Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: suierat de la rotile fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
mitzunator
de cateva zile,mnai exact de cand am venit de pe autostrada se aude din ce in ce mai tare un suierat la rotile din fata,la trenul de rulare,ca un nai,flaut,un suierat asa direct proportional cu vioteza.se aude de la 50 in sus din ce in ce mai tare de zici ca ai un cioban sub capota biggrin.gif
mihaistanescu
sa nu fie vreun rulment...imi dau cu parerea
mitzunator
la rulment m-am gandit si eu ca se auzea in curbe cand intru cu viteza,dar ala huruyie nu suiera ca asta,parca am orchestra in masina.....dar e posibil.sa fie cumva de la cauciucuri? au cam 2 ani de vechime,si pot sa spun ca volanul imi face stanga dreapta repede are asa un joc,cred ca s-au descentrat,de acolo sa se auda zgomotul?
silviu_stelian
Zgomot am si eu de cand am pus cauciucurile de iarna sad.gif Iar despre rulment, daca e de vina, se aude oricand, piesa fiind tot timpul in miscare, iar zgomotul ar creste proportional cu viteza...
mitzunator
am fost si am echilibrat rotile,nici o treaba nu aer cu zgomotul(asta am facut-o pt ca trebuia) zgomotul este acela,dar nu suna ca la rulmentii de pana acum.la rulment e mai degraba un huruit cu tonalitate joasa,asta face un zgomot subtirel,de inalte asa un suierat,parca as avea porbagaj pe dacie cam asa face.Da este d.p cu viteza acest zgomot.si ce l de rulmenti la fel.

P.S. dupa ce am echiliobrat rotile tot imi vibreaza volanul,e normal? plumbi au pus la toate rotile....
crazy-Ghindu
Vezi sa nu ai oalele strambe din centru.. eu asa am patit si pana nu mi-am luat jante noi... n-am scapat.. la fel si cu echilibratul dar si su cauciucul daca a facut o galma pe undeva.. succes
Cat despre suierat.. sa nu fie totusi placutele duse rau.. zic si eu..
mitzunator
nu sunt ca le-am verificat chiar ieri.despre care oale te referi?
crazy-Ghindu
ma refeream la jante=oale de tabla (asa le zic eu) smile.gif
lupo_1.7sdi
La ce viteze iti trepideaza volanul? Daca trepideaza la viteze mici (de exemplu mergi cu 10-20 la ora si vezi cum volanul se misca stanga-dreapta) posibil sa ai vreun cauciuc deformat, galma etc.(eventual si janta deformata), daca este la viteze mai mari, de exemplu intre 90 si 110 si se simte ca un masaj la mana radmasa.gif , mai mult sau mai putin vizibil atunci janta indoita. Rotile se echilibreaza si cu defectele astea si de aia iti dai seama mai greu, trebuie o examinare atenta.
silviu_stelian
QUOTE(lupo_1.7sdi @ 1 Jan 2011, 21:38)
La ce viteze iti trepideaza volanul? Daca trepideaza la viteze mici (de exemplu mergi cu 10-20 la ora si vezi cum volanul se misca stanga-dreapta) posibil sa ai vreun cauciuc deformat, galma etc.(eventual si janta deformata), daca  este la viteze mai mari, de exemplu intre 90 si 110 si se simte ca un masaj la mana  radmasa.gif , mai mult sau mai putin vizibil atunci janta indoita. Rotile se echilibreaza si cu defectele astea  si de aia iti dai seama mai greu, trebuie o examinare atenta.
*




Mie imi gadila mainile la viteze mari de cand mi-am pus gume noi, de iarna. Poate fi si de la crampoane? Ah, si inca ceva, daca tot suntem la topic zgomotos. Intre 90 si 95 km/h masina e cea mai zgomotoara. Parca ar intra in rezonanta, iar odata depasita viteza de 95km/h, masina se linisteste, zgomotul slabeste in intensitate destul de brusc. Tot de la gume si/sau jenti e fenomenul?
mitzunator
face miscarile la 30-60 la ora.dupa se calmeaza nu mai face nimic merge lin.jantele au fost echilibrate.e posibil sa fie cauciucurile au cam un an jumate si sunt debica all seasions.dar sa stiti ca nnici nervi nu mai am sa imi bat capul,nici bani.asa ca o las asa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.