Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme scenic 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
bejan_lau
sorry..continui.in bord mi-a aparut CHECK INJECTION m-au trimis la un tester iar acolo mi-au zis ca trb sa-mi schimb injectorul 1 ca nu funct.(asa arata testerul)am fost la alt service mi-a facut acelasai test la fel ca injecorul 1 nu funct dar au mai facut si testul cu 4 borcanase sa vada intr-o anumita perioada de timp cat dau pe retur injectoarele toate 4 si acolo surpriza....injectorul 1 cel defect era infundat dar mi-au mai spus ca si injectorul 2 este citez varza si ca trb schimbat.mi-au desfundat injectorul 1 ,mi l-au pus pe masina iar mesajul a disparut,masina merge normal...doar ca eu nu prea mai merg ca inainte stiind ca am 2 injectoare de schimbat. acum vin si intrebarile mele
1. de ce testerul nu a spus ca am 2 injectoare defecte?
2.o reparatie a celor 2 injectoare ma costa 1000 ron la acel service fara sa-mi dea garantie(reparatie nu inlocuire)
3 am sunat de pe net la 2 persoane care vand injectoare noi si mi-au spus ca au noi,made in france,sigilate,dar nu prea am incredere(noi 500 ron bucata)daca nu sunt ok?
4.ce ma sfatuiti sa fac?sa cumpar de pe net sau nu
5 sau poate n-ar trb sa-mi mai fac griji o data ce masina nu zice nimic acum....
cj98czh
Si de ce nu ai continuat povestea aici? http://www.reno.ro/probleme-scenic-t202371.html


vrei sa deschizi cate un topic nou pt. fiecare postare?

Ca sa nu mai zic ca sunt topicuri dedicate pe sectiunea de Megane 2 unde se vorbeste de 1.5 dCi si de problemele lui cu injectoarele ....
ady24
Ce tip de injectie aveti delphi ?
Daca este delphi nu se merita sa cumparati injectoare noi, in primul rand la bani,sunt foarte scumpe in jur de 1200 ron bucata(la reprezentanta) si in al doilea rand nu se merita din cauza proastei calitati a materialului din care sunt facute piesele. Mai bine le reconditionati pe ale dumneavoastra , si nu mai aveti probleme de genul asta, cu conditia ca pompa de injectie sa nu produca pilitura.
bejan_lau
delphi este
de reconditionat ma costa 450 ron fiecare injector.....la 2 am 900 ron.pe cand daca le iau de pe net noi 1000 ron....dar nu stiu de calitatea celor de pe net...iar pilitura am sa vad daca are atunci cand am sa schimb filtru de motorina
ady24
QUOTE(bejan_lau @ 8 Jan 2011, 10:09)
delphi este
de reconditionat ma costa 450 ron fiecare injector.....la 2 am 900 ron.pe cand daca le iau de pe net noi 1000 ron....dar nu stiu de calitatea celor de pe net...iar pilitura   am sa vad daca are atunci cand am sa schimb filtru de motorina
*



Pai deja 450 de ron mi se pare cam multicel, no offense tongue.gif . Si poti sa faci si un test de pilitura si fara sa dai filtrul de motorina jos, sub filtru este un surub, il desfaci, scurgi putina motorina intr'un pahar, si te plimbi cu magnetul. Daca nu se lipeste nimic de magnet atunci ai scapat "ieftin". Dar oricum e indicat sa schimbi filtrul de motorina inainte de inceprea lucrarii la injectoare , si sa il schimbi neaparat cu unul original, fara facatura turceasca ieftina.
bejan_lau
oricum....m-am decis sa incep prin a schimba filtrul de motorina(asta pt ca oricum trb sa-mi fac schimbul de ulei...apropo de care sa pun? am pus elf pana acum dar cred ca am sa pun castrol) sa vad daca are pilitura....
daca n-are e bine si ma ocup si de injectoare(cred ca am sa iau de pe net noi...sper sa fie de origine franta)asta ca ma costa mai putin decat le-as reconditiona.
daca gasesc ppilitura in filtrul de motorina.....nasol.... ma voi gandi sa vad daca o mai tin sau o vand sub pretul pietii
danyos
eu zic sa o vinzi dry.gif decat sa te apuci sa schimbi ceia ce ai gand radmasa.gif esti tare nehotarat oricum wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.