Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CLIMATRONIC PE LAGUNA 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
gorman
Am vrut sa-mi montez climatronic pe Laguna mea. Dupa o informare aprofundata care a durat circa 2 luni si doar doua zile de munca am reusit. Se poate termina si in cateva ore, acum dupa ce am montat piesele, dar la inceput a fost ceva mai greu.
Ce va trebuie:
1. o tulumba completa de climatronic de la dezmembrari;
2. un panou de climatronic;
3. O tubulara de 5,5 si un prelungitor din acela care se indoaie pt. ca undeva e un spatiu cam ingust si e necesara o asemenea scula.
Ce trebuie facut:
1. trebuie demontat bordul( exista tutorial undeva pe forum in acest sens), bara de protectie de sub bord, si axul volan doar acolo unde este prins de bara de protectie;
2. se inlocuiesc 3 clapete de mixare a aerului din tulumba de AC cu clapetele din tulumba de CLIMATRONIC si se monteaza 4 din cele 5 motorase de mixare(unul este deja prezent);
3. se monteaza partea electrica de pe CLIMA (mufa verde) pe AC, precum si un senzor pe care nu stiu cum sa il numesc dar se afla undeva in partea dreapta cum stai in masina;
4. se inlocuieste rezistenta raspunzatoare cu treptele de turatie de pe AC cu cea de pe CLIMATRONIC.
In mare cam asta e. Odata demontat bordul si avute in fata cele doua tulumbe o sa va dati seama ce este de facut... nu e prea complicat.
Cu parere de rau, nu am facut foto la momentul montarii insa va pot ajuta cu detalii daca este necesar. Tot montajul sa facut fara sa dau vechea tulumba de pe masina jos, pentru a nu fi necesara reumplerea cu freon si antigel din instalatia de racire.
Succes!

13 Feb 2011, 10:21:
Am uitat, va trebuie si motorasul din cochilia oglinzii interioare cu mufele aferente pt. cei care au precablaj precum si senzorul de temperatura interioara de pe bord.
bogdan.stavar
foarte tare...felicitari! eu am insa clima dar e foarte bine ce ai facut pentru ca nu imi plac deloc lagunele cu ac.....cam groaznice acele butoane smile.gif
senzorul acela de pe mijlocul bordului....spre parbriz....nu face parte tot din sistemul climatronic?! ....eu asa stiam.....
gorman
Da sigur, am revenit si am postat... uitasem de el pt. ca am montat senzorul cu mult timp inainte.
Radocanu
Bv Gorman pt tutorialul facut! Ar trebui un admin sa adune toate tutorialele si sa le mute in sectiunea ,,tutorial,,
gorman
Multumesc pentru aprecieri si pentru piese. Poate ca prin asemenea reusite dam curaj si la altii sa incerce trebuie doar o buna informare cumulat cu ceva pricepere si indemanare si multumirea va fi dubla.
claur
bravo!

cat a costat toata treaba(piesele)?
de asemenea , eu am varianta authentic si oglinda interioara nu prea are nici o cochilie....este lipita de parbriz si atat! ce face motorasul ala de vine acolo ?

ms
Radocanu
Motorasul care vine acolo, are incorporat un senzor de umiditate! In functie de cata umiditate e un masina, mixeaza aerul din masina cu el de afara! ( asta cand e pun pe functia AUTO)
jordi
Salut! Felicitari gorman.....si eu sunt in aceeasi situatie cu tine. Am ac si ma gandesc daca merita sa il inlocuiesc cu climatronic. De piese ma descurc, insa problema este ca nu am la oglinda motorasul de mixare, senzorul de umiditate si se pare ca nu am nici cablajul pentru asa ceva, ceeace ar insemna ca am nevoie si de alta oglinda. Dilema mea este daca merita sa risc instalatia de ac care functioneza ok cu un sistem caruia trebuie sa ii montez mai multe componente, care nu cred ca au macar cablajul tras. Din cate stiu pe stalpul spate, in interior mai este un senzor de temperatura care asigura functionarea corecta sistemului. Daca ma insel astept corecturi. Multumesc.
Ps nu ne-ai spus cum functioneaza????
gorman
100ron tulumba de climatronic;
170ron display climatronic... cu reducere de la Raducanu smile.gif
70Ron oglinda heliomata cu tot cu cochilie, motoras si senzor plaoaie si lumina de pe un megane( se potrivesc sau se pot adapta fara mari probleme), un schilipir de pe la Arad

14 Feb 2011, 22:31:
Daca merita... categoric ca da. Nu-mi incap in piele de bucurie si culmea functioneza perfect.
Nu stiu de nici un senzor in stalpul din spate si nu cred sa existe asa ceva..este unul pe bord chiar sub parbris de altul nu stiu. Tulumba de climatronic are instalatia pe ea care se conecteaza plug/play cu display-ul la fel si motorasele. Nu am zis ca este usor dar nici foarte greu... merita incercat.
claur
da..am inteles

la mine situatia e ca la jordi..oglinda este simpla, lipita de parbriz...nu are nici un fir pe acolo tras. Deci acel motoras nu exista si nici cablaj nu are :(sau cel putin nu e vizibil
Radocanu
Gorman, la tine cum era la oglinda ? Era simpla, fara cochilie, direct lipita pe parbriz ?
gorman
Da, oglinda a fost simpla dar oglinda de megane sa potrivit cu pastila de pe parbrisul meu.
claur
@gorman dar ai avut cablaj? la mine nu este nici un cablu pe acolo
gorman
Nu-ti trebuie cablaj decat cablajul de pe tulumba de climatronic care trebuie sa fie completa, adica motorase si cablaj. Acest cablaj,. leaga motorasele intre ele cu displey-ul de climatronic. De fapt se conecteaza cu restul instalatiei electrice de pe masina prin display.
claur
pai bun si at, senzorii de la oglinda cum se conecteaza la restul instalatiei ?
gorman
Eu am avut mufele pana sub oglinda. Pt. cei care nu au cablaj pana acolo, sigur aveti fire pana in mufa din stalpul stanga R260 (verificati).
418 - motorasul din cochilia oglinzii
1111 - senzorul de pe bord. Daca dati bordul jos undeva in spatele tulumbei de AC de pe masina se gaseste pe manunchiul de cabluri, mufa care intra in senzorul de pe bord.
MariusRZR
Redeschid acest topic:)

Eu am oglinda simpla, nu heliomata, n-are nimic...
As vrea sa montez climatronic, dar fara senzorul din oglinda.

Se poate? Nu ma intereseaza functia pe care o aduce oglinda
espacern
Pentru functionare corecta a sistemului automat este necesar senzorul respectiv....si restul senzorilor dedicati.
MariusRZR
Inteleg, dar eu mai mult vreau functiile AC manual, dar pe panou de clima:D
espacern
Daca montezi panoul de clim (pe langa restul pieselor) acesta include si calculatorul de control si acesta sesizeaza functionarea anumitor senzori.
Incearca si vezi ce iese....din stutocamila.
ionion2015
am laguna 2 grand tour 1.6 benzina ,2001 cu climatronic fiecare parte cu temperatura lui.ce mai trebuie facut pt montaj oglinda heliomata,in afara de faptul ca trebuie sa o cumpar??
Dezmembrari_Megane
sa o demontezi pe aia veche fara sa spargi parbrizul , sa o montezi pe aia in locul ei bagi mufa si gata .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.