Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] tweetere high-end Helix RS 801 Competition
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
j.d
c Competition incastrate in suporti custom pentru Renault Megane 2.

* Frecventa - 820 Hz - 25 kHz
* Senzitivitate - 93 dB 1W / 1m
* Impedanta - 4 Ohms
* Adancimea de montaj - 17 mm.
* 25 mm high end tweeter
* drilled 2,5 mm neodymium plate
* coupling volume 18 ccm, filled with 1,1 g of damping wool
* resonance frequency 820 Hz

PRET: 400 RON cu suportii de fabrica la schimb.
VRS_80
Sal, doua intrebari am:
-Celelate componente din sistemul audio s-au vandut(mid-bass si medii) ?
-Daca nu am suport din ala ca am laguna 2 ce iti dau la schimb(ca nu cred ca se potrivesc cele de laguna) ?
j.d
Imi pare rau, nu stiu daca se potrivesc pe Laguna iar mie imi trebuie piese de Megane 2. Celelalte componente ale sistemului audio sunt tot construite dupa specificatiile Megane-ului cu exceptia amplificatoarelor, Helix DB4, Helix DB5, Magnat Bullpower 2200.

Tweeterele sunt in stare perfecta! Pretul lor este nejustificat de mic. wink.gif
http://www.pieseauto.ro/difuzoare-auto/van...n-97085621.html
VRS_80
1.Stiu cu ce se mananca aceste tw helix si stiu si cat costa.
2.Am intrebat si de celelalte componete pt. ca mai eram interesat si de rs 806 si eventual si de medii dar nu prea sunt incantat de cum suna dls.
3.Nu mi se pare corecta ideea ca eventualul client sa vina cu piesele cerute de tine cand ele au fost modificate de tine cu buna stiinta ca muzica ta se se incadreze bine si sa sune ok.Asa tu ii ceri sa dea o raita pe la dezmebrari si sa iti cumpere capacelea acelea si fetele de usi.Eu unul am stiut de la bun inceput ce inseamna modificarile cu muzica si am fost ceva mai prevazator sau cel putin stiu ca daca vreau sa-mi fac masina din nou stock la ce sa ma astept si unde sa caut respectivele piese(sau sa le am deja luate dinnainte de rezerva).
PS:Nu am postat decat un mesaj in care am fost interesat de TW si deja au inceput baietii sa-mi dea mesaje ca imi vand repectivele capace. dry.gif
j.d
Se vede destul de clar din samnatura ta ca ai idee ce inseamna o sonorizare care tinde catre SQ, nu am contestat cunostintele tale in domeniu ci pur si simplu faptul ca ceea ce vand eu a devenit un produs specific pentru Renault Megane 2. Nu ma intereseaza daca potentialul client este pus sau nu pe drumuri, nu e problema mea daca nu poate aprecia valoarea acestui anunt. Aici iarasi, tu stii cel mai bine ca pe langa un pret foarte bun pentru aceste tweetere (tocmai din acest motiv am si pus am si pus un link cu un pret foarte bun chiar) mai costa si acei suporti pe care nu-i poate face oricine la calitatea la care sunt facuti ai mei si in nici un caz nu costa 50 de lei manopera. smile.gif Eu stiu doar ca atunci cand am inceput eu proiectul audio nu as fi ezitat daca gaseam un astfel de anunt, de aici si avantajul pentru cumparator printr-un pret mai scazut prin predarea piesei la schimb. Prevazator sau nu este anuntul meu si l-am formulat dupa pretentiile mele care personal consider ca nu au fost deloc exagerate tinand cont de produsele vandute, calitatea lor si valorea lor de piata.
Asadar, decat sa imi bat joc de munca si de banii cheltuiti cu si pe aceste tweetere atunci mai bine nu le mai vand si le pastrez in garaj. smile.gif

Nu ma intelege gresit VRS_80, si te rog nu lua acest mesaj personal la fel cum nici eu incerc sa nu-l consider pe al tau. smile.gif Tocmai din acest motiv, daca esti interesat de RS806, ne putem intalni, le pui pe masina, le asculti, vezi cum suna, si daca sunt ceea ce iti doresti atunci le cumperi, daca nu, nu. smile.gif Pretul pentru RS806 este de 300 RON.
VRS_80
Nu-ti consider raspunsul ca pe un afront sau ceva personal, ca nu am de ce.Doar nu mi-s-a parut ok conditia cu capacele acelea.Practic nu e numai in dezavantajul clientului ci si al tau restrangand destul de mult aria potentialilor clienti.Sincer cred ca era mai bine daca iti luai tu acele capace(din ce am vazut nu costa mai mult de 50 lei ambele) si cresteai pretul la componente ca ai unde.
Pretul afisat in link, al lui pilula, e ceva mai vechi.Preturile actuale sunt un pic mai mari la aceste produse si nici nu se mai gasesc pe stoc.De abia urmeaza o comanda pt. helix, ea sosind peste ceva timp.
Nu contest calitatea produselor si preturile cerute de tine care sunt f. bune.Cel de la rs 806 e mai mult decat bun(ca sa nu zic altfel si sa mi-o ia altul inainte sad.gif ).Ce vreau sa te intreb in legatura cu acestea daca mai ai la seturi cutiile de lemn iar la tw imi trebuie si acele inele de plastic pe care se monteaza?
PS:nu am inteles clar daca si la mid-bassi vrei fete de usa la schimb?
Ca sa nu mai iti poluez topicul cu mesaje o sa te contactez pe pm cand fac rost de bani ca atunci cand fac proba sa le si iau daca sunt multumit cum suna la mine.
Toate bune si bafta la vanzare!Super scule!
j.d
Acele inele de plastic de la tweetere sunt incorporate in suporti. Practic din acest motiv nu prea se pot vinde decat impreuna cu suportii.

Midabas-ul nu are nici o legatura cu fetele usi. Practic toata ideea generala era sa fac un pachet dedicat posesorilor de Megane 2 pasionati de SQ...eu stiam ca exista cativa in acest club...dar poate ai dreptate ca mi-am ingradit un pic optiunile, insa oricum, sunt deschis la diferite variante.
Referitor la 806 da, mai am si cutia de la ele...e foarte buna pentru depozitare. biggrin.gif Nu stiu cine ar arunca asa ceva...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.