Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nivelul motorinei!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
Globetrotter2
Salut...daca am motor Diesel..montat pe o instalatie electrica de benzina, nu ar trebuii sa imi indice MOTORINA? ... e ramas blocat la cum s-ar zice pe ROSU, si tot zice ca e carburant in limita de rezerva...intra 3 fire in rezervor....nu pot sa pun pe un ceas sau asa ceva\? replay back!
cristi_cj
salutari!....incearca cu o resetare de calculator
enache sorin
SALUT! CE INSEAMNA LA VOI (RESETARE CALCULATOR) ?
cristi_cj
Dupa umila mea parere, "resetare calculator" inseamna: revenirea la setarile initiale, sau de fabrica, sau cum vrei sa-i spui, in cazul de fata, indicatorii de pe afisajul electronic (consum mediu,km.etc.)vor fi adusi la zero,mai putin km.totali si nivelul de combustibil care daca restul, (sonda,circuite el.),sunt bune,ar trebui sa indice nivelul normal pe care il ai in rezervor.Aceasta operatie simpla ar trebui sa o faci inainte de a te apuca sa demontezi cine stie ce,si peurma daca nu ai rezultate satisfacatoare,verifici altceva(contacte, sonda,plutitor). biggrin.gif
cj98czh
Pe vremuri m-a mancat si pe mine sa pun pe un GTX motor diesel ... mentionez ca pana la schimbare tot bordul electronic functiona ... dupa nu biggrin.gif

Turometrul l-am facut, dar indicatorul de motorina never ... noroc ca am facut masina dupa cateva luni bucati ... si am luat una cu toate din fabrica biggrin.gif
enache sorin
SALUT! PTR. CEI CARE AU INCERCAT SA SI SPUNA PAREREA. EU AM INTREBAT CUM FACETI RESETAREA!! NU CE INSEAMNA O RESETARE! SA VA SPUN CUM ESTE LA MINE CU INDICAREA NIVEL COMBUSTIBIL LA R 25 BACCARA PE ECRAN; NU ARE IMPORTANTA SCHIMBAREA MOTORULUI,EU AM PUS 2000 CMC INLOC DE 3000CMC SI NU AM TREBA CU INDICAREA NIVEL COMBUSTIBIL,DAR PUN 10L DE BENZINA SI I MI INDICA 8L,CAND SCADE SUB 7L NU MAI INDICA, APAR LINII DAR I MI VORBESTE COMPUTERUL DE BORD (LIPSA COMBUSTIBIL) DAR NU TREBUIE BAGAT IN SEAMA DEOARECE SPUNE NUMAI ODATA. BAFTA!!
johndoe82
am si eu o intrebare. ce fel de sonde de combustil sunt pe 25 pe benzina? cilindrice sau cu brat?
cristi_cj
Salut! Pt Enache Sorin. 1.SCUZE daca te-ai simtit jignit in vreun fel, nu asta a fost intentia, si NU se vrea a fi nici in continuare 2.Exact asta ai intrebat:"CE INSEAMNA LA VOI.....",intrebare care imi era adresata, si la care ti-am raspuns, deci, nu sunt "CEI CARE INCEARCA SA-SI DEA CU PAREREA"!!! 3.Nu am spus de resetare doar ca sa ma aflu in treaba,ci stiu ce se intampla si cum se face o astfel de resetare, deorece anul trecut in vara am avut si eu probleme cu afisarea nivelului de comb.si abia dupa ce am distrus sonda originala si am montat o alta sonda,acelasi model,si tot nu am rezolvat cu afisarea,am facut o resetare si am rezolvat problema. O sa incerc sa postez pe undeva un filmulet cu o resetare, si revin dupa aceea ! 4.Am o curiozitate: CATI DINTRE COLEGI STIU CUM SE FACE ACEASTA RESETARE?

16 Feb 2011, 15:07:
Pt. johndoe82. Salut, la mine este cu brat, si da, ma intereseaza casetofonul si afisajul,si poza cu ce ai spus in PM. Lasa-mi o adresa de mess. sau un nr. de tel.MULTUMESC
enache sorin
SALUT! PTR.CRISTI_CJ. EU NU M AM SIMTIT IN NICI UN FEL!! DOAR AM INTREBAT PTR. CA NU STIU. VREAU SCRIS NU POZE, CA PRICEP MAI GREU!!! BAFTA!!
cristi_cj
Scuze pt. intarziere, dar nu am avut timp sa raspund. Pt.resetare calc.: pune contactul si tine apasat simultan pe: ambele butoane de langa,(sus "OOO", jos, "semn..."),potentiometrul de reglare a intensitatii luminii in bord ,si butonul din capatul manetei stergatoarelor de parbriz, 2-3 sec.,pana cand ceasurile analogice "o iau razna",iar pe afisaj apare: 888888.8,semne,etc, astepti aprox. 1 min. si 10-15 sec.,timp in care calc. isi face o "revizie",(o sa vezi pe afisaj), dupa care, apesi pe butonul "OOO" si totul revine la normal!!! [teoretic , pt.ca practica ne omoara] radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

22 Feb 2011, 23:45:
[attachmentid=1627699382] [attachmentid=1627699387] [attachmentid=1627699389]
stejar
vand bloc de comanda pentru casetofon original:D
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.