Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia-JGE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4
cristi-JGE
Salutare! Asta este dacia mea in momentul de fata. Este din '86. O sa pun niste poze cu ea,mentionez ca nu a mai circulat de 2 ani. Vreau sa o reconditionez,adica sa o vopsesc din nou,ii refac motorul,reglez frane,poate si o toba sport modelul oval sau cu 2 tevi rotunde,trebuie schimbat tot interiorul (starea actuala e jalnica). Caut sa cumpar dispersoare pentru stopuri cu semnalele transparente (la fel ca la marsarier) si partea de jos rosie. Caut bord (primul model de 1310) la pret rezonabil (nu neaparat cu ceasuri). Si acum pozele :

Fiti blanzi cu ea! biggrin.gif

[attachmentid=1627717379] [attachmentid=1627717380] [attachmentid=1627717381] [attachmentid=1627717382] [attachmentid=1627717383] [attachmentid=1627717384]

Asa as vrea sa arate din spate :

[attachmentid=1627717385]
1310CL
Dacia..mai poate fi salvata,dar te sfatuiesc sa dai jos barile alea ca nu sunt ale ei..punei modelele originale..va arata mult mai bine..fie ele cromate fie negre

Daca tu vrei sa o faci tuning,nu ai decat iti urez spor..dar pacat sa strici asa masina...plus ca mai sunt putine din anul de gratie 1986..

Te asteptam cu vesti noi si poze smile.gif Numai bine !
C a t a l i n
QUOTE(cristi-JGE @ 29 Apr 2011, 00:27)
o toba sport modelul oval sau cu 2 tevi rotunde,
*



Da, asta e baza.
Alex4u
QUOTE(1310CL @ 29 Apr 2011, 15:00)
Dacia..mai poate fi salvata,dar te sfatuiesc sa dai jos barile alea ca nu sunt ale ei..punei modelele originale..va arata mult mai bine..fie ele cromate fie negre

Daca tu vrei sa o faci tuning,nu ai decat iti urez spor..dar pacat sa strici asa masina...plus ca mai sunt putine din anul de gratie 1986..

Te asteptam cu vesti noi si poze smile.gif Numai bine !
*


Dar care e faza de toti cand va aud cu bari cromate neaparat nu Negre.. daca imi aduc eu bine aminte au fost dacii ochelariste si cu bari negre..in fine nu asta conteaza..dar si pe forumul celalalt ala cu 4 toti cand vad o dacie in 4 faruri sa puna bari de fier / sa fie lasata si folie a si toba sport..de ce?? oare daciile in 4 faruri arata urat cu bari de plastic?? sau asta este standardul daca vrei sa mergi cu ea pe strada...serios acum..nu arata deloc urat cu bari de plastic ...atat ca a exagerat cu plasa aia in fata...
1310CL
@Alex4u:Ma refeream sa faca din masina un TX veritabil...si alea aveau barile cromate..care aveau..care nu,negre:)

Ramane la decizia lui smile.gif
SiloS
QUOTE
Da, asta e baza.


Mi-ai luat vorba din gura!
cristi-JGE
QUOTE(1310CL @ 29 Apr 2011, 15:00)
Dacia..mai poate fi salvata,dar te sfatuiesc sa dai jos barile alea ca nu sunt ale ei..punei modelele originale..va arata mult mai bine..fie ele cromate fie negre


Te asteptam cu vesti noi si poze smile.gif Numai bine !
*




Salut! Asta as vrea eu sa fac cu ea. Mi-ar placea barile originale,cromate,cu ornamentele originale. Nu sunt adeptul stickerelor cu nike pe luneta. Saptamana care vine s-ar putea sa merg pe la remat in Constanta sa mai iau cate ceva (bord,scaune,fete de usi). La stopurile cu semnalele transparente nu as vrea sa renunt,mi se par mai frumoase. Urmeaza o reconditionare (la vara) si dupa asta voi decide ce fel de bari sa-i pun,cu toate ca dupa mine ar fi cele originale. In fata mi-ar placea mult cu bara cromata si cu 2 proiectoare dreptunghiulare,galbene,care sa vina sub bara,numarul de inmatriculare ramane la locul lui(nu in stanga sau in dreapta ci pe mijloc). As mai vrea,daca se poate,sa-mi spuneti cum sa fac jantele,gri mai deschis sau mai inchis? Despre coborarea suspensiei ce parere aveti?

O zi buna!

<span class='edit'>29 Apr 2011, 17:39:</span>
QUOTE(C a t a l i n @ 29 Apr 2011, 15:06)
Da, asta e baza.
*



Cred ca o sa ii pun modelul cu 2 tevi,nu vreau sa fie galagioasa,vreau doar sa se auda mai frumos decat asta pe care o are acum.


QUOTE(Alex4u @ 29 Apr 2011, 15:25)
...atat ca a exagerat cu plasa aia in fata...
*



Plasa am aranjat-o mai bine acum,la masca,sta mai frumos,o sa urc si niste poze in seara asta ca sa vedeti cum sta acum.
SiloS
Stopurile sunt faine, pastreaza-le!
cristi-JGE
QUOTE(SiloS @ 29 Apr 2011, 17:44)
Stopurile sunt faine, pastreaza-le!
*



Ce parere ai de toba,merita? Ovala sau 2 rotunde? Ar arata bine? biggrin.gif
SiloS
Toba trebuie sa fie proportionala cu capacitatea motorului. wink.gif
cristi-JGE
QUOTE(SiloS @ 29 Apr 2011, 19:14)
Toba trebuie sa fie proportionala cu capacitatea motorului. wink.gif
*



La ce te referi? biggrin.gif

29 Apr 2011, 21:12:
Cateva poze cu grila dupa ce am aranjat sita mai bine :

[attachmentid=1627717569] [attachmentid=1627717570] [attachmentid=1627717571]



News: - Mi-a spart Dacia! Dar am scapat foarte foarte usor,a luat numai gemuletele de la lampile din interior.

[attachmentid=1627717572]

Alex4u
lol...vre-un vecin ceva care nu avea la a lui
cristi-JGE
QUOTE(Calul Maro @ 30 Apr 2011, 10:12)
Misto JEG-ul!
*




Daca tu crezi ca masina asta este un jeg n-ai decat...sincer,nu prea ma intereseaza parerea ta.
C a t a l i n
De anvelope n-ai bani dar bine că ai folie, tobă și plasă în calandru.
cristi-JGE
QUOTE(C a t a l i n @ 1 May 2011, 11:31)
De anvelope n-ai bani dar bine că ai folie, tobă și plasă în calandru.
*



Folia si toba sunt facute in photoshop,ca o sugestie,am vrut sa vad cum ar arata,la fel si dispersoarele. Am mentionat mai sus ca masina nu a mai circulat de 2 ani si ca urmeaza o reconditionare totala care include si anvelopele. O zi buna!

1 May 2011, 17:57:
De unde pot sa fac rost de un sticker "daciaclub" ?
Alex4u
in tineretea mea am avut si eu un stiker 4 tuning pe luneta..deh..eram jmecher..stii cat a durat? fix 2 zile pana l-am gasit jumatate rupt si luneta zgariata..cred ca a dat cu , cheie sau cine stie...dar unul cu dacia club m-as incumeta sa pun:D
cristi-JGE
QUOTE(Alex4u @ 1 May 2011, 18:34)
in tineretea mea am avut si eu un stiker 4 tuning pe luneta..deh..eram jmecher..stii cat a durat? fix 2 zile pana l-am gasit jumatate rupt si luneta zgariata..cred ca a dat cu , cheie sau cine stie...dar unul cu dacia club m-as incumeta sa pun:D
*



Nu vreau sa pun cu 4tuning (aveam un gand dar m-am razgandit). Ala care este pe ea este cu un club auto intre prieteni. Acela cu daciaclub mi-ar fi placut pus in partea din stanga,jos. O idee de unde as putea sa fac rost? biggrin.gif
AndreiTGV
QUOTE(Calul Maro @ 1 May 2011, 17:59)
Incearca mai bine un sticker cu patrutuning!
*



La grajd cu tine!
Vad ca toti aveti ceva de impartit cu forumul "patrutuning", oare de ce?
Aa, da, am uitat, acolo chiar "se intampla tuning".
Asa ca voi, trollii, mai bine ati disparea!

On-topic: Asculta de sfaturi, mai sunt unii baieti cu picioarele pe pamant, nu cu nasul pe sus.
Bafta.
1310CL
@cristi-JGE:Ti-au spart masina si ti-au furat doar "gemuletele"de la lampile din interior? blink.gif Cei cu lumea asta?

Te asteptam cu mai multe update-uri aduse masini:D Spor smile.gif
cosmin_2300
Cristi, crezi că merită să bagi atâția bani în mașină? Vezi cazul lui hyena, care a făcut exact ce vrei tu, dar în mai puțin de 2 ani mașina arată ~ la fel .... tabla este foarte proastă și investiția nu-și are rost.

De banii ăia mai bine-ți cumperi altceva ... părerea mea!
cristi-JGE
QUOTE(1310CL @ 1 May 2011, 20:26)
@cristi-JGE:Ti-au spart masina si ti-au furat doar "gemuletele"de la lampile din interior? blink.gif Cei cu lumea asta?

Te asteptam cu mai multe update-uri aduse masini:D Spor smile.gif
*




Da,au luat numai gemuletele alea,m-am mirat cand am vazut ca numai alea lipsesc,oricum erau destul de vechi,erau ingalbenite deja. Azi i-am facut incuietorile,acum sta inchisa toata.

1 May 2011, 20:46:
QUOTE(cosmin_2300 @ 1 May 2011, 20:27)
Cristi, crezi că merită să bagi atâția bani în mașină? Vezi cazul lui hyena, care a făcut exact ce vrei tu, dar în mai puțin de 2 ani mașina arată ~ la fel .... tabla este foarte proastă și investiția nu-și are rost.

De banii ăia mai bine-ți cumperi altceva ... părerea mea!
*



Sunt de acord cu tine...dar nu as putea renunta la ea,o gramada de amintiri,este masina pe care am invatat sa conduc si am primit-o de la tatal meu. Am verificat recent lonjeroanele,ma dusesem cu gandul ca daca nu sunt in stare buna o vand cui apuc, dar cand m-am uitat mai atent la ele mi-am zis ca ramane la mine. Abia astept sa vina vara sa ii fac tinichigeria.
Alex4u
QUOTE(AndreiTGV @ 1 May 2011, 20:21)
La grajd cu tine!
Vad ca toti aveti ceva de impartit cu forumul "patrutuning", oare de ce?
Aa, da, am uitat, acolo chiar "se intampla tuning".
Asa ca voi, trollii, mai bine ati disparea!

On-topic: Asculta de sfaturi, mai sunt unii baieti cu picioarele pe pamant, nu cu nasul pe sus.
Bafta.
*


Pai nu vad pe nimeni si nimic sa te retina pe forumul asta...drum bun cale batuta...du'te la tuningul tau... sleep.gif
cristi-JGE
QUOTE(Calul Maro @ 1 May 2011, 17:59)
Am inteles, astepti numai laude.

*



NU astept numai laude,este normal sa existe si pareri de rau,dar daca vrei sa-ti exprimi parerea de rau fa-o intr-un mod mai serios si spune ce te supara,nu lua in ras.
cosmin_2300
Cristi, dacă tot bagi bani în mașină, fă-o calumea smile.gif Dai un ban în plus, dar să iasă calumea (atât la tinichigerie cât și la vopsitorie)!
Părerea mea ...
1310CL
Corect,daca o faci de mantuiala asa o sa si tina smile.gif Poate ai prins masina cu tabla bunicica pe ea,o revopsire si o antifonare corespunzatoare ar trebui sa o tina "vie"multa vreme..
STORMTROOPER
@cristi-JGE - daca vrei sa scoti ceva din masina iti trebuie bani cu lopata si rabdare cit incape. Numai tablaria si vopsirea, daca este facuta la modul profesionis, cu cap si coada o sa te usureze de cel putin 5.000. Motorul, daca vrei sa-l faci ca la carte mai scoti din buzunar vre-o 2.000 lei, si pe linga toate astea mai ai furtunarie, bucsarie, si alte maruntisuri, care si astea costa. Trebuie sa verifici foarte atent sistemul de frinare, directie. Deci iti faci un calcul, si daca nu ai vre-o 10.000 disponibil pentru investitie, parerea mea e sa nu te apuci de ea, pentru ca o sa iasa o cirpeala si o sa arunci cu banii pe fereastra non-stop.
Decizia iti apartine.
cristi-JGE
QUOTE(cosmin_2300 @ 1 May 2011, 20:57)
Cristi, dacă tot bagi bani în mașină, fă-o calumea smile.gif Dai un ban în plus, dar să iasă calumea (atât la tinichigerie cât și la vopsitorie)!
Părerea mea ...
*



Cu putina rabdare se rezolva totul,masina o sa fie dezmembrata pana la os, vreau sa indepartez toata rugina de pe ea,o sa ii schimb usile,toate 4,cu unele in stare buna de la remat,daca iau din astea din magazin se duce dracu' linia masinii.In legatura cu vopseaua,o sa ramana aceiasi culoare,numai ca straturile astea o sa fie indepartate si o sa o vopsesc din nou(cateva straturi de vopsea si cateva de lac).Vreau sa-i pun numai ornamente originale. Nu o sa vezi la mine sticker cu nike pe luneta,daca intelegi ce vreau sa zic... biggrin.gif

<span class='edit'>1 May 2011, 21:06:</span>
QUOTE(1310CL @ 1 May 2011, 20:59)
Corect,daca o faci de mantuiala asa o sa si tina smile.gif Poate ai prins masina cu tabla bunicica pe ea,o revopsire si o antifonare corespunzatoare ar trebui sa o tina "vie"multa vreme..
*



Tabla este buna pe ea (inafara de usi,care o sa fie schimbate),lonjeroanele sunt intregi,am verificat podeaua azi si nu are nicio gaura si nici vreo urma de rugina.Parerea mea este ca daca faci o treaba de mantuiala,mai bine nu o faci deloc.
1310CL
Iti urez sucess...sa iasa exact asa cum iti doresti tu smile.gif Fie ca vara asta sa fie vara daciutei tale biggrin.gif care o sa se renasca wub.gif
C a t a l i n
Ce buget ai?
Iulikk
Cand ai drum prin constanta iti dau eu un sticker. Da-mi pe PM nr tau de telefon.
Alex4u
vreau si eu stiker..nu mi-l pui intr-un plic?
cristi-JGE
QUOTE(1310CL @ 1 May 2011, 21:13)
Iti urez sucess...sa iasa exact asa cum iti doresti tu smile.gif Fie ca vara asta sa fie vara daciutei tale biggrin.gif care o sa se renasca wub.gif
*




Multumesc mult! smile.gif

1 May 2011, 21:41:
QUOTE(C a t a l i n @ 1 May 2011, 21:16)
Ce buget ai?
*



Bugetul si masina sunt cadou de la tatal meu,de majorat,care a zis ca e destul pentru a aduce masina inapoi pe 4 roti,5 cu rezerva. biggrin.gif Ideea cadoului a fost a mea.

1 May 2011, 21:44:
QUOTE(Iulikk @ 1 May 2011, 21:18)
Cand ai drum prin constanta iti dau eu un sticker. Da-mi pe PM nr tau de telefon.
*




Salut! Nu pot sa dau PM cica sunt prea noob si am prea putine posturi pt a da PM. Trimite-mi un mail cu nr tau sa-l salvez si ti-l trimit si eu pe al meu.(adresa-> cristiann51@yahoo.com) Sambata viitoare s-ar putea sa am drum prin C-ta.
cristi-JGE
Noile achizitii.JVC KD-R312 si Pioneer TS-G1712I :X
[attachmentid=1627718051] [attachmentid=1627718052] [attachmentid=1627718053]
br17rfg
Nu te astepta sa se auda cine stie ce JVC-ul ala...are un prieten de al meu si nu poti regla basul,inaltele,mediile...are doar chestiile alea cu rock,jazz,etc...
Succes cu masina...
cristi-JGE
QUOTE(br17rfg @ 1 May 2011, 23:44)
Nu te astepta sa se auda cine stie ce JVC-ul ala...are un prieten de al meu si nu poti regla basul,inaltele,mediile...are doar chestiile alea cu rock,jazz,etc...
Succes cu masina...
*



Multumesc! Referitor la JVC,l-am testat pe masina impreuna cu boxele si sunt foarte multumit de claritatea sunetului si de volum.
sobolan
mp3 ii trebuia laugh.gif ....fara ala nu mergea !
spor la bani multi daca vrei intradevar sa faci ceva din masina aia,acum e la stadiul de "tuning pe rugina" !
cristi-JGE
QUOTE(sobolan @ 2 May 2011, 14:54)
mp3 ii trebuia laugh.gif ....fara ala nu mergea !
spor la bani multi daca vrei intradevar sa faci ceva din masina aia,acum e la stadiul de "tuning pe rugina" !
*



Mersi!

Mergea si fara ala. Nu este chiar la stadiul de tuning pe rugina dar nici prea departe.. smile.gif) Asta l-am luat acum pt ca imi place mult si ma gandeam ca daca e sa iau dupa ce fac masina nu mai gasesc modelul asta,oricum o sa stea in casa pana cand o sa fie gata masina biggrin.gif
cristi-JGE
O poza cu motorul in starea in care este acum. Stiu ca nu arata foarte bine dar merge beton. Ultima reconditionare a motorului a fost in 2000,de atunci au fost schimbate numai consumabilele.

[attachmentid=1627718599]

<span class='edit'>3 May 2011, 21:14:</span>
QUOTE(Iulikk @ 1 May 2011, 21:18)
Cand ai drum prin constanta iti dau eu un sticker. Da-mi pe PM nr tau de telefon.
*



Sambata dau o fuga prin C-ta,mai am niste treaba pe acolo,la ce ora sa ne intalnim si unde? Ti-am salvat nr. de telefon. Care este pretul stickerului? smile.gif
1310CL
Dii ma,ce claxoane ai tu smile.gif Conteaza ca merge bine smile.gif si ti faci treaba cu el.
Alex4u
de cati A e bateria aia ca e mare rau..biggrin.gif
cristi-JGE
QUOTE(Alex4u @ 3 May 2011, 21:27)
de cati A e bateria aia ca e mare rau..biggrin.gif
*



Nu stiu exact,ma uit maine si-ti zic. biggrin.gif
G I M
Mai mult de 80 nu are.
cristi-JGE
QUOTE(Neagu Ionut @ 3 May 2011, 22:02)
Mai mult de 80 nu are.
*



Da,asa zic si eu... biggrin.gif cred ca are vreo 75 biggrin.gif
sobolan
las ca e buna.... smile.gif
cristi-JGE
QUOTE(Alex4u @ 3 May 2011, 21:27)
de cati A e bateria aia ca e mare rau..biggrin.gif
*



E de 74! smile.gif

[attachmentid=1627718861]
sobolan
QUOTE(Calul Maro @ 4 May 2011, 21:45)
Suna tare claxoanele alea? ...
*



daca-s pe aer,atunci da laugh.gif
cristi-JGE
Am pus si stickerul cu "daciaclub". Multumesc mult Iulikk! Numai bine!
[attachmentid=1627719714]
Iulikk
Se vede frumos. Cu placere!!
Mi-a parut bine de cunostinta, din pacate nu am putut sta mai mult, la un suc ceva, ma grabeam foarte, foarte tare. sad.gif

@Alex4U: cand ajunge plicul sa ma anunti si pe mine te rog!
cristi-JGE
QUOTE(Iulikk @ 7 May 2011, 19:04)
Se vede frumos. Cu placere!!
Mi-a parut bine de cunostinta, din pacate nu am putut sta mai mult, la un suc ceva, ma grabeam foarte, foarte tare. sad.gif

@Alex4U: cand ajunge plicul sa ma anunti si pe mine te rog!
*




Ne vedem cu alta ocazie,sucul il dau eu! happy.gif
Alex4u
Da multumesc mult..sper ca maine sa il primesc..bag si o poza cand il pun:D
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.