Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amortizoare clio 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
pepelutza
Buna tuturor,
As dori sa stiu daca se pot schimba amortizoarele originale telescopice( standard de pe Clio 3- 2007), cu unele pe gaz si care sunt diferentele functionale si de fiabilitate intre cele originale si cele pe gaz , care se pare sunt cele mai bune ( evident si mai scumpe).
adrian tutuianu
Salut,

Eu mi-am montat niste amortizoare KYB pe gaz si diferenta este destul de insemnata la tinuta de drum. Adica masina are directia mai precisa si sta mai tapana pe drum chiar daca are PDG. Ajuta si la denivelari luate cu viteza pentru ca se lipeste de sosea imediat dupa "saritura" spre deosebire de cele standard pe ulei.
Dezavantajul este ca suspensia este mult prea tare pentru strazile noastre si simti cam orice groapa in "dinti", ca sa zic asa. Si mi se pare mie ca se uzeaza cam repede bucsele de pe la roti si zdrangane cam tare.

Adi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.