Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rectificare chiuloasa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
georgerusu
Deschid topicul pentru ca nu am gasit altul care sa se refere strict la problemele care apar cu chiuloasa. Pe meganu meu a aparut urmatoarea problema: scapa din compresia motorului in instalatia de racire si nu mai incalzeste masina. Inca nu mi-a demontat mecanicu chiuloasa dar variante nu pot fi decat 2.
1. garnitura de chiuloasa ciupita sau arsa, caz in care din cate am inteles se reface prin rectificare planul chiuloasei. Problema e ca la motorul meu 1.5dci, de 82CP, motor care se gaseste si pe kangoo nu se poate face rectificare deoarece supapele alea de acolo sunt exact la acelasi nivel cu suprafata care trebuie rectificata. Asta o stiu doar din spusele mecanicului care a zis ca asa a patit cu un kangoo acum 1 luna.
2. chiuloasa fisurata, caz in care trebuie sa schimb chiuloasa intreaga.

Rog pe cei care au trecut prin situatii similare sa-mi dea un sfat, sa-mi spuna cum au rezolvat, dar si niste preturi pentru piese-manopera.
STIMA
tro5
Eu am rectificat si nu au fost probleme, am varianta de 100cp.
georgerusu
doar eu si inca un om am avut probleme cu chiuloasa?
georgerusu
DECI: am chiuloasa fisurata. Daca are cineva de vanzare una pentru 1.5dci, astept oferte.
maxop09
Da mai multe detalii despre simptom. Cum ai rezolvat-o pana la urma?
georgerusu
Stie cineva cum se stranga suruburile alea de la chiuloasa? Mecanicul zice ca se strang la nu stiu cate grade, eu parca imi amintesc ca am citit undeva ca se strang cu cheie dinamometrica la o anumita valoare. Stie cineva mai multe detalii?
nmarinae
Care erau simptomele masinii?

Cumva Presiune in instaltia de racire, dupa ce o aeriseai dupa cativa km te lasa fara caldura?
Rimio de Vassur
QUOTE(georgerusu @ 5 Jan 2011, 15:23)
doar eu si inca un om am avut probleme cu chiuloasa?
*



normal, de vreme ce nu exista "chiuloasa".

eu nu am avut probleme cu chiulasa.
cread
Suruburile se strang cu cheie dinamometrica , incapand din mijloc spre extremitati , un mecanic bun stie asta.Asa am vazut , asa iti zic.
LITIU
Suruburile se string in prima faza la cuplu (adica cu dinamometrica) apoi unghiular ,in functie de specificatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.