Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: martori bord aprinsi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
visinika24
imi poate si mie spune cineva va rog de la ce stau cei 2 martori STOP si FRANA DE MANA aprinsi in bord ,am verificat nivelul la lichidul de frana, am fost la mecanic si nu are probleme cu placutele sau sabotii ,frana de mana e lasata jos ....iar in timisoara nu gasesc un mecanic care sa-i dea de cap ...

30 Mar 2011, 20:24:
imi poate da si mie un raspuns cineva va rog
katalyn03
un singur motiv cred eu ca este mai frecvent:
lichid de frana sub nivel sau swnzorul respectiv defect, incearca sa intorci capacul invers la borcanul de lichid de frana cu mufa bagata la loc si vezi daca se mai aprinde
bafta!
visinika24
ms mult o sa incerc si am sa revin sa-ti spun


30 Mar 2011, 21:24:
nu am reusit sa fac ceea ce mi-ai spus ...problema este alta am masina de 2 luni ...cumparata second-hand ..nu am mers cu ea 100 de km k a inceput sa curga ulei ..am duso la un mecanic i-a schimbat distributia ..semeringurile si ce mai era pe acolo...am adus-o acasa a 2 zi ulei sub ea ...a schimbat i-ar semeringurile ...nu a mers ..am dus-o la alt mecanic a rezolvat problema cu uleiul ...dupa cateva zile am ramas fara frane....nu ma pricep eu super la mecanica ca sunt fata ..dar a schimbat ceva conducta care era sparta si curgea uleiul ....a trecut o saptamana de cand am adus-o acasa si s-au aprins cele 2 beculete ...am dus-o iar la mecanic ...sa uitat la ea a zis k placutele sunt ok dar k nu stie ce e cu beculetele ....oare are cineva mai mult ghinion k mine...

30 Mar 2011, 21:26:
dak stie cineva un mecanic bun in timisoara va rog dati-mi si mie nr lui va rog frumos
Adi R5
..sa mai incerce o aerisire a instalatiei de frinare,complectarea lichidului...musai DOT 4....poate un tester nu ar strica...sa nu fii ramas activ defectul de la conducta de frina...

1. ai discuri de frina si pe spate?
2.ai frina..picior si frina de mana?
visinika24
a aerisit instalatia...si da ambele frane merg....iar lichidul de frana este la maxim si este DOT4 ,chiar eu l-am cumparat si l-am pus
vasyl
visinika , visinika, belele , belele , asa se intimpla , cu timpu o pui la punct , pe unde pierdeai ulei? venzatorul o da de rea altu o ia de buna dar le rezolvi , si eu vroiam so vand dar sa iau alta mai tanara dar nu stiu peste ce dau , pe asta am luato din tm si am antretinuto , succes , pa
vasyl
ce zici ca mai faci ?
visinika24
nu am reusit sa-i fac nimik ...are moment6e cand se sting beculetele...momentan o sa merg asa cu ea
lagunatnt
beculetele raman aprinse ca raman in memoria calculatorului .dute la cineva care are tester sa-ti stearga eroarea daca ai facut tot ce trebuie .asa cred eu .
titico
[ [attachmentid=1627728042] salutare, sunt nou pe aici,o sa fiu posesorul unui laguna visiniu si inainte sa o iau am probat-o,e ok, am vazut ca sta aprins un martor+serv(vezi poza)ce inseamna asta?,si cum scot cd playerul din locasul lui(e original al masinii)
lagunatnt
salut .cel din stanga ii de la injectie ,injectoare ,sau poate sa fie o bujie .cel din dreapta ii de la lichidul de parbriz.daca o iei sa ai noroc de ea.inainte sa o cumperi puneo totusi pe un tester sa vezi despre ce-i vorba cu martorul luminos din stanga .
cridaia
QUOTE(visinika24 @ 30 Mar 2011, 20:58)
dak stie cineva un mecanic bun in timisoara va rog dati-mi si mie nr lui va rog frumos

daca nu te deranjeaza, stiu doi mecanici buni in Sannicolau Mare, poate iti rezolva ei problema.
titico
ok baieti,sa vedem,eu locuiesc in norvegia si am sa vad unde o sa verific,eu am un mondeo din 2000 si am cititor de coduri OBD2,laguna1 ce tip de mufa are pentru a citi codurile?
drag0s_05
si eu am avut aceasi problema....... aveam becurile aprinse in bord de la franda de mana si stop.. mis se aprindeau din knd in knd si am pus lichid de frana ka era la min si am skimbat placutele pentru ka mam gandit ka ar putea sa fie si de la senzoru ala ... si nu am mai avut probleme wink.gif
titico
daca e sa schimb injectoarele,trebuiesc calibrate?,masina daca nu a mers 2 ani, poate fi problema din injectoare?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.