Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Scenic 1,ph2 - 2002
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
hordy
Când merg cu mașina la drum întins la viteze peste 40km la oră, sau dacă cobor o pantă sau intru prin gropi simt o vibrație în mașină. Uneori am impresia că s-ar lăsa mult prea tare caroseria și ca ar atinge în cauciuc. Senzația o asociez cu frecatul roții în pasajul de sub roată. A verificat însă nu sunt urme că ar freca nici pe cauciuc nici pe plasticul din interior. Care v-ați mai bătut de vreo problemă aseămănătoare?
Uneori pe la 2000 de ture simt o vibrație în bord în partea dreaptă însă dacă trec de 2200 dispare, e ca și cum ar fi subturată. Aș tinde să cred că prima vibrație se datorează aceleiași cauze pentru că niciodată nu le-am simțit simultan.
cj98czh
Verifica tampoanele de la motor si bieleta anticuplu ..
hordy
bieleta anticuplu unde poate fi identificată ?
cj98czh
Sub masina ... pe mijloc ... leaga motorul de caroserie ... practic limiteaza mistacarea motorului in fata si in spate ... si arata cam asa:

[attachmentid=1627711976]
hordy
Am uitat să specific că simt toată treaba asta doar la balans sus jos. Practic nu e un sunet continuu doar în balansul mașinii. Mă gândisem și la telescoape dar știu că un telescop uzat de exemplu când trec peste o bandă de decelerare face urât. La mine telescoapele se simt foarte bine sunt în stare bună. Au fost schimbate și flanșele destul de recent, de maxim 6 luni. Am o senzație asemănătoare cu aceea a frânelor de la trotinete (rog să nu râdeți, dar greu am găsit o asociere) când se apasă aripa pe roată.

Un fel de Vââ vââ la balans care îl simt practic și sub mine, mă gândeam să nu fie și de la eșapament. O să încerc să o urc pe ceva să verific și bieleta respectiv dar cred ca efectele ei ar trebui să se asocieze și unei cloncăneli și nu doar la balans
cj98czh
Amortizoarele se simt .... hmm este relativa treaba ... un test de amortizoare la un stand ITP ... ai vedea cel mai bine cum stai ... cat despre restul ... o vizita si un test drive cu un mecanic cred ca te-ar lamurii cel mai repede ..
hordy
S-a rezolvat. Era tamponul motorului, din partea stanga sus cum te uiti la motor. Dupa inlocuire masina e alta, nu mai tremura la relantiu. Merita toti banii sa il schimbati daca aveti problema asta
DIDE
Cat a costat tamponul ?
hordy
140 de lei de la o firma din bucuresti. L-au comandat cei de la magazinul deunde cumpar eu piese. In rest costa circa 350-400.
Firma e Bardi, sper sa nu se supere nimeni de o eventuala reclama.
Acum masina e alta, nici un sunet nimic. Sta si pe drum altfel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.