Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Coloana directie - rulment volan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
aliynutz_84
sal! cine o mai avut asa problema?

seara cand am parcat la bloc dintro data mi sa invartit volanu ft greu si a inceput sa trozneasca ceva la volan, se pare ca este un rulment chiar in spatele volanului care sa spart sau a iesit ceva bila din locasu pe care se invarte. mi-a mers volanu ft. greu si uruia si troznea cand invarteam de el dar dupa un timp de plimbari prin oras si-a revenit, probabil au sarit bilele la loc.

acuma daca cineva a mai patit please nu-mi spuneti ca trebe sa dau toata coloana de directie jos ca sa il schimb un amarat de rulment.
renault19tse
trebuie sa schimbi coloana nu se schimba ala separat din cate stiu eu.
sau oricum e mai mare chinul.
e cu servo directie masina ta ?

vepman_ro
din roblema studiat de mine la vemea respectiva se schimba greu. mai bine schimbi coloana de directie.
vezi ca sunt 2 rulmenti , ambutisati si ax coloana nituit.
BiGBearRO
ai grija ca sunt 2 tipuri de coloane: pt masini cu servo si pentru cele fara
enache sorin
DA JOS COLOANA SI FA O POZA, POATE TE AJUT!
aliynutz_84
da, e cu servo masina. vad ca deocamdata si-a revenit ca m-am speriat ca a fi din caseta sau din pompa cand sa invartit volanu greu.

se pare ca toti imi confirmati banuielile, pt un rulment tre sa schimb juma de directie. sper sa nu mai faca figuri ca i-am bagat vazelina spray acolo
aliynutz_84
ei bine baieti....cine sare cu o coloana de directie pt model cu servo? cu preturi cu tot.
renault19tse
100 RON si ti-o trimit eu.
vrei ?
uskatu
QUOTE(renault19tse @ 14 Jan 2011, 10:03)
100 RON si ti-o trimit eu.
vrei ?
*



Ai cumva coloana de directie si pentru modelul fara servo?
renault19tse
salut.
da, o am si pe aceea.
este mai lunga.
costa tot atat. zi dc vrei si ti-o trimit.
Addryanno
Scuze ca postez aici in scopul sa numai deschid alt topic am o problema imi arunca lichidul din vasul de la servo-directie si se aude un fel frecat la directie mentionez nu la volan m-am uitat asa am ridicat-o tot nu gasesc care ar fi problema daca ma puteti ajuta...multumesc.
aliynutz_84
in sfarsit am avut timp sa-mi rezolv problema cu rulmentu din colaona de directie. am schimbat coloana cu totu plus volan cu airbag, au venit impreuna de la R 19 tse. multam.

rulmentu de jos a fost dus. acuma am o intrebare: are vreo importanta daca nu am avut airbag pana acum si acum i-am pus?, ca am vazut ca scria pe airbag sa fie montat numai pe auto cu sistem airbag. ati mai facut careva asa ceva?.

am pus doua poze daca ii cineva curios cum arata airbagu in interior

tubu ala e baterie litium si lanaga el e un led care cand am scos mufa portocalie de la capac a inceput sa palpaie
zeu_4u_sweety
Am si eu nevoie de o coloana de volan de ph1 fara servo, va rog!
renault19tse
Am eu una, tb sa o caut pe la ploiesti...
zeu_4u_sweety
Poti sa o aduci la Bucuresti, si sa imi zici cand sa vin sa o iau biggrin.gif
Ms.

La mine s-a stricat cuplajul al 2-lea cel din spre caseta de directie si are o bataie ciudata, plus ca iti da senzatia ca are joc in capetele de bara.
Mai grav e ca nu mai poti avea siguranta circuland asa!
Am cumparat un cuplaj care cica in catalog arata ca s-ar potrivi pe r19, insa din ce imi dau eu seama, daca l-as monta ar insemna ca lungimea coloanei de volan s-ar mari, ceea ce nu cred ca este bine.
Asa ca mai bine iau o alta coloana de volan si stiu sigur ca se potriveste!
alexr19
am eu 2 coloane de directie, una pt modelul cu si cealalata fara servo. 80 lei bucata + transport cine are nevoie.


Sau servo complet la 400 lei...coloana+pompa+conducte + caseta(caseta are bielete+burdufe+capeti de bara schimbati in ultimii 3000km)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.