Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot motor la accelerare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
vladadrian
Am un megane 1,5 dci 85 cp din martie 2008. De ceva timp (octombrie 2010) in momentul in care accelerez se aude un zgomot de la motor. Zgomotul se aude si dupa ce nivelul apei a ajuns la temperatura normala. La relanti nu se aude nimic, doar la accelerare. O recomandare a fost sa fac o reetansare a injectoarelor. Rog, daca se poate, ceva pareri. Multumesc! Mentionez canu s-a aprins niciun martor in bord, masina trage normal.
tro5
Ce fel de zgomot???

Bataie metal pe metal, fluierat, tacanit ???

Descrie mai in amanunt ce se aude, ce tip de zgomot, din ce parte a motorului, etc.
Fara datele astea de unde sa ghicim ce problema ai.
georgerusu
OFF: zgomotul poate fi si de la instalatia audio...depinde acum ce asculti:)
ON: se misca si schimbatorul cumva putin in fata la accelerare brusca? sau in spate la frana de motor
oanavas
ce distractivi sunt unii:)))
very funnny:)))
Ajutati-l pe om daca stiti daca nu lasti-l in pace

19 Mar 2011, 14:35:
ON: se misca si schimbatorul cumva putin in fata la accelerare brusca? sau in spate la frana de motor

La mai toate masinile se intampla acest lucru descris de tine georgerusu doar ca toate au o limita.
Ma gandesc sa nu fie de la un cuzinet
georgerusu
ti se pare ca nu incearca cineva sa il ajute sau e nasol tare daca faci o gluma?
LE: ei uite la mine nu se mai misca pt ca mi-am schimbat bieleta anticuplu. Iar daca s-a fisurat bieleta aia (cum s-a intamplat si la mine) se aude un zgomot urat de tot la accelerare. Intrebari sau nelamuriri suplimentare? Iti raspund bucuros
vladadrian
Multumesc pentru glume ..., insa problema este serioasa. Zgomotul este continuu doar la accelerare. Este destul de greu de descris. Mecanicul cu care am vorbit, insa faara a auzi masina pentru ca nu am ajuns la service, a spus ca e posibil ca un injector sa rasufle. A mai facut cineva retansare la injectoare?
Multumesc!
georgerusu
eu zic sa verifici bieleta aia... nu era gluma... exact asa facea si la mine, doar la accelerare zgomotul. ma gandesc la faptul ca daca nu etanseaza bine un injector ar trebui sa se cunoasca pe motor urme de motorina. Ai urme de motorina in zona injectoarelor?
vladadrian
O sa verific, insa nici nu ma prea pricep. Daca era problema de la injector nu trebuia sa-ti dea mesaj calculatorul?
georgerusu
nu neaparat. nu te costa mai mult de 10 lei la un service de cartier sa se bage unu sub masina si sa vada daca e sau nu bieleta aia. vezi ca mai sunt topicuri pe forum despre problema asta si ai acolo si imagini si tot ce-ti trebuie sa te lamuresti. Daca asta e problema, te costa cam 50 de lei piesa (de logan ca se potriveste 100%) si nu cred ca mai mult de 20 de lei manopera, ca sunt practic 2 suruburi care se desfac si se pun la loc. Bafta
vladadrian
Am inteles si multumesc pentru sfat, dar zgomotul vine de la motor, partea dreapta fata cum stai la volan.
georgerusu
corect...asa se auzea si la mine.... din cauza ca se fisureaza bieleta aia se lasa cutia cativa mm mai jos si trage de planetare si nu mai stiu in ce loc se formeaza zgomotul ala. la mine cand a inceput sa se auda eram convins ca e turbina... In orice caz pana nu te duci in service nu ai de unde sa stii. Totusi scrie pe forum dupa ce faci constatarea ce problema ai exact.
vladadrian
Am fost azi la service, concluzia a fost ca e bataie de injectie si ca trebuie sa schimb statia de unde alimentez. Au gasit si joc la bieleta anticuplu. De asemenea au spus sa stau linistit ca injectoarele nu au probleme. Nu stiu ce sa cred..
georgerusu
pai consuma motorina... fa plinul la OMV, mergi cel putin 20 km si vezi cumj se comporta.
vladadrian
Pai numai de la OMV a vazut. Cand am schimbat statia (de vreo doua ori) dar tot OMV (care a fost PetromV inainte), tacanea ca o nebuna. O sa incerc sa bag de la Petrom dar de la o anumita statie recomandata de mecanicul sef.
Se poate sa-mi spuneti si mie unde gasesc bieleta anticuplu? La Serus cu manopera costa 416 lei.
Multumesc!
georgerusu
daca vrei de megane bieleta cam asta e pretul peste tot...nu sunt mari variatii. poti pune de logan dci. eu asa am facut e aceeasi piesa. maxim 50 lei, doar ca nu scrie pe cutie piesa de origine renault.
solidconvert
QUOTE(vladadrian @ 21 Mar 2011, 20:15)
Pai numai de la OMV a vazut. Cand am schimbat statia (de vreo doua ori) dar tot OMV (care a fost PetromV inainte), tacanea ca o nebuna. O sa incerc sa bag de la Petrom dar de la o anumita statie recomandata de mecanicul sef.
Se poate sa-mi spuneti si mie unde gasesc bieleta anticuplu? La Serus cu manopera costa 416 lei.
Multumesc!
*


Cati km are masina?... la EGR s-a umblat vreodata?... se poate sa bata/tacane supapa din interior si sa se confunde cu zgomotul de injector... wink.gif
vladadrian
Ieri cand am fost la service a facut 30000 km. La egr nu a umblat nimeni. Credeti ca ar putea fi de acolo? Eu am cam mers subturat cu ea.
solidconvert
vezi aici
terorel
Salut! Daca unul sau mai multe injectoare nu sunt etanse nu este neapart nevoie sa ti se aprinda vreun martor la bord. Zgomotul daca este ca si un pacanit( ca o plesnitura, ca zgomotul unei impuscaturi ), este zgomotul prin care motorul pierde compresia si este normal sa fie un zgomot continuu in timp ce acelerezi. Poti verifica acest lucru foarte simplu. Dcaca pe langa un injector se pierde compresie, se pierde si motorina. In jurul injectorului respectiv, care se presupune ca " rasufla", se va forma in timp o pasta neagra ( ca si smoala) - motorina nearsa care se pierde pe langa injector, temperatura mare - duc la aparitia acestei paste negre ca si smoala. Acesta este un semn clar ca injectorul nu este prins etans in chiuloasa. Trebuie sa scoti injectoarele afara, sa cureti acel locas din chiuloasa cu o perie de sarma speciala (trebuie sa cureti foarte bine locul) iar apoi sa cureti cu jet de aer sub presiune, schimbi garnitura injectorului , care probabil ca este " impuscata" - cauza care duce la neetansietatea injectorului si pierderea compresiei din motor.
Bafta !
vladadrian
Am o intrebare. Bieleta anticuplu de la logan 1,5 dci, 85cp poate fi pusa pe megane II 1,5 dci, 85cp?
Multumesc!
georgerusu
Da se poate. Ti-am zis si mai sus de vreo 2 ori...
vladadrian
Georgerusu poti sa-mi spui ce marca ai pus? Eventual un cod al piesei. Multumesc!
georgerusu
era FEBI, scria made in UK pe punga in care era sigilata. cod nu stiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.