Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi achizitie truse scule
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
romeo3108ro
Deoarece consider ca o trusa de scula ar trebui sa fie nelipsita din portbagajul fiecarei masini pe vremurile astea de criza, rog pe cei care au cunostinte de oferte acceptabile raport calitate pret sa nu ezite sa le comunice in acest topic
Multumesc
SorinCT
Pai inafara de un set de torx-uri, inelare, fixe, tubulare, un patent, un cleste cu varf subtire si un multimetru ce ar mai fi nevoie?
Si eu mai umblu cu trusa dupa mine dar rareori am avut nevoie de ea prin drumetii.
c_costel
Eu mi-am cumparat din targ Vitan o trusa Yato (poloneza) cu 96 piese la pretul de 280 lei , foarte multumit de ea , si am folosit-o ceva.
romeo3108ro
avea mai multe modele?
ma interesa bcea cu 200 si ceva de piese daca auziti pe cineva ca are de vanzare la un pret decent
Bwwlan
IKEA, 30 lei. Pentru interventii de urgenta e super-bun iar in masina nu ocupa mult loc.
c_costel
@Romeo , acum am vazut ca are 94 de piese , aveau foarte multe tipuri de truse si mai ieftine si mai scumpe, la asta cum este a mea ai si garantie 6 luni.
romeo3108ro
mda ce sa zic ,asa mai da trusa care te poti folosi de ea;intrebare pt colegul @bwwlan :"poti desface un surub torx cu trusa ta?"
VyRuZ
Merge, Romeo, dar cu chin. smile.gif Am și eu una în mașină, printre altele.
Bwwlan
@romeo3108ro: evident ca nu smile.gif eu nu sugeram cea mai buna trusa de scule, ci o trusa oarecare, buna la 30 lei. Decat nimic, la o adica, te poate scoate dintr-o belea; tot e mai buna decat sa stai prin vreo benzinarie la "imi imprumutati si mie o surubelnita in minus, domnu'?" ...mai ales ca materialul din care-s facute e destul de rezistent si nu se indoaie la un efort mai maricel.

Multa vreme n-am avut nicio farama de unealta de lucru in masina, acuma le am pe astea plus un swiss army knife si-mi ajung pentru cat ma pricep eu. Pentru restul, adica "Doamne fereste" am asigurare cu depanare, interventii si schimb piese.
romeo3108ro
QUOTE(Bwwlan @ 27 Mar 2011, 22:51)
Pentru restul, adica "Doamne fereste" am asigurare cu depanare, interventii si schimb piese.
*


eu ziceam pentru din astia ca mine care nu isi permit luxul unei astfel de asigurari,era vorba de schimbat o baterie,un senzor,cate ceva maruntisuri
espacern
Cred ca cand este vorba de truse de scule trebuie sa vorbim de calitate.
Dupa multe experiente cu scule de calitate slaba am hotarat sa cumpar doar scule profesionale(scumpe dar garantate pe viata).
Facom este ceea ce scrie acum pe sculele mele si nu regret alegerea facuta(timp de multi ani am tot cumparat cate un pic).

Numai bine!
M i h a i
Eu am asa ceva.nu este cine stie ce, dar mai mult nu mi-a trebuit niciodata.Face 25 lei, cat am dat pe ea.
Bwwlan
Bine, colegu', imi cer scuze ca am indraznit sa sugerez ceva, am inteles aluzia fina si ma retrag.
romeo3108ro
stie cineva pe unde gasesc yato mai ieftin?
ipiq
deacord cu Espacern: Facom, Proxxon, sau ManesMann. Dai un ban da' stai in fata. Rezistente, ergonomice etc. wink.gif
Yato nu sunt rele pt cat de ieftine sunt biggrin.gif am luat o trusa de torxuri Yato din piata cu 25 de lei biggrin.gif
Hack
[attachmentid=1627709753]
Asa ceva am eu, am luat-o anul trecut din Germania, a fost vreo 35 de euro si sunt foarte multumit de ea.
valir5gts
Eu am o trusa KSTools, Germania cred ca este la origine. Cred ca a fost undeva pe la 300 de lei. O am de vreo 3 ani si rezista foarte bine, am folosit-o la reparatii mai consistente la masina. 105 piese are daca nu ma insel. Garantie a avut 2 ani de zile, dar nu am avut probleme cu ea, am folosit cheia cu clichet si la prezoane.
b76bgaarh
QUOTE(romeo3108ro @ 27 Mar 2011, 22:08)
eu ziceam pentru din astia ca mine care nu isi permit luxul unei astfel de asigurari,era vorba de schimbat o baterie,un senzor,cate ceva maruntisuri
*




cum bre, parca trebuia sa iti iei R classe? acum te dai lovit. doar te cunoastem ca esti un mic milionar sub acoperire.
romeo3108ro
deci hotarere finala: mannesmann 98430. stie cineva ceva mai bun?
Hack
Tocmai am primit si eu o astfel de trusa ohmy.gif ...are tot ce iti trebuie si ce nu-ti trebuie laugh.gif ...
Formanek
Daca vreti calitate profi va recomand asa:
-Hazet
-Beta
-Unior
-Dowidatt
-Gedore
-Proxxon Industrial
-Facom
-Snap On
-Connex

Medium:
-KS Tools
-Manessman
-Kraftwelle
-Berner
-Stanley

Hobby
-Toya sau Yato e tot un drac
-Vorel
-de regula trusele din magazinele Selgros gen

La capitolul clesti, patente etc Knipex e tata lor. La clicheti, chei fixe si inelare Sandvik & Belzer iar sint foarte buni. Eu cu un clichet de la Belzer desfac planetare cu teava de 1.5m pe el.
romeo3108ro
dupa indelungi cautari am ramas doar la doua modele Manesmann sau yato(amble sunt cele cu 215 piese)insa nu m-am hotarat pe care sa o iau.ceva experiente cu vre una din cele doua truse?
Yt-3884 sau manesmann 98430
Multumesc
ipiq
-presupun ca diferenta de pret intre cele doua e consistenta.
-daca folosesti trusa des ia Manesmann. TOTI mecanicii la care merg au dinasta. Am piscalit si eu cu asa ceva si intr-adevar e miezu'! wink.gif Daca gasesti vre-un sorub care sa nu-l poti desface cu ea io il mamanc smile.gif
-daca o folosesti o data pe luna la 2 suruburi ia Yato ca e ieftina biggrin.gif
Hack
Si eu sunt multumit de Manesmann, pe partea de mecanica pot spune ca acopera nevoile mele iar componentele par a fi de calitate.
Vasilus
Sculele Condor sunt de calitate ?

A folosit sau folosește cineva aceste scule ?

Merită banii ceruți pe această trusă ?


http://www.sculeyato.bizoo.ro/vanzare/6581...import-Germania

http://www.pragerco.de/html-en/produkte-de...duct=763&page=0
alexandruvasile
Una din acele truse de scule cu siguranta nu trebuie sa lipseasca din portbagajul unei masini smile.gif
Eu mi-am achizitionat cu greu cu asa ceva insa acum e nelipsita.
utzi22
Salutare,

Ce ati alege intre Proxxon 23650 si Facom RS.440E ?
Nu sunt mecanic, vreau doar sa am o trusa de scule pt diverse "activitati" la masina, motocicleta, casa .

Mersi!
espacern
Facom-ul il folosesti intens cat traiesti si-l lasi mostenire......da costa scula profi.
hellcat
Daca vrei o trusa oarecum generalista si pt masina si pt casa, ti-as recomanda ius tsa3, acum e la un pret chiar f bun http://www.mob-ius.ro/assets/clients/catal...%202015_DCF.pdf
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.