Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kit Reparatie Turbo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Praetorian1
http://www.china-turbocharger.com/index.htm

Si-a dat comanda un prieten.......si dupa spusele lui....i-au sosit,cica l-a ajuns un kit 180$,cu tot cu taxele de transport.
Din pacate el a plecat inafara,si nu pot sa iau legatura cu el !!!
Eu unul personal nu am comandat...dar mi s-a parut ff.interesant acest site...de aceea vi-l pun si voua la dispozitie.
Sper sa nu ma critice nimeni pt aceasta faza(cum am vazut ca se practica DES).
Bafta la documentare si la comanda.......

PS. Cine da comanda ,rog ff.frumos sa-mi dea si mie un mesaj(sau sa posteze aici)cu detalii...care le vor fi folositoare si celorlati.......
dominy
am vazut si eu acum ceva vreme, daca te uiti pe site-ul oficial la garret kitul este cu vreo 200-300 euro mai scump. de aici rezulta si faptul ca turbinele reconditionate cu maxim 1000ron au in componenta acel kit de 180 eur, turbine care nu au o fiabilitate foarte mare.

o seara buna
jordi
S-a mai discutat pe forum la subiecte legate de turbo.....
xxla20
astia nu-s din aia de genul: numar minim de piese comandate X? eu am luat legatura cu cineva tot din china;pt niste intrerupatoare si mi-a zis ca numarul minim de piese comandate e 2000, ce-i drept erau mult sub pretul pietei, undeva la un sfert, dar si sa cumperi atatea...
ipiq
Si daca iti iei kitul cine iti face manopera? smile.gif
Eu am vorbit cu multi mecanici si toti au zis ca ei nu se baga la asa ceva. Chiar daca ai piesele nu e asa simplu sa le schimbi. Pe langa sculele potrivite, ai nevoie si de experienta.

Si eu am avut necaz cu turbina si dupa 2 luni de cautari mi-am luat una din dezmembrari...
dominy
stii cat e de usor se le schimbi ?

nu se baga nimeni pentru ca piesele sunt foarte proaste din punct de vedere calitativ iar clientii se leaga de montaj
Praetorian1
eu stiu ca prietenarul asta si luat numai un chit(1 bucata.........nu 100 cum zice colegu mai sus...)

Sincer.nu stiu ce sa va raspund de fiabilitatea sau calitatea produsului.......stiu numai ca si-a schimbat-o si a si plecat la vreo saptamana dupa aceea.......

Schimbarea a facut-o el personal.......are rabdare si e migalos.......masoara de 100 de ori si taie odata.......

Eu am vrut sa va ajut............o sugestie...........nu trageti in pianist blink.gif
ipiq
dominy: bucsa aia de bronz si alte semeringuri pe acolo nu trebuie presate la cald etc?

eu stiam ca e monteaza destul de greu, de unde si pretul de 3-4-500 de euro ce ti-l cer atelierele de reconditionari...

praetorian: nu trageam in pianist! biggrin.gif
bad_x
la un coleg am incercat sa ii repar un turbo avea turbo de 107 cai si unul de 120 cu axul defect si din 2 turbine am facut 1 singura si a mai mers inca 1 luna cu el pana a gasit altul,nu avea putere turbina dar mergea cat sa te deplasezi smile.gif)
xxla20
macar e bine ca nu te pun sa cumperi mai multe bucati, oricum intentia colegului de a ajuta e bine-vazuta, doar ca asa-s orice lucruri ale chinezilor...dupa cum si banii care ii dai pe ele. am luat de la ei o motocicleta pt copii, ce sa va zic ca avea niste suruburi la ghidon, ca daca le strangeai putin mai tare ceda filetul sau se rupea surubul( le strangeam cu hexagon mic nu cu o cheie mare), de obicei unde preturile-s mici, calitatea lasa de dorit.
Fubiansky
Rotorul ala trebuie si echilibrat.
Fara o echilibrare corespunzatoare kitul poate fi de la mama lui (garret) ca este egal cu zero.
Praetorian1
pina la urma......am cumparat o turbina NOUA blink.gif cool.gif wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.