Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
GhineaViorel
Am achizitionat de curand doua planetare pentru Renault 19.As dori informatii despre modalitatea de schimbare a lor.Multumesc
tomas
Salutam un nou membru al comunitatii noastre!
Daca ai elevator si niste chei problema e simpla daca nu mai bine mergi la un servis.
Operatiile sunt cam urmatoarele,se ridica fata masinii se scot rotile,se desfac piulitele de la planetare,se scoate capul de bara din fuzeta iar apoi planetara din cutie.
Spor la treaba
djalex_bolidu
Colegu ai uitat sa precizezi ca se desfac si suruburile ce tin amortizorul pe fuzeta.
john reno
Bine ai venit. ATENTIE la demontarea suruburilor care tin amortizorul, va sari de acolo si e posibil sa faci prosti
GhineaViorel
fratilor am reusit cu ceva atentie si ceva chei am rapus fiara multumesc de ajutor cu stima laugh.gif
BLUE R 19
Dar trebuie scos uleiul din cutie inaintea demontarii planetarelor (a celei stangi) sau poate inclinata foarte mult intr-o parte
mr_bombastic_dma_r19
a aparut o mica problema, m-am uitat sub masina si planetara dreapta (aceea lunga) nu mai are siguranta aceea si se pare ca este pe cale sa iasa de acolo de pe axul acela, ce este de facut? cum sa o bag la loc, ca eu cred ca este cam intepenita, niste sfaturi?, i-mi este frica sa nu iasa de acolo in mers, pot sa bat cu un ciocan de plastic in capul planetarei?
john reno
Nu bati nimic, ridici masina pe partea respectiva, te bagi sub ea te uiti la planetara si aproape de tripoda trebuie sa vezi gaura unde a fost splintul-siguranta, trebuie sa vezi prin gaura, poate nu o gasesti de mizerie.
Sa revenim, eu zic ca nu ai probleme, axul de care vorbesti e lung si daca iesea aveai probleme, asa ca impinge incet la loc baga-i siguranta si drum bun.
mr_bombastic_dma_r19
deci, deja este deplasata planetara, cum fac sa o bag la loc? asta este intrebarea
john reno
Icearca sa faci o poza unde zici ca e deplasata si vorbim
aliynutz_84
slut!

si la mine e tot asa. stai linistit ca nu sare. chestia e ca eu iam pus siguranta de vreo 3 ori si o rupe inapoi, ce-i drept ca iam pus dinaia care se pune si la dacie. o data iam pus si un surub pilit la dimensiunea gaurii si sa rupt si ala.

posibil sa fie de la vibratiile de la roti fiind ca am jenti pe 14 da nu am inele de centrare. peste 100 la ora vibreaza ca naiba. poate din cauza jentilor e si la tine, parca ai zis ca sunt pe 15 alea de 16v, nu cumva e mai mare interioru jentii si sta numai in prezoane? ai mers cu viteza mare de cand ai pus jentile de 16v?

cand iam pus surubu am umblat numai in oras, acasa-servici si am observat ca nu am avut treba cu siguranta pana am iesit din oras si iam dat in gura, dupa aia am observat ca iar sa rupt. eu incerc sa imi fac rost de inele da bai ca nu am timp sa umblu dupa ele.
mr_bombastic_dma_r19
S-a rezolvat cu planetara, i-am bagat siguranta biggrin.gif , a trebuit sa defac planetara de tot de acolo pentru ca nu era pe zona cu gaura, era bagata la nimereala cred, planetara a iesit la mana fara batai de ciocan
vogans
salut am si eu o intrebare stie cineva daca butucul fata de la nova sau super nova se potriveste la renault 19 .intreb pentru ca la dezmembrari nu gasesc nimic de renault.

30 Oct 2011, 18:21:
ok sunt interesat cum putem lua legatura
oakyy_h
sal.despre ce butuc vorbesti
BiGBearRO
cred ca vrea sa zica cap de planetara
zeu_4u_sweety
Va salut!
Am intampinat o noua problema. Am agatat burduful de la roata al planetarei dreapta, si am mers asa fara sa mi dau seama, bineinteles s a scurs toata vaselina si in scurt timp a inceput sa trozneasca in viraje. Am cautat sa cumpar doar cap de planetara, bineinteles ca nu am gasit pt ca am modelul de cap de planetara ca la dacie, o ciudatenie pt care nu gasesti cap de planetara separat si nici dyalogisu nu da cod de piesa. astfel a ramas singura varianta - o planetara noua! Insa pt ca masina e atat de veche, nu a fost chip sa gasesc. conform codului original planetara ar avea urmatoarele detalii:
Dinti ext. spre roata 21, Dinti interior, spre diferential, cutie viteza 23, Lungime 740 mm
ce am reusit eu sa gasesc ar fi de la megane 1, dar are inel abs, asta nu ar fi o problema ca se da jos, insa are urmatoarele detalii:
Lungime 754 mm, Dinti ext. spre roata 21, Dinti interior, spre diferential, cutie viteza 23

Singura diferenta intre cele doua ar fi acei 4-5 mm! Ar fi o problema daca as monta -o asa ? ar fi vre-un pericol sa stea planetara in tensiune? ma gandesc ca planetara unde se prinde de cutie nu a avut nici un stift, si are un oare care joc din lipsa acestuia... nu cred ca ar fi problema (nu am avut niciodata acel stift dar nu a sarit niciodata planetara!)

20 Aug 2012, 22:56:
sau daca are cineva o planetara in stare buna , care sa fie sigur ca nu bate, sa mi faca o o ferta pe pm, dar sa nu ma trezesc cu vre una mai praf decat a mea! ce i drept eu am una de rezerva, insa la cum arata nu ma incumet sa ma chinui sa o montez pe masina ca sa aflu ca e praf!
gi2
dak montezi planetar de pe megan nu se intampla nimik rau,4 mm nu este diferenta mare ....
john reno
Daca nu gasesti, demonteaza planetara , desfa-i capul, scoti rulmentii si speli bine, speli toata vaselina aia care o aveai acolo, pui alta buna,montezi la loc si o sa fi surprins de rezultat. Acum depinde si cat ai mers cu ea asa. In cel mai rau caz schimbi acele-bilele la rulmenti.
tynn
Daca a inceput sa bata, poate sa-i bage si rumegus, cum faceau samsarii, ca tot o sa bata. Solutia ramane doar inlocuirea sau eventual rectificarea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.