Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: clinchet urat la relanti, trepidari, eroare ABS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
gafytz
problema nr 1:
la mersul la relanti, in special cand motorul e rece, aud ca un sunet de clopotei care se aude mai ales in partea stanga langa aripa. am intrebat pe mecanicul cu care repar masina, si azis ca nu stie si crede ca e normal. de asemenea, de ceva timp, am remarcat ca se aude un suierat destul de puternic, cand turez motorul, mai puternic decat cel cauzat de turbina, parerea mea.

problema 2:
de cand a cam dat frigul, de prin noiembrie, martorul de ABS sta aprins 75% din timp, si indicatorul de service la fel. uneori imi merge abs-ul, totul e ok si frumos, alteori am frane de dacie 1310, si ma duc ca o saniuta. ma gandesc ca ar fi ceva de genul un contact, sau niste fire, din mom ce uneori merge, alteori nu.

problema 3:
trepideaza masina si dardaie saraca din toate incheieturile la relanti sad.gif mi-a zis cineva ca posibil sa fie dusa bucsa sau bucsele care tin motorul.


daca cineva are idei, ce ar putea fi, sau ce as putea face eu in leg cu aceste 2 probleme, saumacar ce sa ii zic mecanicului. peste 2000 de km oricum trebuie sa merg in service, se apropie si ITP-ul, deci oricum voi ajunge pe la service.

mentionez ca masina are 85k km, dar tind sa cred ca nu sunt reali. ma gandesc mai degraba pe la 185k km blush.gif chiar daca nu suna bine deloc. masina probabil o voi tine pana ramane pe butuci, deoarece o voi lasa mamei mele dupa ce imi cumpar alta [ duster sau qashqai sa vedem cum stau cu finantele anul acesta icon_mrgreen.gif ]
nonic
1. verifica furtunul de la turbina sa nu fie rupt sau sa fie prea slabit colierul
2. trebuie sa cureti senzorii de ABS, indicatorul de service se aprinde datorita defectiunii sesizate la sistemul de franare.
3. trebuie inlocuit tamponul hidroelastic, este tamponul de langa vasul de expansiune.

Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.