Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mers neuniform al motorului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
pedro18
Salut. Logan 1.6 64kw Mers neuniform si oscilatii dupa decuplarea socului electronic si raspuns intarziat la acceleratie.
Am inceput cu test computerizat pt eventualele erori , dar spre surprinderea mea nu are erori. Am curatat motorasul pas cu pas , am inlocuit bobina , fise, tot gatul de la admisie, insa nici o schimbare. motorul raspunde tarziu la acceleratie si dupa ce se incalzeste se balbaie si trepideaza. Am facut si test de compresie si nici acolo nu s-a observat diferenta. daca stiti careva ceva sa ma ajutati . Mersi.
bundy220
Reglaj culbutori .
Totusi o diagnoza buna ar fi vazut ca sonda lamda a intrat in inbogatire sau saracire de amestec(functie de natura jocurilor)
nutzu313
Din ce stiu eu, poate fi de la supapa PCV pe care cred ca o are si Loganul. Ar trebui sa fie pe traseul de recirculare a gazelor carter. Nu cunosc prea bine motorul, dar cam toate motoarele de generatie mai noua ( 10-12 ani) au aceasta piesa.
stejar
cand mai ai putin benzina du te si alimenteaza cu ceva benzina de la rompetrol(efix) vreo 10 litri si fugareshte o putin .sa zic 110 120 cu a 3 .apoi ii dai cu a 3 cat duce pana cand nu mai poate dar trb sa o tii putin sus in ture ,adica atunci cand itzi taie injectia si ar trebui sa si dea drumul la mers frumos si la fuga:>
user2000
eu am avut iarna trecuta apa in benzina sad.gif si nu vroia motorul sa scada sub 1500 rot/min la renalti sad.gif la inceput m-am speriat si apoi , dupa cateva telefoane , mi-au zis prietenii sa nu ma sperii si sa ma duc la service , dar sigur e apa in benzina si intre timp si-a revenit si motorul happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.