Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablu de acceleratie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
anca-irina
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Imi poate detalia cineva cum se schimba cablu de acceleratie la megane II din 2002-1.9 CDI? Multumesc anticipat. wink.gif
adi_tanasescu
unsure.gif asta e o intrebare capcana ?
georgerusu
e cu cablu nu e electronica treaba acolo?
sageata1976
se schimba cu tot cu platina :-)
skorpio_bog
daca ai megane 2, atunci ai motor dci, nu cdi. Acceleratia are un potentiometru la pedala, nu are cablu ca la dacie.
anca-irina
Sigur are cablu, pentru ca s-a rupt de 2 ori pana acu si vreau sa-l schimb cu totul. Probabil ca e DCI.
jupit3r
sigur nu e megane 1?...la cum vad meganelul tau e din 2002?..
mahamann
adreseaza intrebarea la megane I, megane 2 are potentiometru la pedala!!
espacern
La anumite modele(printre primele)exista comanda de acceleratie pe cablu.
Pedala prin intermediul unui cablu comanda un potentiometru.
Eu am vazut pe Scenic 1 phase 2 DCI sistemul asta de comanda.
Pe modelele mai recente s-a renuntat la cablu si pedala de acceleratie comanda direct un potentiometru.
Daca spui ca s-a rupt de 2 ori cablul banuiesc ca l-ai schimbat atunci de ce intrebi cum se schimba?
Numai bine!
anca-irina
Nu l-am schimbat, ci l-am ,,carpit,, de vreo 2 ori si as vrea sa-l schimb cu totul.
SorinCT
Probabil l-a schimbat in service si s-a saturat sa dea bani pe ceva care se strica des biggrin.gif
valikris2002
la un megan II dci 2007 in momentul in care calc ambreajul pentru a schimba treapta de viteza imi ramane accelerat mototul , mai mult ultima oara s-a dus turatia in 5000 r/pm, dupa care revine la relanti, sa intamplat de 2 ori aces lucru, prima data am zis ca nu am fost atent si am uitat sa iau piciorul de pe acceleratie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.