Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: injector fault + stop la peste 3000rpm
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
alex_calea
de o saptamana cand o calc mai bine imi apare mesajul pe bord.bizar e faptul ca trage si nu se inneaca sau ceva de genu , tin sa va anunt ca in iarna am schimbat un injector si nu a aparut pana atunci si nici dupa mesajul asta ,dar akum imi apare tot timpul cand conduc mai sportiv.ce credeti
aqua
cauta ca exista n topicuri pe tema asta
valyl
posibil eroare in CB... poate un reset il va repara...
zic si eu pentru ca si a mea face acelasi lucru... rar... tot cand merg mai sportiv...
dar doar atat, fara nici-o alta problema gen balbait sau fum... merg cativa km cu becul aprins, opresc si nu imi mai apare... eu am incercat cu resetare dar dupa cateva luni iar a inceput sa apara... cineva zicea ca e posibil sa trebuiasca rescris softul... oare?! unsure.gif
BuciX
Probabil sa fie pedala de acceleratie. Eu asa am patit.
solidconvert
Foloseste functia search data viitoare... pana atunci vezi ca s-a tot discutat
aici

Succes... wink.gif


ionut_dim
injectoare pe duca!fa testul clip.
terorel
QUOTE(alex_calea @ 23 Mar 2011, 13:51)
de o saptamana  cand o calc mai bine imi apare mesajul pe bord.bizar e faptul ca trage si nu se inneaca sau ceva de genu , tin sa va anunt ca in iarna am schimbat un injector si nu a aparut pana atunci si nici dupa mesajul asta ,dar akum imi apare tot timpul cand conduc mai sportiv.ce credeti
*



Parerea mea este ca pompa de inalta a inceput "sa fabrice" pilitura, iar cand fortezi motorul, creste debitul de motorina cu pilitura care iti obtureaza unul sau mai multe injectoare. Problema tipica a motoarelor dci cu sistem de injectie dephi. popa.gif

1. verifica injectoarele, s-ar putea ca acel injector pe care l-ai schimbat in iarna sa nu fie bine montat si sa pierzi compresie pe langa injector, in cazul acesta ar trebui sa gasesti pe langa injectorul cu pricina o pasta neagra, ca un fel de smoala -aceasta ar fi solutia cea mai ieftina

2. da jos toate injectoarele si verifica-le sa nu aiba pilitura metalica in ele. In cazul acesta trebuie sa desfaci si pompa de inalta si sa o cureti, impreuna cu filtrul de motorina.

Te sfatuiesc sa nu mai mergi cu masina asa pt ca risti sa distrugi iremediabil toate injectoarele+ pompa de inalta. Sa nu cumva sa bagi(sau sa fi bagat) aditiv de carburant in motorina din rezervor. In cazul in care depistezi urme de pilitura in injectoare, trebuie sa cureti/repari toate cele 4 injectoare, sa desfaci si cureti/repari pompa de inalta, trebuie sa dai jos rezervorul de carburant si sa il cureti impreuna cu toate conductele. Nu mai merge cu masina pana nu o verifici !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.