Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare duze spalare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Pages: 1, 2, 3, 4
panavision
Pentru inceput, am procurat de pe ebay aceste duze:

[attachmentid=1627719768]

Pretul lor a fost de 77 RON cu tot cu transport din UK. Ca loc pentru montaj am ales grila de plastic de sub parbriz. Ca si unelte folosite va trebuie o cheie de 17, o surubelnita cu cap plat, o bormasina si un burghiu pentru lemn de 8.

Intai se dau jos stergatoarele. Se scoate capacul de plastic ce acopera surubul, se desface piulita si apoi se misca bratul in toate directiile pana iese de pe ax. Daca este prea intepenit puteti sa loviti usor cu un ciocan la cativa centrimetri de ax.

[attachmentid=1627719770]

Apoi se scot cele 4 clipsuri din colturi si cele 2 bucati de plastic de la baza parbrizului din laterale. Acestea ies destul de greu. Sunt prinse in 3 puncte si ies tragand de ele in sus. Incepeti intai dinspre motor si continuati spre parbriz.

[attachmentid=1627719771] [attachmentid=1627719773] [attachmentid=1627719774]

Alegeti locurile unde trebuie sa gauriti pentru duze, cat mai aproape de marginea dinspre parbriz si de preferat mai spre centrul masinii. Scoate-ti furtunul care duce la duzele vechi si modificati traseul acestuia pentru a ajunge la noile duze. Aici am fost mai pe fuga ca incepea sa ploua si nu am mai facut poze, dar va prindeti voi ce si cum.

Rezultatul final arata cam asa:

[attachmentid=1627719775] [attachmentid=1627719776] [attachmentid=1627719777]

Iar ca diferente de functionare aveti aici un filmulet.
petre 1
Interesant si misto sistemul,insa din punctul meu de vedere are doua hibe

1,. se cam face risipa de apa, si asta in special cand se merge pe DN sau daca bate vantul.
2.Este un pic cam aiurea pentru ca atunci cand le folosesti pentru o secunda nu mai vezi mare lucru in fata,si de ex. masina din fata poate frana brusc.
bambu
Nu merg montate pe locul fostelor stropinele?
cj98czh
petre 1 - nu se face rispipa .... dimpotriva foloseste mai putina apa decat clasic .... si spun asta pt. ca am avut masina de servici vreo 5 ani cu asa ceva ...
panavision
Ce am pus eu nu merg montate in locul celor de origine. In schimb am aflat ceva nou. Se pare ca s-ar potrivi cele de origine cu duzele de la noul Kangoo. Acelasi sistem de prindere, adica ar fi Plug & Play. Incerc sa verific informatia si sa revin cu niste poze si codul piesei.
bambu
Noul kangoo are sprayers?
bambu
Am facut eu sapaturile, am rugat un prieten care lucreaza la o concesiune renault sa verifice si mi-a trimis pozele astea cu stropitoarele de la noul kangoo. Mi-a spus ca le-a si probat si nu fac chiar perdea, dar fac jeturi de cam 25 cm latime, si ar costa 50ron la orice concesiune.
nonic
Interesant, se potrivesc fara modificari la Megane?
bambu
Nu a avut cum sa probeze, masina pozata este noua, nelivrata, nu a umblat la ea.
razvanborza
Nimeni nu a incercat sa vada daca se potrivesc cele de la noul kangoo ...?
lorentzo_jr
Salutare
Am facut schimb cu cineva care are un Kangoo dupa 2008 si am luat duzele lui si le-am pus la mine pe megane2. Se potrivesc perfect si pulverizeara foarte bine....
Am fost si la reprezentanta si am aflat pretul lor ......55lei RON/buc
Cred ca raman cu V-eurile mele pana le gasesc la jumatate de pret pe acestea de la Kangoo

stanyc2003
Oare merg si pe Fluence?
Zipy
Duzele astea pe care le-ai montat tu (panavision) sunt pentru capota sau sunt special pentru pus acolo? Filmuletul este facut de tine?
panavision
Duzele sunt universale. In principal ele sunt pentru montat pe capota. Mai exact pentru masinile care au gaura in capota. La Megane pentru ca nu exista gauri in capota am dat gauri in masca de plastic de sub parbriz si am montat acolo. Si da, filmul este facut de mine.
Zipy
Se puteau monta si in locul celor vechi cu adaptare, ceva?
Zipy
Stie cineva duzele de golf 4 cum stropesc? Au tot tipul asta de perdea?
R19/16v
Va pot confirma eu ca se potrivesc cele de kangoo fara modificari, iar la scenic bat unde trebuie, la megane nu stiu, dar nu vad de ce nu. Oricum pot fi si ele reglate.
Zipy
Acum intrebam daca cele de golf 4 au stropirea tip perdea. Am gasit prin garaj 2 duze de spalare si dupa ce am bagat codul pe gogu', mi-a gasit ca sunt de golf 4. Nu am vazut niciodata in functiune duzele pe un golf 4 ca sa stiu daca au stropirea tip perdea, sau in 2 puncte. Locul prin care stropesc, este o linie perpendiculara cu capota(in pozitia de montare de pe megane). Multumesc.
nonic
Eu zic ca sunt tip perdea, am pus o poza cu fiecare tip.
Zipy
Nu este niciuna tipul pe care il am eu. Atasez 2 poze mai jos.
user posted image
user posted image
Sper sa stie cineva. Nu vreau sa demontez duzele existente degeaba. Multumesc.
R19/16v
Nu demontezi duza existenta. Scoti furtunul din ea, il bagi in duza noua, vezi cum face.
Zipy
Pai, la asta ma gandeam dar credeam ca stie cineva cum o sa faca! O sa le incerc. Multumesc de opinii!
Catalinmodena
R19/16v,daca ti-ai montat,poti confirma daca sunt tip ''perdea"?
Si daca vrei sa pui un mic filmulet cu ele in actiune si cateva indicatii privind montajul,pareri inainte/dupa?
Multumim. blush.gif
Marsulici
Aveti idee la Fluence care s-ar potrivi ?
Am vazut ca sistemul este similar celor de la grupul VAG , cu duzele incorporate la baza parbrizului.
alexumf
Deci, un cod de piesa pt duzele de Kagoo dupa 2008, va rog, cineva?!
R19/16v
@Catalinmodena facem.
@alexumf 8200600847 vreo 40ron parca am dat pe una.
alexumf
cheers.gif
Multumesc frumos!
dan22y
QUOTE(R19/16v @ 21 May 2012, 22:41)
Va pot confirma eu ca se potrivesc cele de kangoo fara modificari, iar la scenic bat unde trebuie, la megane nu stiu, dar nu vad de ce nu. Oricum pot fi si ele reglate.
*


Pe forumul nemtesc spun ca merg fara probleme si pe Megane 2 fara nici o modificare, cele de pe Kangoo, care le-a montat si R19.
elro
Am fost azi sa imi comand stropitori dupa codul dat de R19,codul este bun,dar nu specifica daca sunt tip jet sau "perdea".Ca si costuri 55lei/buc.
Nu am dat comanda pt ca nu sunt sigur ce o sa primesc,deoarece programul nu arata nici macar poza,trebuie VIN-ul.
Are cineva VIN-ul unui Kangoo din/dupa 2008?

R19,codul dat de tine,este codul de pe stropitoarea care o ai tu pe masina,cea de Kangoo?
R19/16v
Da.

N-am apucat sa fac film, o sa smile.gif

Cel mai probabil face Cosmin inaintea mea blush.gif
elro
Multumesc.

Vad ca tu ai Scenic,nu difera prinderile fata de Megane,sau sunt identice?
Cateva poze ar fi de ajutor blush.gif
R19/16v
Cosmin, pare-mi-se ca dupa cod, duzele de scenic sunt identice cu cele de megane, prin urmare ar trebui sa mearga si cele de kangoo.

Voila poze wink.gif

[attachmentid=1627814124] [attachmentid=1627814125][attachmentid=1627814117] [attachmentid=1627814118] [attachmentid=1627814119] [attachmentid=1627814119] [attachmentid=1627814120] [attachmentid=1627814121] [attachmentid=1627814122] [attachmentid=1627814123]
elro
Nu stiu de ce,dar am impresia ca acum au fost facute pozele.Daca da,multumim pt efort tongue.gif
Mi-am facut idee acum ce si cum,cum am banii le-am si luat happy.gif
R19/16v
Am citit, am pozat, am postat smile.gif niciun efort smile.gif

Dar mai intreaba, eu parca am dat vreo 80ron pe amandoua...

Relativ interesant este ca stationar, jetul pare a fi insuficient, sau poate doar prea jos. Dar o data ce masina se pune in miscare, curentul de aer de peste capota imprastie apa foarte bine.
alexumf
Confirm și mulțumesc încă o data R19/16v...duzele sunt tip perdea, codul este corect și valabil pt ambele duze!
Sapt. Trecuta le-am comandat de la UNIX și azi au venit și le-am montat.
Mâine film :-)
elro
alexumf,cat ai dat pe ele?
alexumf
98 ron ambele...deci o foaie smile.gif ...cam mult pt doua plastice...dar eu sunt multumit de cum imprastie apa.
elro
Sa dau si eu o raita pe la UNIX,sa vad ce scor imi arunca.Pana acumm am gasit la 55 lei bucata wink.gif
surveyor
102 ron perechea la unix.
au venit in 2 zile, le-am montat in 5 minute(frigea capota 04.gif )

Diferenta

Ambele montate

183.gif da stiu trebuie sa vad ce fac cu stergatorul ala nenorocit
R19/16v
In mers vor functiona chiar mai bine, sau cel putin asa se inampla in cazul aerodinamicii scenicului.
DRD
Din pozele de pe net am văzut ca pe lateral par a avea un melc de reglare, e adevărat ?
soryngs
Baieti, vreau si eu eu sa la schimb (Megane 2.1), ce info am nevoie? Cod de piesa e suficient? E complicata operatiunea?

Raman dator !
surveyor
QUOTE(DRD @ 20 Jul 2012, 09:32)
Din pozele de pe net am văzut ca pe lateral par a avea un melc de reglare, e adevărat ?
*



Da

QUOTE(soryngs @ 20 Jul 2012, 10:06)
Baieti, vreau si eu eu sa la schimb (Megane 2.1), ce info am nevoie? Cod de piesa e suficient? E complicata operatiunea?

Raman dator !
*



Cod Piesa 8200600847
Tot 2.1 am si eu
Scoti furtunul din duza existenta, impingi duza spre parbriz si tragi in jos.
Stai linistit, in momentul in care o sa ai duzele noi, o sa-ti dai seama singur
soryngs
QUOTE(surveyor @ 20 Jul 2012, 11:55)
Da
Cod Piesa 8200600847
Tot 2.1 am si eu
Scoti furtunul din duza existenta, impingi duza spre parbriz si tragi in jos.
Stai linistit, in momentul in care o sa ai duzele noi, o sa-ti dai seama singur
*




Danke ! Recomandati un magazin anume?
surveyor
QUOTE(soryngs @ 20 Jul 2012, 11:10)
Danke ! Recomandati un magazin anume?
*


nu am ce sa recomand, doar la unix am gasit
R19/16v
De la oricine ati cumpara, tot la reno ajunge cererea.
De ce nu mergeti cat mai aproape de sursa?
M i h a i
puteti incerca si la augsburg, ca nu ajunge cererea la reno wink.gif
R19/16v
Pana acum vad ca nimeni nu a luat mai ieftin ca mine, deci sansele sunt foarte mari sa fie cum zic eu - toti cumpara piese de origine.
M i h a i
Nu am zis ca in alta parte gasesc mai ieftin decat ai dat tu.Am zis sa incerce si la augsburg pt ca eu am avut supriza sa gasesc unele piese de origine la un pret mai mic decat la renault.Cine stie, merita incercat cu o intrebare.
RoboCoop
am comadat si eu zilele trecute la un magazin care le ia de la autototal iar pretul pe bucata este 50 ron, maine poate ajung iar dupa ce le montez va spun primele impresii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.