Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare scut motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mariusscout
Ieri, cu ocazia schimbarii uleiului am constatat ca nu pot demonta scutul deaorece cateva suruburi se invart in gol. Daca cineva a avut aceeasi problema si a gasit o solutie, un sfat ar fi mai mult decat binevenit. Multumesc anticipat

functia search nu a dat nimic.
R19/16v
Iti trebuie o scula pneumatica.
mariusscout
Pai si ce fac cu ea daca piulita se invarte odata cu surubul?
R19/16v
Tragand putin de scut in jos si invartind repede cu pneumatica se vor desface.
mariusscout
aha mersi
SorinCT
Sau, daca ai posibilitatea, sa sudezi intr-un punct piulita de caroserie.
mariusscout
nu am acces la ele, asta o sa fac dupa ce il dau jos
Hack
Tai suruburile cu flexul si apoi pui altele wink.gif .
tatae_8700
eu le-am sudat pe toate de caroserie pentru ca la fel aveam si eu probleme
Iuiu
Nu trebuie taiate, se smulg pur si simplu. Sunt fixate de sasiu prin presare, un fel de bucsa de metal. Eu am renuntat total la ele, am dat alte gauri pe colturi si am pus suruburi de 8 cu piulite. Am acces la ele cu cheie pe ambele parti.
dumitrescuandrei
Le smulgi si apoi sudezi piulitele alea la locul lor.Eu asa am facut smile.gif
solidconvert
asa se face si in service reno'... wink.gif
mariusscout
atunci asa voi proceda si eu cat de curand...in regie proprie.
mersi de sugestii
Rimio de Vassur
asa au facut si la mine, in service, la a doua revizie. au smuls suruburile din fata si apoi au sudat piulitele.
nicu45
am patit si eu asta....dar am procedat in felul urmator:am dat o gaura cu un spiral de 4mm si s-a intepenit piulita cu spiralul in ia parca(nu imi mai amintesc ft bine...) dupa care am desurubat surubul...dupa ce am scos scutul ,am bagat un popnit in gaura si l-am fixat acolo definitiv...recomand sa ungeti cu vaselina suruburile inainte de a le monta la loc...

24 Feb 2011, 18:36:
PS: gaura am dat-o la distanta de 4-5 mm de surub...nici eu nu credeam ca o sa iasa ceva dar a mers.....
teffanita
de ce cheie ai nevoie pentru a desface suruburile/piulitele de la scut?
SorinCT
Cheie de 10.
teffanita
multumesc frumos
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.