Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dci accelereaza greu + fum mult
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Yoyo 1982
Am si eu o problema cu cliuta mea 1.5dci: masina merge bine pana la 80-100 km/h, iar dupa acesta viteza imbatranesti ca sa ajungi la 120 km/h.
Multumesc de ajutor anticipat.
ady24
Ai mai multe varinate,turbo nu iti mai merge cum trebuie, ai catalizatorul infundat sau egr'ul nu functioneaza in parametri. Mergi cumva cu ea subturata ?
Yoyo 1982
Nu merg cu ia subturata, ba chiar abuzez cateodata ajungand chiar si la 4000 rot in treptele 2 si 3. Dar cel mai des o folosesc in oras, cred ca de aici i se trage.
PhilipMorris
Daca ajunge bine in celelalte trepte unde, intr-adevar cuplul e mai puternic simtit, inseamna ca nu este o problema cu motorul. Depinde la ce te raportezi cand spui ca imbatranesti pana la 120. Trebuie sa mergi cu un alt reno cu acelasi motor sa vezi daca e vreo diferenta. Din cate stiu motorul de 1,5 dci nu e considerat foarte fasnet. smile.gif
metal
salut , incearca asta : iesi cu ea pe autostrada (daca poti) sau un drum national ceva si mergi cu ea constant in 4000-4500 de ture 20-30 de km , asta in a 4 a ca daca ai dai a 5 a ai deja viteaza prea mare , iar apoi dupa ce ai facut asta vezi cum se comporta masina
o seara buna
ady24
QUOTE(Yoyo 1982 @ 25 Mar 2011, 09:29)
Nu merg cu ia subturata, ba chiar abuzez cateodata ajungand chiar si la 4000 rot in treptele 2 si 3. Dar cel mai des o folosesc in oras, cred ca de aici i se trage.
*



S'ar putea sa fie infundat egr cu calamina, merci si fa o diagnoza in timp real si vezi daca iti merge egr'ul cum trebuie.
danromania2002
QUOTE(PhilipMorris @ 25 Mar 2011, 19:28)
Daca ajunge bine in celelalte trepte unde, intr-adevar cuplul e mai puternic simtit, inseamna ca nu este o problema cu motorul. Depinde la ce te raportezi cand spui ca imbatranesti pana la 120. Trebuie sa mergi cu un alt reno cu acelasi motor sa vezi daca e vreo diferenta. Din cate stiu motorul de 1,5 dci nu e considerat foarte fasnet. smile.gif
*



Nu stiu daca ai mers vreodata cu un 1.5 dci dar nu imbatranesti pana la 120 wink.gif
cnisav
Subscriu, danromania :-)
al1n
depinde ce intelege fiecare ca imbatraneste? inainte mergea bine, adica era mai rapida pana la 120?depinde de multe situatii, cred ca esti un pic general, greutate in masina, viteza a 5-a nu e ca sa ii dai pedala(parere personala) si creste viteza in turatii mai mari decat in general,sau poate esti in a 4-a ?... detaliaza
Yoyo 1982
Va multumesc pentru interesul aratat problemei mele, m-am hotarat ca Luni sa o duc la un test, ca am inceput sa merg intr-un nor de fum si nu prea imi place.
Singurul lucru care imi place la norul de fum este ca nu sta nimeni in spatele meu, decat la o distanta apreciabila.biggrin.gif
janos
Daca scriai de la bun inceput acest detaliu, pe loc fiecare dintre noi te trimitea la un tester (daca nu o sa ai erori electronice atunci va trebui sa cauti problema la injectoare, filtre - eventual turbo)
Yoyo 1982
Salut, problema rezolvata 1 bucata injector bulita + egr-ul infundat. Toata afacerea 400 lei. Merge ca noua. biggrin.gif icon_mrgreen.gif
Ps : Multumesc pt ajutorul acordat.
UXE
injectorul l-ai inlocuit sau reconditionat?
Yoyo 1982
L-am reconditionat, ca nou este 800-1000 de lei.

<span class='edit'>31 Mar 2011, 09:18:</span>
Pentru Adrian care mi-a scris pe privat. Service-ul se afla pe strada Romana intersectie cu strada Poienita. Eu numai la ei am fost, la recomandarea unui prieten.
stelus_ionut
foarte bun pretul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.