Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Constanta - Bucuresti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
CataT
Din 10 ianuarie, timp de un an, podul din dreptul Ecluzei de la Cernavoda va fi inchis pentru reparatii capitale.

Circulația pe drumul național 22C va fi întreruptă pentru reabilitarea podului și a viaductelor peste canalul navigabil Cernavodă.
Potrivit Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, traficul ușor și traficul greu vor folosi pe întreaga perioadă rute ocolitoare.
Lucrările sunt incluse în Proiectul de Reabilitare a zece poduri strategice în zona Dobrogea - finanțat de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Guvernul României
ionut81
Sa vezi distractie mad.gif
SorinCT
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAaaaaa
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa gun3.gif gun3.gif gun3.gif
Sa vezi la vara distractie...
fnp
Din fericire pentru cei care vin pe autostrada traficul greu va avea alte rute ocolitoare decat cea prin orasul Cernavoda. Cred ca se se pierde acolo se va castiga dupa pt. ca nu mai sunt camioane.
CGDBZ
Traficul usor cred ca se v-a muta prin oras (Cernavoda) dar vara cum era aglomeratie acum cred ca va fi dezastru.
CataT
Rute ocolitoare

Trafic ușor: București – A2 – DJ 223C (breteaua Cernavodă – DN 22C) – municipiul Cernavodă – DN 22C – Constanța;
[attachmentid=1627687006]

Trafic greu: ruta 1 București – DN 2 – Urziceni – DN 2A – Giurgeni – Constanța; ruta 2 București – A2 – Drajna – DN 21 – Slobozia – DN 2A – Giurgeni – Constanța (250 km); ruta 3 București – Fetești (A2) – Gura Ialomiței (3B) – Constanța (2A).
Thor1983
Cine a facut traseul ala o sa aiba o supriza. biggrin.gif De vreo 10m, diferenta de nivel.
fnp
Care?
para06
Sunt niste "Dealuri" smile.gif)
Thor1983
Lasa dealul, problema e cu 'virati brusc la dreapta' sub pod - vedeti in atasament traseul cu verde din dreapta jos.

'Intersectia' aia e de fapt un pod si daca vrei sa ajungi in Cernavoda trebuie sa te incadrezi la intersectia aia sa faci stanga.

MuciX
Eu vara folosesc mereu ruta Cernavoda - Seimeni - Silistea - Tortoman - Medgidia. E mereu liber. taci.gif taci.gif taci.gif sofer1.gif
fnp
QUOTE(Thor1983 @ 11 Jan 2011, 15:21)
Lasa dealul, problema e cu 'virati brusc la dreapta' sub pod - vedeti in atasament traseul cu verde din dreapta jos.

'Intersectia' aia e de fapt un pod si daca vrei sa ajungi in Cernavoda trebuie sa te incadrezi la intersectia aia sa faci stanga.
*



Pai acum nu te mai incadrezi nicium ca nu mai vine nimeni din dreapta (nici nu se duce smile.gif smile.gif ) de pe drumul cu prioritate. Iesi din giratoriu si faci stanga dupa ce treci pe sub pod.

Cu aceasta ocazie puteti vizita si maretul obiectiv Centrala Nucleara smile.gif)

12 Jan 2011, 13:02:
QUOTE(MuciX @ 11 Jan 2011, 15:27)
Eu vara folosesc mereu ruta Cernavoda - Seimeni - Silistea - Tortoman - Medgidia. E mereu liber.  taci.gif  taci.gif  taci.gif  sofer1.gif
*



Nu mai zice ca afla toti! Asta vara era ca pe Magheru. Acum 4 ani daca vedeam 10 masini era "varf de trafic".
Marian66
pt temerari mai e si varianta bucuresti-calarasi-bac peste dunare-silistra-adamclisi-basarabi smile.gif
evident, daca ai chef si de plimbare
tarzy
QUOTE(Marian66 @ 13 Jan 2011, 04:55)
pt temerari mai e si varianta bucuresti-calarasi-bac peste dunare-silistra-adamclisi-basarabi smile.gif
...
*

\

de ce pentru "temerari"? daca ai treaba in sudul litoralului este chiar mai avanatajoasa (ca si timp) decat variantele care te obliga sa tranzitezi Constanta.

Nu prea inteleg de ce discutam de tranzitarea orasului Cernavoda? priviti orice harta http://constanta-harta.ro/harta-ro-Constan..._Constanta.html .... daca tot trebuie sa traversez Dunarea pe la Harsova atunci o sa tin in continuare E60-ul (DN2A) si eventula fac jonctiunea pe la Nicolae Balcescu sau Lumina cu DN22C, nu vad de ce as ocoli prin Cernavoda.



CGDBZ
Cum taxa de tranzitare a orasului Cernavoda va fi de 30 de lei o sa prefer ruta pe Harsova .De ce sa platesc in plus pentru a "circula" bara la bara .
Steel Tormentor
Asta de unde ai scos-o?
Marian66
QUOTE(tarzy @ 13 Jan 2011, 08:52)
de ce pentru "temerari"? daca ai treaba in sudul litoralului este chiar mai avanatajoasa (ca si timp) decat variantele care te obliga sa tranzitezi Constanta.
*



eu numai pe acolo o sa o iau daca e si asfaltul cat de cat ok, sa mai vad si eu ceva pe drum. am zis pt temerari pt ca am observat reactiile prietenilor cand le-am zis de varianta asta smile.gif
Mircea08
Saptamana trecuta am trecut prin Cernavoda in drum spre Constanta (plecat din Bucuresti). Nu e chiar asa rau. Practic se ocoleste prin pentru a se evita podul aflat in reparatie. In 10 minute ai scapat. (nu stiu daca timpul este valabil si in week-end). Partea nasoala este Constanta, unde eu am prins reparatii ale drumului.... Pentru litoralul bulgaresc recomand iesirea din Giurgiu (din proprie experienta).
gotty
Si in uichend se merge la fel de usor...ai un singur semafor si drum cam valurit....
Batrânul
Și eu am trecut pe acolo, în weekendul 28-29 mai, și se circula destul de bine(adică fără aglomerări). Să vedem cum va fi în plin sezon...
radus
QUOTE(Marian66 @ 13 Jan 2011, 04:55)
pt temerari mai e si varianta bucuresti-calarasi-bac peste dunare-silistra-adamclisi-basarabi smile.gif
evident, daca ai chef si de plimbare
*



Pentru varianta asta, ai nevoie de pasaport la copii?
Batrânul
Nu, numai de certificatul de botez... dry.gif
Ce pasaport domnule, că doar nu ieși din țară?
Marian66 a scris greșit: „bucuresti-calarasi-bac peste dunare-silistra-adamclisi-basarabi”. După trecere Dunării cu bacul nu se intră în Silistra, ci șoseaua (DN3) merge în continuare pe teritoriul României spre Adamclisi.
Adisor
Cat e de trecut Dunarea cu bacul ?
Si cam cat dureaza ?Este un oror de functionare ,ceva ?
ydaniel
dureaza cam 30min si daca bacu a plecat inainte sa te urci astepti cam o ora.
pt automobile taxa este de 35lei.
Adisor
Multumesc !
E chiar ok .
Acum ar mai fi o problema : drumul spre litoral prin Adamclisi urca spre Basarabi si apoi Constanta ( zona pe care as dori s-o evit ) , alternativa fiid Cobadin - Mereni - Topraisat - Tuzla , dar "domnisoara" Ioana spune ca drumul este secundar (neasfaltat ? ) ...
Poate cineva sa-mi spuna starea acestui traseu ?
murfi
ieri ziceau la protv ca pana pe 31 iulie dau drumul la centura constantei.
O fi adevarat?
ursul-alb
As completa ca la inceputul lui iunie erau 3 bacuri (care merg in circuit); cand am traversat eu unul avea o problema, deci mergeau doar doua. Distanta intre doua plecari dintr-un punct era de sub 30 minute; la doua bacuri asta inseamna ca traversarea dura cam 20 min iar incarcarile/descarcarile cam 10 min.
Pentru cei din alta parte decat Dobrogea trecerea de la Calarasi mi se pare cea mai buna solutie; numai cand imi aduc aminte santurile de pe podul de la Giurgiu...
murfi
ce treaba are podul de la giurgiu cu Bucuresti->Constanta?
CataT
@Adisor, cunosc foarte bine zona, o fregventez aproape zilnic, Cobadin - Mereni - Topraisar este chiar foarte asfaltat de Udrea cu bani europeni, ai sa fi surprins drumul este ca-n palma doar ca sunt ceva curbe.

Pentru o lamurire cat mai buna a tuturor, am editat harta de mai jos.
Folositi numai ruta marcata cu sageata verde, daca nu va pasa de masina puteti folosi si rutele marcate cu rosu.
O seara buna!
Adisor
multumesc pentru informatii
ursul-alb
QUOTE(murfi @ 11 Jul 2011, 09:26)
ce treaba are podul de la giurgiu cu Bucuresti->Constanta?
*


In mod direct niciuna; dar am citit acum catvea zile un post in care cineva prefera sa mearga Silistra-Ruse decat sa treaca Dunarea cu bacul la Calarasi. De asta am specificat si asta tongue.gif

Evident, e un sfat mai mult pentru calatorii la bulgari, de preferat oricum celor spre Constanta smile.gif
bog_cip
Site cineva care este starea drumului
Mangalia - Negru voda - sipotele - deleni - Adamclisi ?
Adamclisi - Ostrov ?
Multumesc.
mircea_z
un update ceva .. bucuresti - costinesti ??, pana in bucuresti ma descurc sofer5.gif
PS : in 40 de ore decolez yupy.gif
nasty
QUOTE(CataT @ 9 Jan 2011, 18:59)
Din 10 ianuarie, timp de un an, podul din dreptul Ecluzei de la Cernavoda va fi inchis pentru reparatii capitale.

Circulația pe drumul național 22C va fi întreruptă pentru reabilitarea podului și a viaductelor peste canalul navigabil Cernavodă.
Potrivit Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, traficul ușor și traficul greu vor folosi pe întreaga perioadă rute ocolitoare.
Lucrările sunt incluse în Proiectul de Reabilitare a zece poduri strategice în zona Dobrogea - finanțat de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare și Guvernul României
*


deci din 10 ian 2011 pana in 9 ian 2012 a trecut un an - sunt gata reparatiile capitale?
Batrânul
Da, podul a fost reparat.
bog_cip
Cu putin noroc până la "vara" , calendaristic, o sa se termine autostrada. Atunci vom "vedea" cum se va circula din Ploiești până în Constanta pe autostrada ...
nasty
QUOTE(Batrânul @ 9 Apr 2012, 20:47)
Da, podul a fost reparat.
*


dupa cate am auzit nu s-a reparat ca nu s-au aprobat fondurile europene, pt ca era ok,
a fost decopertat, s-au facut constatarile si s-a asfaltat la loc - ciudat e ca a durat mai mult de 1 an...
Batrânul
QUOTE(nasty @ 3 May 2012, 14:23)
a fost decopertat, s-au facut constatarile si s-a asfaltat la loc.
*


Ești sigur de asta? Sună cam a SF...
Important este că acum se circulă pe el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.