Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Faruri Normale
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Sailas2006
Azi mergand cu masina tatal meu a observat ca farul din stanga se misca continu sus/jos ... , iar cel frept nu. Incercand sa le regleze ( manual din butonul din bord , rotita aceea ) a observat ca farul stang se misca ( sus / jos ) greu reusind sa il opreasca din balansul lui continu iar cel drept nu.

Vre-o idee cam de la ce ar putea fi ?
sylvester
Pai probabil a fost lovita in fata, si farul are gaurile de prindere rupte.
19vik
Este defect butonul de reglaj faruri, e vorba de un contact imperfect, se repara usor... dai cu search-ul.
Sailas2006
Din cate am inteles eu de la fostul proprietar masina nu a fost lovita frontal , nici nu are urme. Deci sa inteleg ca este doar butonul acela care trebuie curatat.

Multumesc ptr. ajutor si scuze ptr. deschiderea altui topic.
bejanmarinel
QUOTE(Sailas2006 @ 6 Apr 2011, 18:22)
Din cate am inteles eu de la fostul proprietar masina nu a fost lovita frontal , nici nu are urme. Deci sa inteleg ca este doar butonul acela care trebuie curatat.

Multumesc ptr. ajutor si scuze ptr. deschiderea altui topic.
*





serios acum... tu daca ai lovi-o frontal ai spune unui cumparator ca a fost lovita?

ca sa aflii cauza exacta, te duci in fata farului si bati usor cu palma in el. Daca se misca sau vibreaza oglinda in el este clar: dai jos farul si incerci sa lipesti ce e rupt ori il schimbi.
Alta cauza poate fi de natura electrica si trebuie verificat ori sa iti fi iesit motorasul din far. Eu am patit cu motorasul din far ca nu l-am pus bine dupa ce l-am dat jos.
Ryk
Salutare! Eu am schimbat farul dreapta si cel care l-am luat avea alt motoras fata de ce aveam eu pe farul vechi. Am luat vechiul motoras, l-am pus pe farul bun si l-am montat. Acum, problema este ca niciun far nu mai se regleaza sus-jos din reglajul electric. Tin sa precizez ca inainte de schimbare, ambele au functionat fara probleme. Are cineva vreo idee?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.