Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema montare alarma Hornet 727T
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > Car Security - Alarme Auto
catalin-g3
Salutare,

Am si eu o problema cu o alarma Hornet 727T, fara telecomenzi, amicul care mi-a dat-o a spus ca este data jos de pe o Oktavia avariata si ca a fost imperecheata cu cheia masinii.

Alarma are cateva fire care au fost conectate, iar eu nu stiu unde ar trebui conectate
- fir galben/negru - Light flash monitor imput
- fir verde - "-" Door trigger input (cred ca asta vine la plafoniera)
- fir verde subtire - Arm imput
- fir albastru subtire - Disarm input
- un fir galben care iese dintr-un DEI 528T (care pare a fi un releu cu temporizare) - remote wire + (any + really)

Aceasta este schema alarmei
[attachmentid=1627707781]



Multumesc,
Catalin
romeo3108ro
depinde ce vrei tu sa faci cu alarma aia
catalin-g3
Pai alarma vreau sa o montez pe un passat din 2005. Ideea e ca vreau sa o montez imperecheata cu cheia masinii smile.gif
catavictor
se poate monta cu succes insa ai nevoie, parerea mea de un ajutor specializat, nu ca ar fi mare filozofie .....plus de alta modelul acesta "invata" tipurile de impuls pentru armare dezarmare printr o procedura, la tine montajul se realizeaza o parte sub bord , inlaturand capacul de sub volan si o parte in usa soferului
catalin-g3
Multumesc pentru raspuns.

Intre timp am facut rost si de manualul de instalare smile.gif - saptamana viitoare o sa concretizez si montajul propriuzis.
catalin-g3
Am montat-o dar se pare ca nu reusesc sa o programez sa mearga cu cheia masinii. Partea proasta e ca nu am nici o telecomanda a ei pentru verificare.

Sub bord am legat alimentarea (+,- si ignition), am tras un fir de la plafoniera pentru door triger input, Plus un fir (light flash monitor input) legat pe butonul de avarii
In usa am legat Arm input si disarm input pe doua fire care isi schimba starea in momentul in care dezarmezi sau armezi.

De montat am mai montat alarme, dar nici una care sa lucreze pe cheia masinii....
Adisor
e montata gresit , alarma aia isi ia semnale de armare / dezarmare din inchiderea masinii , nu necesita invatarea telecomenzilor
catavictor
QUOTE(catalin-g3 @ 20 May 2011, 23:47)
Am montat-o dar se pare ca nu reusesc sa o programez sa mearga cu cheia masinii. Partea proasta e ca nu am nici o telecomanda a ei pentru verificare.

Sub bord am legat alimentarea (+,- si ignition), am tras un fir de la plafoniera pentru door triger input, Plus un fir (light flash monitor input) legat pe butonul de avarii
In usa am legat Arm input si disarm input pe doua fire care isi schimba starea in momentul in care dezarmezi sau armezi.

De montat am mai montat alarme, dar nici una care sa lucreze pe cheia masinii....
*

in cupla mica dreptunghiulata de pe lateral cu fire subtiri: rosu la plus de preferat legat cu rosu gros dupa siguranta de la centrala, verde in usa la firul pe care apare plus cand incui masina, cele de la motorasul sofer, albastru la cel care apare plus cand descui masina , cel galben verde nu la buton de avarie ci la una din semnalizari nu conteaza stinga sau dreapta, se leaga firul de usi obligatoriu altfel ciuciu programare.
catalin-g3
Multumesc pentru raspunsuri.
Intr-un final s-a rezolvat prin inlocuirea alarmei cu alt model (se pare ca modelul asta nu se potriveste pe Passat). Problema era ca semnalul care aparea pe firele de la inchidere era prea scurt, iar alarma nu sesiza impulsul respectiv.

Referitor la "e montata gresit , alarma aia isi ia semnale de armare / dezarmare din inchiderea masinii , nu necesita invatarea telecomenzilor" - alarma trebuie sa invete semnalul care vine din instalatia masinii la incuierea si descuierea din telecomanda masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.