Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cateva probleme.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Alex_Judoka
Salut si La multi ani tuturor!
Deschid acest topic in speranta ca ma puteti indruma , sa nu mai apelez la service.. alti bani, alti kilometrii..
Se pare ca m-am bucurat prea devreme dupa ce mi-a venit masina. Incet incet incep sa apara probleme..
In primul rand, m-am pus cu fata la un perete intamplator.. sa vad daca e adevarata povestea unora de la sectiunea "jural de bord" despre xenoane, si am observat la farul din stanga ca nu merge motorasul de reglare, (banuiesc de cand mi-a pus xenon)
Acum farurile sunt noi.. este posibil sa nu il fi conectat?
In al doi lea rand, am mai nou in GREIEROI in bord, in dreptul ceasurilor. La cea mai mica atingere se aude un joc. foarte deranjant. Am citit intr'un post mai de mult, cum ca ar fi cabluri lasate libere ..
Si nu in ultimul rand, cand sa cobor din masina, am auzit o "cazatura" in dreptul torpedoului.. cand l-am deschis.. ghici ce..nu mai mergea lumina mellow.gif mellow.gif . Aici am inteles ca trebuie dat jos tot Torpedoul?... sad.gif
M i h a i
banuiesc ca ai facut lucrarea in service... pe casco..de ce nu te duci la ei?

la tot ce inseamna tinichigerie se lucreaza cu barbarie...se rup mufe...se elimina piese , suruburi..pt ca asa este romanu'..totul se face in graba...de asta se spune ca o masina lovita grav nu va mai fi ca inainte...asta daca se repara in ro..in afara este alta treaba...
crazybogdan
Problema cu mufele este cat se poate de plauzibila. Si eu am patit-o dupa ce au demontat plasticul de sub volan. Aveam un zgomot oribil care s-a dovedit a fi o mufa ce nu era conenctata...
Ca fapt divers, torpedoul se da jos imediat. Cu un torx de 20(parca)...legat de torpedo nu cred ca ai motive sa iti faci griji.
Xenon-e cu dus-intors. Parerea mea este ca daca dupa iesirea din service s-a manifestat problema fara ca tu sa intervii, intoarce-te la shop. Daca ai facut ceva modificari in incercarea de a repara....eh, aici apar problemele.
Daca reparatia s-a facut in reteaua dealer-ilor Renault, ai garantie pt. piese 1 an, asadar nu ai motive sa iti faci griji....

Off: daca reparatia s-a facut pe casco, sper ca ai facut-o la Renault.
Alex_Judoka
@Mihai : cei de la service mi-au spus ca primi 500 de km dak apare ceva sau un indicator la bord sa vin la ei ( ori n-am nici 100 )
treaba cu ruptul e cam adevarata.. am vazut cum ii scotea unei masini aripa rupta...
@ Bodgan: masina fost facuta pe casco, insa nu la renault. un service din frumusani, unde mi-au fost montate si xenoanele. bine inteles service'ul este autorizat. Nu am umblat la nimic de cand au reparat'o..
Bine eu sper sa nu-mi schimbe tot farul..:|.. k abia mi-am pus ledurile pe el..
cj98czh
QUOTE(Alex_Judoka @ 3 Jan 2011, 14:27)
Nu am umblat la nimic de cand au reparat'o..
*




QUOTE(Alex_Judoka @ 3 Jan 2011, 14:27)
eu sper sa nu-mi schimbe tot farul..:|.. k abia mi-am pus ledurile pe el.. 
*




Pai ai umblat sau nu??? si ledurile alea Audi style la ce sunt bune?? dau impresia de cocastyle?? exact ca si AngelEyes pe altceva decat BMW???
Alex_Judoka
nu am umblat eu, mi le-au montat cei de la service.. si mie imi plac...nu stiu daca sunt coca sau fata... biggrin.gif
solidconvert
In general farurile se schimba fara motorase... alea se pastreaza de la farurile vechi... wink.gif
Alex_Judoka
hmm...tinand cont k masina mea a fost facuta praf... dry.gif inseamna ca sunt noi.
M-am interesat si farul mi-l rezolva service'ul .
Torpedo'ul mi l-a rezolvat un vecin acum in parcare... biggrin.gif
Mai ramane zgomotul din bord... sad.gif
Razvione
Zgomotul din bord l-ai rezolvat ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.