Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare permis
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Ma3x
Salut,

Recent am trecut cu domiciliul din Buzau in Ilfov, am si CI deja pe Ilfov.
Acum trebuie sa schimb si permisul, dar care sunt pasii ?

Din ce am citit pe unele site-uri acum nu trebuie decat sa mergi la sectia arondata care emite permise si se rezolva cam in 2 ore cu o cerere tip si actele necesare + poza la fata locului.

Acestia sunt pasii, daca da pentru Ilfov e in Voluntari ? huh.gif

Multumesc in avans.
b76bgaarh
sigur nu e in pipera? tot ce tine de permise, taloane etc
aleksanders
in pipera este si pentru ilfov
Ma3x
naspa, din Bragadiru pana in Pipera ...

mai trebuie si fisa medicala cumva daca este vorba de schimbare de domiciliu ?
dil
Extras din Hotărârea Guvernului nr.1391/2006:
QUOTE
Art. 44 – (1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectuează, în condițiile legii, în baza următoarelor documente:
a) fișa deținătorului permisului de conducere;
b) originalul și copia actului de identitate;
c) dovada plății contravalorii permisului de conducere și a taxei de eliberare a acestui document;
d) permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită, în original, dacă acesta există.
e) fișa medicală tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă solicitarea preschimbării s-a făcut după expirarea valabilității administrative a permisului de conducere.
cread
Nu trebuie fisa medicala daca vechiul permis este valabil, din Bragadiru pana in Pipera o poti lua si pe centura, depinde la ce ora pleci.
Ma3x
Ajung pe centura sigur smile.gif ;

Asa au postat unii useri ai altui forum ca au rezolvat in 2 ore in Bucuresti pentru shimbare permisului inca valid, atunci cand au schimbat domiciliul, fara fisa medicala ci doar cu taxa platita la cec , permisul original, poza ... trebuie completat o singura cerere tip la ei.

Nu stiu unde sa sun sa intreb sigur sa nu ma trezesc in Pipera ca imi trebuie ceva de prn alta parte ca atunci nu il mai schimb tongue.gif.


Ma3x
Update ,

- si pentru B si pentru IF se merge in PIPERA, in cladirea de pe stanga de la piciorul pasarelei de pe sos. Pipera
- pentru schimbare domiciliu e necesar formularul tip ( il iei de la un ghiseu, internet sau accepti pentru 10 lei sa ti-l bata la masina cei de afara care din asta traiesc ), plata taxei de permis 69 ron la orice sucursala CEC ( va recomand sa evitati sucursala CEC din incinta cladirii pentru ca e coadaaa ) , copie CI si original, permis vechi.
-pentru IF la parter in stanga , preluare/eliberare permise (tot acolo iti face si poza ), pentru B undeva la etajul 1 ... si
- e gata in 1h30m smile.gif

Mai multa bataie de cap a fost sa ajung acolo ca se lucreaza la pasarela, au parcare proprie dar gasesti sigur un loc de parcare si limitrof numai ca e mare praf.

Cheers.
tunderbird
Doua idei vreau sa aduc in completare:

- ar fi bine ca taxele sa fie platite dinainte la un cec din IF... la aia din Pipera pe langa faptul ca este coada, mai fac si nazuri din cand in cand.
- toate documentele (cerere, fisa detinator permis, etc) se iau de la ghiseul de informatii si se completeaza DE MANA.
Nu mai cheltuiti bani inutil cu coloratii aia din parcare si din imprejurimi.

Pentru mai multe detalii referitor la necesarul de acte precum si formularele necesare, vedeti aici: www.prefecturabucuresti.ro
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.