Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 5 discutii despre amortizoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
Razvan renault 5
Salutare tuturor,este vreo problema daca imi scartzaie amortizoarele la curbe si la gropi???De ce oare???Trebuie sa le schimb???
cmandrei
Spate sau fata ? ... la mine mai scataiau uneori (rar) cele de pe spate ... dar nu aveau probleme. Esti sigur ca nu e "puntea" spate ?
Razvan renault 5
Salut,sincer nu prea ma pricep la mecanica,nu prea stiu cum arata puntea...Imi pot da seama daca e defecta???
villytzah
La mine scartaie in draci spatele si mai si troncane,am fost la o constatare si imi tre punte spate,deci cred k si la tine se poate sa fie acc lucru,dar repet la mine mereu face asa pe drum accidentat si la gropi. La tine dak nu face mereu se poate sa fie altceva...Apropos stie cineva cat e o punet spate la SH-dezmembrari(fara tamburi)?

Toti mecanicii mai priceputi in R5-uri zic cam asa,citez:"Puntea spate boala R5-urilor",deci se poate sa fie de la punte dar nu o sa stii exact pana nu mergi la o constatare...wink.gif
valir5gts
putea spate e intradevar boala lor.scartaie de la mijloc de unde se misca independent partea stanga de dreapta,si de obicei se mai si inmoaie puntea si se apleaca rau in curbe.troncanitul s-ar putea sa fie de la bucsele amortizoarelor.o punte spate ar trebui sa fie cam 2mil.
villytzah
Am inteles.Exista vreo metoda sa scap de scartait fara sa schimb puntea?Cat despre bucsele de la amortizoare se pot schimba separat sau tre schimbat tot amortizorul k ma inebuneste cum troncane la gropi,zici k dau cu fundul de pamant..smile.gif
yknot
-verifica strangerea amortizoarelor pe caroserie si pe punte
-teoretic se pot schimba separat bucsile de la punte, practic nu gasesti separat si e o procedura laborioasa
jardel
Bucsi ptr puntea spate la R5;R9;R11si R21 se pot comercializa de la magazinul RENAULT de pe soseaua Giurgiului.Sunt originale import Marea Britanie. Veti scapa de multe dureri de cap.Mult succes!
Extremero
QUOTE(villytzah @ 18 Sep 2006, 02:19)
(...)
Toti mecanicii mai priceputi in R5-uri zic cam asa,citez:"Puntea spate boala R5-urilor",deci se poate sa fie de la punte dar nu o sa stii exact pana nu mergi la o constatare...wink.gif (...)


Am trecut si eu prin asta. Reno, spre deosebire de alte marci, in mijlocul puntii spate are un rulment (alte marci au bucse).
Daca rulmentul asta se intzepeneste => scartaie
Daca se sparge (cum am patit eu) => troncane puntea spate pe drum denivelat

Eu am cumparat unul nou (de la Serus) si parca a costat in jur de 1.5-2 mil acum vreo 3 ani. Si mai costa si manopera ca nu e usor de schimbat.
pakazzi
am si eu o mica intrebare daca nu este cu suparare: se potrivesc amortizoarele de renault 5 1600 disel pe renault 5 1400 benzina ?
si ma scuzati ca pun o intrebare fara legatura cu topicul
Lovin
Amortizoare de la ce masini se potrivesc pe renault 5 din 1985 ? Si ce tip de placute de frana se potrivesc ?? Multumesc mult
flaviuf
QUOTE(Lovin @ 13 Jan 2011, 20:13)
Amortizoare de la ce masini se potrivesc pe renault 5 din 1985 ? Si ce tip de placute de frana se potrivesc ?? Multumesc mult
*


Ce tip ai, R5 sau Super5?
Adi R5
daca e din 85 este super 5.
..totusi eu nu prea inteleg intrebarea..de ce sa te pui sa adaptezi de la alte masini cind poti pune de care trebe...??? pentru ca inca se gasesc piese originale pentru super 5...R5,R9,R11..

la placutele de frinare tre sa te uiti (la etrier de obicei) sa vezi ce sistem ai: Lucas sau Bendix.
Lovin
Poi am cautat dar nu gasesc decat la reprezentanta si costa vro 200 lei totusi cautam ceva mai ieftin ... Daca stiti voi vrun mag de piese mai ieftinake asi fi recusoscator Ms mult Bafta all
maRiu5
placutele de frana m-au costat 40 lei tot la un Super5 din 85
iti indic sa mergi cu placuta de frana la magazin ca-s de mai multe feluri

PS: incearca la UNIX.RO
succes
flaviuf
QUOTE(Adi R5 @ 14 Jan 2011, 23:06)
daca e din 85 este super 5.
..totusi eu nu prea inteleg intrebarea..de ce sa te pui sa adaptezi de la alte masini
*


In 85 s-au facut ultimele modele de R5 si primele de Super5. De aceea am intrebat...e singurul an in care poate fi vorba de oricare dintre modele smile.gif
Renault 9
eu la 9-le meu mam dus cu placutele la magazin si mia dat de logan,sunt la fel cele de r9 cu cele de logan
Adi R5
flaviuf...nu intelegeam intrebarea legata de amortizoare...smile.gif ... 1984 il stiam eu ca si an de "gratie"... (super 5-ul fiind lansat in oct. 1984)

<span class='edit'>18 Jan 2011, 00:48:</span>
QUOTE(Lovin @ 15 Jan 2011, 19:17)
Poi am cautat dar nu gasesc decat la reprezentanta si costa vro 200 lei totusi cautam ceva mai ieftin ... Daca stiti voi vrun mag de piese mai ieftinake asi fi recusoscator  Ms mult Bafta all
*



si ti se pare mult pentru o piesa noua,din reprezentanta? blink.gif
daca vreti sa fiti multumiti de buburuze nu faceti rabat la calitatea pieselor/consumabilelor...daca veti incerca sa mergeti pe cirpeli...asa o sa merga si masina.
cauta si aici:

autokarma.ro
garfield_09
Saluatare.
Am si eu o intrebare. Ce as putea face ptr a intari puntea pe spate ?
Problema esta daca se urca 3 persoane in spate se lasa si imi atinge roata de bara spate ptr ca am jante mai late(cu buza).
Se pot pune alte amortizoare mai tari de la alta masina ? Vreo idee cu arcuri ?
Orice sfat e bine venit biggrin.gif. Multumesc
mihai1677
Poate o punte de Renault Rapid. Poate o fi mai tare.
garfield_09
Se potriveste puntea de renault rapid ? nu stiam...nu prea ma atrage ideea ptr ca sunt obosite puntile de rapid si mie ca investesc si muncesc degeaba sad.gif. Ms oricum.
AlexanderCarstoc
Poti sa mai ridici suspensia, nu mult, 1,2 caneluri si sa vezi daca iti convine. O sa fie mai inalta si cu 3 persoane nu va mai cobor atat de mult. Nu sunt sigur, dar poate se potriveste o punde de Renault Clio 1. De ex la eu R11 am pus de R19 1.8 16v cu 4 bare de torsiune. Daca nu merge toata puntea, poate merg doar barele de torsiune si tot este un castig.
garfield_09
alta varianta in afara de a schimba puntea nu se poate ? multumesc smile.gif
AlexanderCarstoc
Sa schimbi barele, sau sa le reglezi, sa mai ridici putin masina de spate. Fiind cu suspensie pe bare de torsiune, nu ai unde sa pui arcuri elicoidale, caroseria nu suporta asemenea presiune in locurile in care ai putea sa pui asa ceva.
Adi R5
..in primul rind ce ai de gind sa faci cu masina? sa cari oameni ,sa te dai sau sa fie o masina normala?...nu le poti avea pe toate de la buburuza...pentru inceput mai "redu" din latimea jantei si a anvelopei....
garfield_09
poi se mai intampla sa ies, sa plec pe undeva si sa fim 5 pers in masina. Sa reduc din latimea jantelor nu am cum si nici nu vreau smile.gif. Un pic mai vroiam sa o intaresc, nu ft mult.
Adi R5
pentru super5, 1.1 /1.4 campus... amortizor BILSTEIN : 19-019710 .....pentru puntea spate,pe gaz.

echivalente :

•AL-KO :
1659 - 1659G
•BOGE :
27-B18-F - 27-B19-F - 32-126-0 - 36-092-0 - 36-189-0
•GABRIEL :
69765 - 69767
•KONI :
26-1329
•KYB :
341058
•MONROE :
43058 - 43061 - R3414 - S5013 - S5051
•RENAULT :
6001 008 782 - 6006 003 789
•SACHS :
110 630 - 110 639 - 112 066 - 170 870

amortizor BILSTEIN : 22-052919 .... pentru puntea fata...pe gaz.

echivalente:
•AL-KO :
3875
•BOGE :
27-A30-0 - 27-A30-F
•GABRIEL :
35987
•KYB :
333059
•MONROE :
11122 - 16092 - E4212 - S4212
•RENAULT :
7700 786 597
•SACHS :
110 987 - 170 002
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.