Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RENAULT MEGANE 2 CC
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
stelyan
Salutare tuturor,m-am gandit sa-mi prezint si eu masina aici:
Renault megane 2 cc din 2005
motor 2000 benzina 136c
Masinuta cam are de toate,si pt inceput i-am facut un facelift dar in viitorul apropiat vreau sa ii pun bari de rs,
Astept pareri daca ar pica bine sa ii pun kitul de rs.
StefanT
Glumesti? Ar arata incredibil cu un kit de RS. Go for it. Da' ala original...
Frumoasa masina, cati km are?
Bafta!
BZN
Frumoasa. Nu inteleg totusi de ce barele/bandourile nu au aceeasi nuanta.
aleksanders
a scris omul de ce nu are aceeasi nuanta "pt inceput i-am facut un facelift"
alindrgn
frumoasa masina, dar si foarte rara. una singura am vazut live pana acuma. e luata din RO sau adusa?
Hack
QUOTE(aleksanders @ 30 Mar 2011, 09:59)
a scris omul de ce nu are aceeasi nuanta "pt inceput i-am facut un facelift"
*


Si la face-lift nu sunt bandouri gri? rolleyes.gif
spy_oh_joy1389
La Privilege da, la Manager parca sunt vopsite in aceeasi nuanta cu masina.
Hack
Nu numai la Privilege sunt gri si la mine sunt tot gri cremene.
spy_oh_joy1389
Eh, Privilege si Expression probabil aveau acel gri, Authentique negru parca si Manager am vazut ca le au vopsite in culoarea masinii. Poate colegul a comandat de Manager pe fata.
Hack
Din cate stiu eu bandourile vin nevopsite din fabrica, cel putin mie asa mi-au spus la reprezentanta unsure.gif.
spy_oh_joy1389
Pai si bara fata vine nevopsita. Merge sa vopsesti un bandou gri de privilege/expression? Ca doar nu e neted.
alindrgn
de ce n-ar merge?
spy_oh_joy1389
Pai intreb daca merge unsure.gif . Ma gandesc ca nu adera vopseaua daca nu-i neted?
Hack
De bara stiam si eu ca vine nevopsita tongue.gif , dar credeam ca bandourile vin gata vopsite...Conform spuselor celor din reprezentanta merg vopsite bandourile, plus ca am mai vazut colegi de forum care le-au revopsit.
sorin000
Frumoasa rolleyes.gif Sa o stapanesti sanatos !

P.S imi place culoarea blush.gif biggrin.gif
stelyan
multumesc pt aprecieri,am vopsit si bandoul din spate ,am gasit o bara de rs dar fara grila de jos si fara deflectorul de sub bara sau cum se numeste el,si nu am idee cat mai costa astea ,dar azi vreau sa ma duc pana la reno sa vad cat costa un difuzor aer cred asa ca se numeste de gt cu doua iesiri
alindrgn
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 30 Mar 2011, 12:27)
Pai intreb daca merge unsure.gif . Ma gandesc ca nu adera vopseaua daca nu-i neted?
*



merge rolleyes.gif adera foarte bine vopseaua.
stelyan
cam asa vreau
DanCVA
Daca iti pui bara fata de RS, vei ramane cu un singur bandou pe masina, la bara spate. Va parea ca din alt film. Mai cauta pe net modele modificate de bara spate, fara bandou.
Daca vrei evacurea ca la GT, ar fi mai bine sa lasi bara de fata asa cum este.
stelyan
pai la asta ma gandeam si eu dar nu gasesc chestia aia de gt de pe bara ,am fost la reno si aia nici nu auzisera de reno gt ,nu stiu unde as putea gasi.
Daca aveti vreo idee unde as putea gasi ,multumesc

31 Mar 2011, 07:44:
Am si eu o intrebare ,masina imi consuma 12,8 e normal la motor 2000 benzina eu intreb ca mai am skoda octavia 2 diesel si imi consuma 7 in oras smile.gif
R19/16v
nedumerire.gif

Depinde ce oras. 2.0Tul meu suge 11.5-12 in oras.
spy_oh_joy1389
Pai tu compari dieselul cu benzina? laugh.gif
Si mie la Megane 1.6 16v ajunge si la mai mult de 12 in oras, depinde de trafic. La Clio care e pe diesel nu trece de 6.5 in oras.
DanCVA
Ornamentul de GT se poate comanda, dar trebuie sa stii referinta sau grupul de 4 caractere din VIN de dupa "VF1" al unui Megane GT sau seria toata. Cu astea te duci la dealer si iti gasesc ei pretul. Termenul de livrare ma astept sa fie de minim 2-3 saptamani.
M i h a i
QUOTE(R19/16v @ 31 Mar 2011, 07:48)
Depinde ce oras. 2.0Tul meu suge 11.5-12 in oras.
*


In ce oras?La ce viteza medie.Ca am mers si eu cu 2.0T de pe laguna si am aflat consumul de dim.Din Buc smile.gif
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 31 Mar 2011, 07:49)
Pai tu compari dieselul cu benzina? laugh.gif
*


2.0T este benzinar+turbo.L-ai jignit pe R19 cu diesel radmasa.gif
spy_oh_joy1389
Am postat in acelasi timp cu R19 smile.gif
cosmin_2300
QUOTE(stelyan @ 31 Mar 2011, 08:40)
Am si eu o intrebare ,masina imi consuma 12,8 e normal la motor 2000 benzina eu intreb ca mai am skoda octavia 2 diesel si imi consuma 7 in oras smile.gif
*




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 31 Mar 2011, 08:49)
Pai tu compari dieselul cu benzina? laugh.gif
*




QUOTE(M i h a i @ 31 Mar 2011, 17:21)
2.0T este benzinar+turbo.L-ai jignit pe R19 cu diesel  radmasa.gif
*


Nu cred că despre R19 vorbea smile.gif
stelyan
Ornamentul de GT se poate comanda, dar trebuie sa stii referinta sau grupul de 4 caractere din VIN de dupa "VF1" al unui Megane GT sau seria toata. Cu astea te duci la dealer si iti gasesc ei pretul. Termenul de livrare ma astept sa fie de minim 2-3 saptamani.


NU CONTEAZA CAT ASTESPT DAR CHIAR NU STIU DE UNDE SA IAU O SERIE DUPA UN GT.
R19/16v
@Mihai - evident, Ploiesti smile.gif

Diesel fu nenea ala care a inventat motorul de tractoras? biggrin.gif

LE
Voila:
Ornamentul cu GT - 82 00 569 720
Clips mentinere - 82 00 748 573
Toba espament - 82 00 678 698

P.S. Stii ca Megane II CC GT nu a exista niciodata, nu?
M i h a i
Daca este Ploiesti nu mai am nimic de zis. rolleyes.gif
Diesel a fost cel care a inventat motorul ala care consuma nesimtit de putin dar face ca un tractor pe masinile ieftine.Pe masinile scumpe cu pretentii treaba sta altfel cu antifonarea(ma refer numai la common rail ).Nici macar nu il auzi ,si te incanta enorm cand vezi ca l-ai alergat ca naiba si are un consum de invidiat. Daca as fi avut bani de carburant luam un 4.2 aspirat si aia era.Nu sunt adeptul motoarelor cu turbo.Un aspirat de 4.2 era suficient. tongue.gif
stelyan
daca ma duc cu codurile astea gasseste?
R19/16v
Da
stelyan
sal ai un nr de tel sa vb cu tine despre coduri ,mersi frumos
R19/16v
Nu. Pentru asta e forumul.
stelyan
ok ,am fost la reno si a intrat pe codul ala si mi-au zis ca este doar ornament si costa 470 ,nu este problema de bani,problema este ca nu avea poza si nu stiau ce ornament este sau pt ce (bara fata -spate etc)si nu stiu ce sa fac sa dau comanda si sa imi vina altceva vroiam sa te intreb daca sigur e ornamentul de rs,mersi frumos pt ajutor
R19/16v
[attachmentid=1627710882]

RSul nu are ornament acolo, GTul are, si scrie mare GT pe el, ca in poza ta.
Iti reamintesc ca va trebui sa bricolezi bara.
stelyan
salut,daca stii sau auziti daca vinde cineva bara de rs as avea rugamintea sa imi spuneti si mie ,multumesc
stelyan
buna ziua am si eu o intrebare si o rugaminte daca puteti sa ma ajutati ,as sa aflu codul de bara de megan de rs 2007 as vrea sa dau comanda,multumesc

6 May 2011, 07:47:
scuze de bara fata
stelyan
a sosit kit rs ,acum magandesc sa ii schimb culoarea ca nu prea imi place asta as vrea sa o fac galbena astepst pareri

26 May 2011, 13:19:
cam asa
AndreiMR
Pai daca banii pentru asa ceva nu sunt o problema, fa-o smile.gif Ar arata foate interesant zic eu
sweetpayn
QUOTE(stelyan @ 26 May 2011, 14:18)
a sosit kit rs ,acum magandesc sa ii schimb culoarea ca nu prea imi place asta as vrea sa o fac galbena astepst pareri

<span class='edit'>26 May 2011, 13:19:</span>
cam asa
*


Ai mai inaintat ceva la proiectu tau ?
Poze noi ?
pishky
QUOTE(sweetpayn @ 22 Feb 2012, 22:04)
Ai mai inaintat ceva la proiectu tau ?
Poze noi ?
*



http://www.autovit.ro/renault-megane-C22821008.html
TheSting
Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea multi km si ani fara probleme.

Parerea mea este ca nu ar trebuii sa-i schimbi culoarea, dar kit-ul de RS arata superb pe ea.
Mult succes.
Markos
doh.gif
nonic
biggrin.gif
G I M
Lasa-l, atata poate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.