Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: un scartait din caseta de directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
mark2008bc
Salutare ... an un r25 2L gts `88
de vreo saptamana au inceput sa se auda niste scartaituri mai ciudate si pe zi ce trece din ce in ce mai proeminente din caseta de directie (servodirectie)
Sunetele se aud atunci cand virez stanga pe toata durata cursei ...(dus - intors pana revin rotile drepte) cand virez dreapta nu se aude nimic .
In schimb nu simt nici o diferenta ca ar merge mai greu volanul cand virez stanga sau dreapta
am verificat si uleiul la caseta e ok
Oare mi se duce caseta sau se poare rezolva in vreun fel...
Mersi
GZR
La masina mea (R21) sunt niste rulmenti la telescoapele de pe fata plasati in oala, in partea de sus a amortizorului. Cand iau viraj se misca toat ansamblul suspensiei (telescop+arc). Recent am avut probleme cu un rulment pe stanga si a avut si a mea simptome de genul scartait prelung la viraj complet dupa care joc in prinderea de sus a telescopului cu repercursiuni in directie (la acceleratie tragea dreapta si la frana tragea stanga; destul de violent). In cele din urma a trebuit sa schimb si rulmentul si flansa. Verifica poate suspensia este la fel si la masina ta si sa nu fie probleme cu vre-un rulment dintr-asta.
Bafta
Adi
mark2008bc
mersi de raspuns
Dar la mine amortizoarele nu se misca o data cu rotile cand virezi sunt ca la dacie 1300 fixe nu am flansa si rulment in partea de sus
oricum mersi
GZR
Ma gandeam ca este la fel si merita sa arunci o privire si acolo. Succes si sper sa nu fie ceva costisitor.
Petry
Salut!
Scartaitul poate fi si de la pivotul de jos.Vorbesc din experienta.La fel am patit si eu cu ceva timp in urma.Mai laso putin si daca este pivotul o sa inceapa sa bata in curbe.Eu am gasit burduful de la pivot spart, motiv ptr.care acest pivot sa uzat mult mai repede.
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.