Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum mare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Slymy
Salut tuturor smile.gif.
Am si eu o intrebare in legatura cu consumul.
Acum 3 luni am cumparat un Megane, si pana acum 4 zile, nu am avut nicio problema cu nimic.
Acum 4 zile am facut un drum Constanta->Brasov si retur, si pe drum, la intrare in Ploiesti, a inceput sa faca putin mai "urat", aveam 140 km/h, si masina se "infrana"(nu stiu daca m-am exprimat corect.), adica avea simptome ca si cum la 140, luam piciorul de pe pedala de acceleratie, exact asa, iar la intoarcere, cam 75% din drum a facut asa.
Pe langa asta, mai avea momente in care cand apasam ambreiajul, fara sa o accelerez, se tura singura ba pana in 3000 rpm ba pana in 4500 rpm.
A 2-a zi dupa ce am ajuns acasa si am iesit iar prin oras, nu a mai avut probleme de genul.
Acum, insa, am un consum exagerat de mare, si nu imi dau seama din ce cauza ar putea fii.
Este vorba de 11-13% la 2100-2600 rpm, iar cand o alerg mai tare, peste 3000 de rpm, consumul urca pana la 18%.

A mai avut cineva probleme de genul?
murfi
A aflat motorul ca conduci fara permis (la 140 de km/h pe nationale se intampla foarte des chestia asta...)
venom21
Aiurea. Nu are nici o treaba ca mergi cu 140.
Cu masina din semnatura am facut BV-CT-BV (150km/h pe A2 , 70-80 in localitati si 110 pe DN) si am avut consum de 7.5 - 8 %.
Cun infranarea nu as putea sa iti zic ca nu am mai auzit , dar o vizita la un Service nu ar strica.Este in jur de 100 lei o testare din cate stiu
aleksanders
curata egr-ul in prima faza si vezi ce zice masina
Slymy
@murfi smile.gif) eram in intarziere. (oricum stilul meu e putin mai sportiv)


@venom21 doar ce am venit de la service, am schimbat placutele de frana fata spate, si am pus-o si pe tester (50 de lei), unde nu mi-a iesit nicio eroare (exceptand electronic fault de la senzorul de frana de la pedala).


@aleksanders Ok, o sa incerc sa merg inapoi la service tot azi.
venom21
Senzorul ala de frana imi face si mie figuri.
S-ar putea ca aleksanders sa aiva dreptate.
Eu am avut o simptoma asemanatoare la un diesel ( R Kangoo ) si mi-au anulat catalizatorul.O simptoma a fost ca imi tragea greu la deal si incepuse sa imi scoata fum negru.
Poti sa incerci sa te uiti si la ala
Slymy
Da, sa revin cu un reply.
Am fost la service, si mi-au facut o programare tocmai peste 6 zile...
Oara sa fie de la EGR ?
nonic
wacko.gif nu inteleg de ce ti-au facut programare peste 6 zile cand service-urile sunt goale, s-au dus vremurile cand te programai cu 2 saptamani inainte pentru o revizie.
Catalinmodena
Din cauza senzorului de la pedala de frana iti face.Nu numai la viteze mari,la orice viteza iti va face,chiar daca nu-ti da eroare pe calculatorul de bord.Il poti schimba sau desface si curata cu un spray de contacte!

Uita-te pe aici: http://www.reno.ro/electronic-fault-page-3-t134623-s60.html
crazybogdan
QUOTE(nonic @ 18 Jan 2011, 00:49)
wacko.gif nu inteleg de ce ti-au facut programare peste 6 zile cand service-urile sunt goale, s-au dus vremurile cand te programai cu 2 saptamani inainte pentru o revizie.
*



Off: la cobalcescu pe splai, am asteptat sapt trecuta pt o programare 3 zile. Doar 2 mecanici erau in tura sapt. respecitva. Nu sunt clienti-nu sunt nici mecanici; somaj tehnic, CO fara plata
mihaicip03
am si eu o rugaminte... am vazut ca consumul de carburant de pe calc de bord si de la pompa nu corespunde unul cu cellalt... si asta nu la 1 l 2 ci mai mult. De ex am alimentat de la pompa cu fix 50 de l cand eram pe rosu, si cand am ajuns iar pe rosu calculatorul arata consumati 41 de l...bineinteles ca nici consumul pe km nu e real..asa ca rog un sfat ...sau un motiv pentru acest lucru
tr_viorel
Am schimbat alimentarea de la cateva pompe, pana am gasit una la care cantitatea pusa in rezervor bate cu diferenta existenta in rezervor pana la plin, citita prin modul TEST. Concluzia: in vechea traditie romaneasca, pompa indica mai mult decat alimentezi. Tot la acest punct, la R.M. din semnatura, consumul real este mai mare cu cca. 10% decat indicatia CB.
mihaicip03
te inteleg dar eu alimentez si la alta masina de acolo si bate la l cu cb...deci?
ionutzxxx
consumul asta mare e pe consumul mediu sau cel instant?
mihaicip03
consumul nu am zis ca e mare.. insa nu coincide cu calculul facut pe cati litri am bagat de la pompa...deci eu bag 50 de l, si ii consum si calculatorul imi spune ca am consumat numai 42 ....
tr_viorel
Situatia spusa in cazul meu, in fraza finala: consumul real este mai mare decat cel indicat de catre CB. Verifica si cu modul TEST, la alimentare si vezi daca asa se potriveste.
littlealien
Am si eu o nelamurire in legatura cu media de la consum (average).
Inainte , ieseam din oras cu un consum de 7% sa zicem , iar dupa 200 Km in afara media se facea la 4.8 .
Acum media a inceput sa se faca foarte greu : Dupa 600 Km in afara, consumul scade cu vro 0.7 sa zic ... adica de la 6.5 ajunge pe la 5.8 .
Apoi cand intru in oras tot asa creste greu...
Masina merge bine dar nu stiu dc a inceput sa calculeze media asa greu ... precizez ca am pus pe "current" si am tinut-o sub 5% aproximativ 300 km si daca a scazut cu 0.3 %.
- 1.5 dci.
aleksanders
media se face la cati km ai facut de la ultima resetare- reseteaza mai des si o sa ti se faca media mai repede - presupun ca nu ai resetat deloc si cu cat acumulezi mai multi km cu atat media pt afara o sa scada mai greu
mihaicip03
Pai spune-mi te rog cum se verifica prin modul test
gotty
QUOTE(littlealien @ 20 Jan 2011, 17:58)
Masina merge bine dar nu stiu dc a inceput sa calculeze media asa greu ...
*



E posedata,mama ei de masina! radmasa.gif
cj98czh
Parca stiam ca la Megane 2 Phase 2 nu mai poti intra in testmode ... sau nu-mi aduc eu aminte bine ....?!?
gotty
no testmode pentru 2.2.
M i h a i
mai bine zic eu... o sa faca precum la logan..sa scoate totul...ca este greu pentru unii sa-si dea seama ce '''ieee aia frateee'' ...sigur imi fura cb motorina.... cum draq sa nu intelegi cum calculeaza cb'ul? prea ieftin a ajuns meganul asta..
bejanmarinel
am avut o problema similara cu turatia in sensul ca era posedata si se tura singura aiurea. Rezolvarea: niste aghiazma data pe la pedala de acceleratie si au iesit toate duhurile rele.
(vezi contact imperfect la senzorul de la acceleratie sau alta pedala)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.