Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A murit Cristian Paturca
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
george_scala_2004
QUOTE
Cantautorul Cristian Paturca, autorul "Imnului golanilor", a murit marti, in urma unei indelungate suferinte, informeaza Agerpres, care citeaza o declaratie facuta de presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989, Teodor Maries.

"Regret enorm moartea colegului nostru Cristi Paturca, cel care a consacrat Imnul Golanilor ca o emblema a Pietei Universitatii", a spus Maries.

Potrivit informatiilor, Paturca a decedat la domiciliul sau din Bucuresti, cadavrul sau fiind descoperit de catre un echipaj SMURD. Maries si alti revolutionari se afla la capataiul artistului.

Cristian Paturca a devenit cunoscut publicului datorita "Imnului Golanilor", cantat pe toata durata manifestatiilor din Piata Universitatii, de la inceputul anilor '90. Ulterior, el a fost o prezenta nelipsita de la manifestatiile anti-comuniste si pro-democratie desfasurate in Bucuresti in ultimele doua decenii. Potrivit unui material din Evenimentul Zilei, "Imnul Golanilor" a fost compus "in cinci minute, in toaleta Facultatii de Geologie a Universitatii Bucuresti".


http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-821...ian-paturca.htm
&feature=player_embedded
&feature=player_embedded

DUMNEZEU SA-L IERTE ! ODIHNEASCA-SE IN PACE !
211CFL
si uite asa se duc usor dar sigur toti oameni importanti din generatia "Revolutia din'89" si o data cu ei artistii Romaniei.Odihneasca-se in pace!
aphophis
nu prea am vazut agitatie pe la tembeliziuni (inclusiv la latrinele tv ). Insa cand a murit pauneescu, ai fi zis ca a murit isus nu alta. Interesant cum se inverseaza valorile in timp, nu e asa?
papa_mulo
N-am intels ce ai vrut sa spui...intuiesc totusi ca din puntul tau de vedere exista termen de comparatie intre Paturca si Paunescu.
nonic
Odihneasca-se in pace!
tribunul
QUOTE(papa_mulo @ 1 Feb 2011, 21:40)
N-am intels ce ai vrut sa spui...intuiesc totusi ca din puntul tau de vedere exista termen de comparatie intre Paturca si Paunescu.
*


stii cum se zice...de morti numai de bine.

Ar fi totusi o diferenta, unul a lins in cur lichelele comuniste, unul a luat bataie de la ele.
george_scala_2004
QUOTE
Nici nu s-a racit bine bietul Cristi Paturca, trubadurul nostru din Piata Universitatii, mort in saracie si mizerie la doar 46 de ani si, “in memoriam” Piata Universitatii, Andrei Plesu, rapsod pe locul lui Silviu Brucan in Scinteia “rebranduita” a lui Dinu Patriciu, da la tot poporul o lectie  – cu un semn de intrebare pus de forma in coada – despre “Cum trebuie sa arate anticomunismul?” . Asa si nu altfel!, caci grait-a bulibasa “dreptei romanesti”.


http://roncea.ro/2011/01/19/mortul-frumos-...t-andrei-plesu/
Victoras2001
Hai ma, lasa. N-a luat nicio bataie. I-a deschis Constantinescu (rectorul Universitatii pe atunci) balconul si canta d-acolo de zor. Bataie de bataie a luat mama care, intorcandu-se de la servici a fost luata de mineri la intrebari.
Despre Paturca asta, mare talent, mare artist, tin minte un reportaj de acum cativa ani. O tot dadea ca moare de foame si n-are unde sta. Aparuse nu stiu cine si spunea ca i-a tot oferit diverse locuri de munca, le-a refuzat pe toate. A tras si el un cantec si acum voia statuie.
La ce concerte ale lu' Paturca ati fost voi? Ce albume cu el aveti in casa?
A murit, Dumnezeu sa-l odihneasca. Dar nu mi se pare nici un mare erou, nici un mare artist, nici un mare om de cultura.

LE. "Mort in saracie si mizerie". Asta pateste un om de 40 de ani care poate sa munceasca? Ma lasati?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.