumul de lucru si piesele schimbate.
Am trimis la ei de mai multe ori diversi forumisti pt. diagnoze/constatari si m-au sunat uimiti spunandu-mi ca operatiunile mentionate au fost gratuite.
La reprezentanta din TM sunt vitrine mari din sala de asteptare, poti vedea masina in fiecare moment. Sau privesti la TV, e o sala f. comoda.
Acum aproape 2 ani directorul reprezentantei impreuna organizat impreuna cu mine am organizat o intalnire intre staff-ul (tehnic si vanzari) al reprezentantei si forumistii din TM. A fost si un aradean. Am avut parte de o primire deosebita, am facut un tur al locatiei, apoi am discutat deschis orice of sau nelamurire am avut.
Am testat si Fluence in ajunul prezentarii pt. public. A fost o seara reusita, dupa opinia mea.
Referitor la preturi. Directorul mi-a explicat ca acestea nu pot fi la fel de mici ca la magazine devreme ce orice reprezentanta e obligata prin contract sa detina pe stoc repere in valoare de aprox. 400.000 de euro, cel putin. Apoi, piesele care nu se misca din depozit mai mult de 2 ani se caseaza. Asta inseamna cam 50.000 de euro, anual sau la doi ani, nu stiu exact. Aici discutam de piese de origine, de multe ori am constatat pe propriul buzunar ca piesele after market nu au nici pe departe calitatea Renault. Adica cat platesti atat primesti.
Oricum, de mai bine de 1 an in reteaua Renault au aparut si piese low-cost marca Motrio, care au un raport pret calitate destul de bun.
Scolarizarea de 2 sau 3 saptamani (nu retin exact) pt. Megane 3 pt. un angajat a fost de aprox. 20.000 euro.
Am scris toate acestea ca sa respectam adevarul, nu am avantaje materiale din partea reprezentantei pentru ca postez pe forum decat cele care le poate avea orice client. Ca am castigat niste prieteni, asta e altceva.
snowdream
Am fost la revizie cu masina acum aproape 1 saptamana si am fost placut surprins, la programare ca am fost intrebat daca vreau piese de origine sau echivalente , plus ca daca vin la programul de happy hour (7.30- 8 dimineata sau dupa 19.30 seara) am reducere 15 % la manopera si 10 % la piese ( nu mai tin minte daca sunt asa reducerile sau invers smile.gif ). M-au lasat sa stau langa masina, sa vb cu mecanicul, care a verificat masina mi-a sugerat sa mai schimb un senzor mi-a desfundat o duza de un stergator, a lucrat cu foarte grijuliu si atent dl Vali si mi-a rezolvat toate probleme de pe fisa de constatare. Ce pot spune, cred ca am sa ma mai duc la ei, daca mai fac promotii la piese si manopera. smile.gif. Initial voiam sa platesc o diagnoza si dupa sa ma duc in alta parte dar reducerile cumulate m-au convins blush.gif ..............
MirceaVio
Probabil ca difera calitatea oamenilor de la caz la caz, deci nu prea as crede ca se poate utiliza un tipar folosibil in orice reprezentanta.
crazy-Ghindu
Dodone............ iata inca un lucru bun pe care-l aud.. se fac reduceri pentru clientii fideli si pentru cei cu auto mai vechi de 8 ani... asta da program de atractie clienti si de decentza .. pentru ca daca ai o masina de 10 ani care are multi km si valoreaza cca 1500 euro toata.. sa faci o reparatie de 40 mil. din care 24 mil e manopera... mi se pare strigator la cer ...
E bine ca la Timisoara se intampla pe dos ca in alte locatii... si ma bucur ca " snowdream" e foarte multumit unde a fost.. si ca a prins acele reduceri... dar astea sunt cazuri cam rare din pacate.. si daca nu se sesizeaza macar aici pe forum cat de important este pentru noi posesorii de astfel de marci sa fim tratati cu intelegere si decentza, atunci vom fugi care pe unde apucam pana gasim ceva pe placul bunului simt.
Despre costurile lor de pregatire un mecanic si despre pierderile de 50.000 de euro.. nu vreau sa ma exprim pentru ca e bucataria lor interna si ei trbuie sa si-o gestioneze si asume in acelasi timp, iar treaba asta nu trebuie scazuta cu banii nostri..
Un bun manager de service.. stie sa atraga si pe cel sarac si pe cel mai bogat.. trebuie doar sa fie atent la detalii.. (parerea mea), si sigur are de castigat cat sa-si acopere toate pierderile..
cj98czh
Eu unul nu am avut probleme de nici un fel cu piesele aftermarket .... daca stii ce producatori sa alegi .... ca nu tin cat una originala ... de acord ... dar nici pretul nu se apropie ... tin aprox. 60-70% cat una originala si pretul este cam la jumatate .... deci rentabil din punctul meu de vedere ...

Eu unul nu ma duc in reprezentanta nu pentru calitatea mecanicilor (cu toate ca ii cunosc personal pe multi dintre cei de la Cluj) ci pentru preturile mari practicate la manopera ..

De mai multi ani am un amic, inginer mecanic, care si-a facut service-ul lui ... om foarte serios si corect.

Ce imi place la el ... ca daca de exmplu nu a mai facut o operatiune niciodata, el sau baietii lui .... prima data citeste, se documenteaza bine si abia apoi se apuca .... marele minus ... lucreaza foarte incet ... mare plus ... nu ramane nimic la voia intamplarii si nu a dat nici un rateu de cand merg la el ...

Scria cineva mai sus de Motrio ..... piese foarte bune ... dar nu le-as pune pe masina mea .... sunt alti producatori mult mai buni la aceleasi preturi ...


Exemplu ...

Schimbare kit distributie si accesorii, antigel, lichid de frana+revizie normala ...

Pret ofertat in reprezentanta ... 3100 RON (piese+manop)

Pret service normal 15XX ron (am scris pe topicul cu schimbul de distributie exact cat a fost si ce anume am folosit)

La astia din urma ... am garantie 3 ani pe distributie si accesorii sau 60.000 km ...
ionutt daniel
Personal prefer sa repar singur tot ce se poate la masina, motiv pentru care ma documentez inainte, demontez cu mare atentie tot, mi-am procurat din timp sculele necesare. Toate dupa cateva experiente neplacute cu mecanici experimentati pe care i-am platit si pentru reparatii ce nu erau necesare sau remedierea unor defecte provocate chiar de ei. Banii pe care i-as da la service prefer sa-i investesc in scule si piese... dar aici intervine si pasiunea.
Dodone
ionutt, pai si eu imi reparam singur masina cand locuiam la casa, aveam scule pt. 4 mecanici. Reparam masini pt. majoritatea cunoscutilor. Am fost nevoit sa ma mut la bloc, unde nu mai pot face mare lucru.
Degeaba ai pasiune daca nu ai spatiu si/sau timp. Asa ca dau cu banii in mecanici... sad.gif
ionutt daniel
Si eu locuiesc la bloc. Intr-adevar am prin bunavointa unui prieten am o hala unde pot face ce vreau, insa ma chinuiam inainte cu sculele in masina sau prin apartament, iar la nevoie gaseam cate un garaj unde reparam masina. Totul e sa vrei si sa iti placa, nu e imposibil. Nu prea tine de marca sau de spatiu, ci mai mult de timp si persoana, poate si de frica uneori. Repet ce am mai spus aici pe forum, prefer sa platesc ce stric eu si sa invat decat sa invete altii pe banii mei si nervii mei. Pot spune ca aici pe forum si prin alte forumuri prin experienta unora ca noi poti trece spre specializare fara a va lovi de mecanici plictisiti si dornici de castig pe spatele unora .
Dodone
La mine nu e cazul de frica. Am fost sofer de cursa lunga in tinerete, reparam camionul pe marginea drumului, ca se mai stricau, nu ca acum (Saviem, Raba, IFA, Kamaz, Mercedes-uri din anii '70 fabricate in Iran).
Problemele majore pt. mine sunt spatiul si timpul. Daca-s liber sunt cu copilul la joaca, inot, etc.
crazy-Ghindu
hmm.. o ideie foarte buna cu achizitionarea de scule si reparatul personal.. dar varianta aceasta este intradevar pentru cei pasionati de asa ceva care au si un pic de indemanare si bineinteles spatiu si timp... la asta nu m-am gandit... si eu mai repar ce stiu eu ca pot sa incerc fara sa afecteze siguranta masinii.. in rest trebuie sa merg la un mecanic din service... cel putin pana acum.. ramane de vazut in urma parerilor multiple care se dau aici, ce aleg sa fac pe viitor.. De aceea e bine sa spunem toti din experienta noastra ce am patit si cum am reactionat.
xjc0c0
Eu unul ,daca stiu ca pot repara sau modifica ceva cu mana mea,atunci o fac cu cea mai mare placere. Si nu o fac doar pentru a economisii ceva banuti, ci pentru ca imi place, pentru ca ma linistite. Mai mult decat un simplu hobby...
Cand vine vorba de lucrari mai mari/importante merg la un mecanic care s-a ocupat de masina de cand am luat-o. Are experienta si mai important este faptul ca lucreaza cu pasiune,si stie foarte bine ce face. Poate ca unele din opertiuni le-as fi putut face si eu,dar imi lipsesc sculele destinate unui anumit tip de operatiune (gen presa pentru arcuri,sau pentru rulmenti) . Nu vad pentru ce as cumpara astfel de scule,daca nu si-ar scoate bani. Cu mecanicul mai fac schimb de experienta practica-teoretica
Mi-am facut o trusa de scule,pe care le-am achizitionat incet si pe rand, fiindca nu imi place sa cer sau sa le dau imprumut.
Si spatiul este o chestiune care ma impiedica,fiindca momentan stau la bloc...
In concluzie pentru ce stiu ca poate fi citit electronic merg la service un Renault/Dacia,pentru reparatii sau revizii merg la mecanic,iar pentru operatiile mai usoare,ce nu necista scule speciale, fac singur.
mimo
Nu trebuie neaparat sa mergi la service renault pentru reparatii, este chestie de manopera umflata. Poti apela in schimb la oamenii lor calificati si sa rezolvi aceleasi probleme in locatiile lor personale, scutesti niste bani buni. Eu personal am intalnit un mecanic care este pasionat in ceea ce face si apelez la el pentru repararea masinii. Decat sa ma duc la reprezentanta sa le bag banii in buzunar, mai bine ma folosesc de mecanicul lor in interesul meu. Trebuie sa manance si el pana la urma si eu trebuie sa fiu multumit de reparatie. Aceleasi servicii la pret de criza :-)
crazy-Ghindu
Saliu' !
Am fost la alte service-uri si domnilor DA se poate si altfel si la preturi usturatori de mici.. exemplu : constatare 5-ron.. da da.. atat , manopera 40 ron este foarte real domnilor...
Ultima constatare facuta asa in graba printre altele la service renault mi-a scos in evidenta faptul ca trebuie schimbat negresit amortizoare, arcuri, flanse si capete de bara stabilizatoare aaa si bucsele de bascule ma refer la partea din fata a masinii, ca sa scap de troncanitul respectiv. Am plecat de atunci la drum cu gandul acesta, dar la aceste alte service-uri am fost indrumat ca totul este oki mai putin capetele de bara stabilizatoare , care odat schimbate au si rezolvat problema.. deci calculati si voi ca nu e greu ca sa vedeti de ce investitii severe am scapat .
In concluzie mai in gluma zis " EXISTA VIATA SI DINCOLO DE MOARTE"
stany
si la reprezentanta renault din vaslui sunt baieti foarte de treaba...chiar cand am adus masina am fost si i-am facut diagnoza si l-am intrebat pe un baiat de acolo cum pot sa scot niste zgarieturi fine facute de un destept care a scapat o chinga peste toate masinile de pe trailer ...mi-a sters ala toate zgarieturile cu polish si nu mi-a luat decat 50 de lei pentru diagnoza... la fiecare reprezentanta sunt tot felul de oameni...intradevar piesele sunt cam scumpe ..in jur de 800 lei a ajuns toata distributia la ei daca mai tin eu bine minte
aliasvixon
salutare..care puteti sa-mi dati un pret afirmativ pentru vopsirea unui audi A4 la cuptor de preferinta in slobozia ialomita...vin in curand in tara si vreau sa-mi vopsesc masina..merci anticipat[attachmentid=1627734774]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.