Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot groaznic la denivelari
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
aalex_i
Salut, dupa cum am pus si numele topicului clio al meu s-a molipsit cu un zgomot urat pe partea stanga care se aude cand trec peste limitarile de viteza de prin oras cu mai mult de 10km/h, se aude ca un harjait PUTERNIC. Masina are 85k de km nu conteaza daca sunt rotile bracate, daca e frana apasata in rest se pare ca e ok... am fost la doi mecanici unul a zis ca ar fi flansa dar nu e sigur si unul ca ar fi bucsile centrale de la bara de torsiune. Voi ce credeti ca ar fi? A mai avut cine o problema de genul asta ?
Stima!
alc2
Daca nu mai face cand apesi frana sunt culisele de la etrieri , se schimba f usor si nu costa mult , vezi ca s-a mai discutat
aalex_i
Nu este de la etrieri pentru ca se aude si cand calc frana (si nu se aude cloncanind sau troncanind pur si simplu se aude ceva harjaind...), am fost la un mecanic care a zis ca ar fi din flansa sunetul dar nu este de acolo acum o sa schimb bieletele antiruliu pentru ca le-am gasit duse si poata o sa dispara si sunetul
aalex_i
S-a rezolvat problema era de la o bucsa de la bara stabilizatoare (cei de la SERUS au sustinut ca este de la amortizoare ca asa fac cand se uzeaza si e frig...) Am schimbat ambele bucsi + bieletele 84 lei o bucsa, 76 lei o bieleta si masina e ca noua.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.