Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la directie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
calin_lucian_81
De o perioada cand virez stanga sau dreapta se aud niste pocnituri sub masina, iar incepand de azi agata volanul. Care ar putea fi problema caseta de directie sau pompa servo. Clio symbol 1.4 8v 2002
gelupotzolli
Tind sa cred ca evorba de sistemul de directie.As scoate din calcul servo.
aurelyan
Dupa simptome pare a fi caseta de directie, vezi si aici
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=400...caseta+directie
D-Ice
@calin_lucian_81. Caseta de directie. Join the club! sad.gif
Ai de ales: una noua la Renault, aberant de scumpa; reconditionare caseta existenta, mai ieftin, nu stiu cat o sa te tina; sau sa cumperi una aftermarket si sa o montezi la un service autorizat. O caseta sh nu recomand, poate sa tina 100000km sau 100km. Tu decizi. Toate variantele implica reglare geometrie. Succes!
theodor2004
QUOTE(calin_lucian_81 @ 28 Dec 2010, 19:06)
De o perioada  cand virez stanga sau dreapta se aud niste pocnituri sub masina, iar incepand de azi agata volanul. Care ar putea fi problema caseta de directie sau pompa servo. Clio symbol 1.4 8v 2002
*



daca agata volanul, este caseta de directie. Poate sa fie si pompa de servo, dar sigur e cel putin caseta.
Asa cum a zis D-Ice, ai mai multe variante:
-reconditionare: nu iti recomand, decat daca gasesti la un pret mic, de 500-600 RON (problema e ca tu reconditionezi o caseta deja proasta, si daca o repari nu va fi mai buna decat cand era noua)
-una noua la Renault (3400 RON)
-una noua la alt service (ex la Augsburg am gasit cu 1800 RON+manopera)
-una second: nu iti recomand, pt ca daca masina a fost busita, mai mult ca sigur ca si caseta are problme.
Pt mai multe detalii citeste posturile din topicul lui aurelyan.

PS: nu uita sa schimbi si bieletele si capetele de bara si sa faci geometria
vik_nini01
am si eu o problema mai veche,cand calc frana am o bataie in volan,discurile si placutele le-am schimbat de vreo 8-9 luni... ,pe loc cand iau firaj mai pocneste ceva cateodata,tin sa cred ca este o bieleta sau capul acela...poate fi aceasta vibratie cand calc frana din cauza vreunui joc la una din astea 2 ??? am schimbat si flansele si rulmentul,pocnitura nus ce sa zic dar nu cred ca vine de la rulment...
pana sa schimb jantele cu cele de iarna ma gandeam ca poate nu sunt echilibrate bine cele de aliaj,dar si cu astea face la fel... tin sa spuin ca am schimbat si caseta de directie (mecanica,am clio bicorp),la fosta cand calcam frana batea bine si zgomotos tot axul si in dreprul pedalierului mai tare...cu asta (luata de la dezm fara nici un pic de joc) nu mai simt bataia la ax in dreptul pedalierului doar bataia la volan (se misca usor stanga dreapta)la frane mai puternice,deci tin sa cred ca ori din cauza unei bielete (nu au fost schimbate cand am inlocuit caseta ) ori s-au ovalizat discurile (discuri ferodo)..
astept pareri :| multumesc
vik_nini01
???
TheSting
Terminativa cu prostiile casetele de directie la clio sunt de 2 feluri:
Prima este un model des intalnit care le au cam majoritatea clio si noua costa 1800 ron la Renault iar la Autototal 1500 ron si reconditionata care o poti comanda la Serus de pe Timisoarei te costa 1000 ron si are garantie 12 luni.
Iar cel de-al doilea model este pt clio symbol care sa fabricat din 2006 pana in 2008 si diferenta este ca , coductele de lichid de servi au intrarile in cutie prin partea stanga fata de cealalta mai veche care au intrarile prin dreapta iar acest model este mult mai scump noua la Renault este 2300 ron la Autototal este 1800 ron iar reconditionata la Serus de pe Timisoarei este 1500 ron la fel cu garantie 12 lunui.
Precizez ca reconditionarile se fac in Franta si se pot achizitiona doar cu caseta de directie veche la schimb.
theodor2004
Dupa stiinta mea, si cele noi tot reconditionate sunt, diferenta de pret fiind generata de faptul ca nu dai vechea caseta la schimb. Apoi cei de la Renault o iau, o reconditioneaza, o sigileaza, si o vand din nou (de fapt asa fac toti, nu numai ei).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.