Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucse punte spate Laguna I
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
xionitax
se suspenda masina pe spate,se scot rotile,se pune un crick si la mijlocul puntii,se desfac suruburile[cate 2 lungi,stanga,dreapta],din suporturile care tin puntea,se desfac capacelele de plastic de la bucse,se da cu spray degripant,cu un ciocan de 2kg,cel putin ,se bate in suportul de la punte iar bara de torsiune se va desface de la mijloc unde e imbinata si va iesi cu tot cu bucsa si suportul de la punte,acum va trebuie o presa de cel putin 10kg forta pt. a scoate bucsa din acel suport,bara de torsiune[o jumatate din ea]va iesi mai usor,iar pt montaj totul in ordinea inversa[stanga,dreapta] .Esential,UITASEM,la inceput INSEMNATI cu o surubelnita,prin bataie,cum erau barile de torsiune[si pe bara si pe locasul lor din punte SI LA IMBINAREA DE LA MIJLOC] altfel riscati sa modificati garda la sol,un dinte =4cm.Va pot spune ca bucsele erau varza,schimbate,se modifica si tinuta la drum a masinii--acum e brici. Sper sa fie de folos,cu respect! Manopera 85 lei, bucsa 89 lei bucata.
jungle_21
Bravo.Foarte util, scurt si la subiect cool.gif . Poti sa postezi si un cod de produs, in caz ca " nu se pot aduce decat pe original si costa 500 de ron bucata? smile.gif ", cum mai auzi pe la cate un mare comerciant de piese auto? Mersi.
razvan_smart
De curiozitate, ai fost la service pe Udriste undeva, la un tip Marcel?
oves
de fiecare data cand le vad ma mir cat sunt de mari bucsele spate smile.gif
xionitax
LEMFORDER-- LF29518
nad
Poti sa motivezi ce te-a determinat sa schimbi bucsele,eventual simtome si manifestari inainte de la le schimba pentru a putea sa ne dam seama cand ar trebui schimbate.
xionitax
la mici denivelari.piatra cubica,prundis se auzea un cloncanit si mici socuri in caroserie,mai ales pe partea din spate.acum e liniste
alex4dadu
Puteti sa-mi spuneti va rog la care service ati scimbat bucsele punte spate?Multumesc
Alexul
si eu tot break am si am niste ''greierasi'' prin spate la portbagaj de zile mari. Am scos tot afara din portbagaj si tot se aude. Sunetul nu este metalic..este sunet de plastic, ca si cum s ar misca bangheta din spate...nu pot sa ma exprim bine dar este foarte enervant.
cand am adus masina nu facea...dupa ce am mers de 4 ori pe drum de tara a inceput sa faca.
hittch
NAD un alt simptom ca trebuie schimbate este ca in viraje misca spatele si daca uzura este mare se modifica unghiul de fuga al puntii spate
samy78tm
Salutare tuturor.pentru a nu deschide un nou topic si pentru ca nu se mai gasesc mecanici,doar inlocuitori de piese,cu scuze adresate initiatorului de topic,va adresez si eu o intrebare : care este operatiunea corecta/mai usoara de montare a bucselor de punte atit pe punte cit si pe suportul de caroserie.mentionez ca totul este demontat in regie proprie (suporti punte,bari torsiune si bucse vechi scoase).va multumesc!
ioflorin
Salutare știe careva un service pe Suceava care poate schimba bucsile punte spate la un laguna 1 motor 1,6 16 v?
Artizan222
Aveti idee daca am bucsile crapate,poate ramane masina lasata pe spate?
hardinc
Nu prea. Cred ca ai ceva bara/bari de torsiune rupta/rupte.
scorpion i
si la mine sunt bucsele crapate , bagi surubelnita pe acolo. Si la denivelari troscane, cred ca trebuie schimbate..... dar sa gasesc un mecanic care sa le schimbe....singur acasa nu prea am cu ce adica acea presa...
hunter75
Salut! Nu faceti operatiunea acasa. Eu am facut-o si a iesit dar cu multe ore de chin. Ai nevoie de chei, prese, ceva de incalzit si multa rabdare si dibacie.
Va recomand un service cat de prost ar fi el.
scorpion i
Salut! Am schimbat bucsele punte spate am gasit un mecanic care sa bagat si cu ce am citit eu pe aici lam mai sfatuit si au ieait ok. Garda la sol a ramas aceasi, o masurasem inainte sa ma apuc de treaba, dar dupa cateva zile am vazut ca pe fata e mai saltata adica are 67 cm de la asfalt la aripa iar pe spate are 63,5 cm. Asa a fost. Ati putea sa ma ajutati sa souneti cat aveti la ale voastre as mai saltao 3 cm mai ales ca am butelia gpl in spate plus 3 persoane in ea cam sta jos. Cat despre schimbatul bucselor dupa parerea mea o treaba nu foarte grea, mas incumeta sa fac asta singur...
hunter75
Un dinte inseamna 2cm, dar trebuie sa dai stanga dreapta cate unul.
Atentie. trebuie sa muti acest dinte atat la munte cat e si la imbinarea dintre barile stabilizatoare. Asta un aspebt.
Doi stii ca sunt doua bari asa ca trebuie sa mai dai si la celelalte, daca se desfac desigur.
cri8sti
Daca dai stanga si dreapta cate unu creste garda la sol cu 8 cm!!! Un dinte pe o parte inseamna + 4cm.
scorpion i
Cand au montato baietie la schimbarea buscselor nu au facut semne si prima data o saltase mult apoi au dat cate un dinte la fiecare bara din cele 2 bari si au lasato cu 7 cm.
cri8sti
Ai aici info: https://www.reno.ro/Micsorare-garda-de-la-s...-1-t208622.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.