Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mecanism reglare volan in lungime si profunzime
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
adysmeq13
am observat ceva la meganul meu,ceva ce nu am gasit pe site.volanul imi merge mai greu ca de obicei si daca ii schimb pozitia de exemplu mai sus sau mai jos imi merge mai usor o perioada de 10 minute aproximativ apoi iar merge greu si tot asa daca ii schimb pozitia la volan merge normal adica se ia usor pe loc doar cateva minute.vi s-a mai intamplat la careva asa ceva?
georgerusu
probabil trebuie uns pe undeva... daca nu face galagie cand invarti de el nu vad ce altceva ar putea fi
adysmeq13
nu se aude nimic decat la roti parca un zgomot metalic cand invart stanga-dreapta.nu stiu ce ar putea fi
bejanmarinel
daca se aude in bord sub volan ai probleme la ax. daca se aude spre exterior cand virezi dreapta sau stanga, si iti vireaza mai greu inseamna ca trebuie sa schimbi rulmentii de la amortizoare, ori flansele.
adysmeq13
se aude in exterior.dar eu nu am inteles de ce daca schimb pozitia volanului o perioada merge mai usor.chiar asta nu am mai intalnit
bejanmarinel
daca il slabesti volanul, misti de el sus-jos si pe adancime si il pui in aceeasi pozitie se misca greu ca la inceput ori mai bine?
trebuie sa verifici si coloana de directie si sa ungi tot ce e de uns.
adysmeq13
deci daca il slabesc si il misc iar apoi il pun in aceeasi pozitie se misca usor apoi dupa maxim 10 minute sau la un viraj mai strans iar incepe sa se miste greu

23 Mar 2011, 20:16:
nu a mai patit nimeni asa ceva?
rombul
In timp ce rotesti volanul stanga sau dreapta cineva sa puna mana pe arcul de la amortizor pe stanga si pe dreapta daca arcul vibreaza la rotirea volanului atunci trebuie schimbati rulmentii de la flansele de amortizor.
Succes
Restul sunt povesti cu schimbatul pozitiei volanului.
adysmeq13
deci vb serios daca schimb pozitia merge mai usor crede-ma ca de cateva luni patesc asta.si daca sunt flansele aveti idee cat costa
rombul
in jur de 250 lei /set(rulment +flansa)
De regula se schimba numai rulmentul de sarcina care este pana in 100 lei /buc,fansa nu are ce sa uzeze la ea .
adysmeq13
ok ms dar pana la urma cu schimbatul pozitiei volanuui cum sta treaba.deci chiar nu mi se pare.sa fiu eu nebun?smile.gif)

24 Mar 2011, 17:33:
ce ziceti baieti?biggrin.gif
tr_viorel
Ba cam are. Pare de domeniul SF, dar eu am dat intr-o groapa, incat bilele s-au imprimat in calea de rulare a flansei stanga.Consecinta: la viraje pocnituri si vibratii. La demontare, am sters calea de rulare si se vad punctiform pozitiile bilelor in momentul respectiv. Incredibil, dar adevarat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.