Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cd player
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
bogdicj
salutare
am un megane bicorp 2003 1.4 16V pe care am un cd player tuner list.
tipul de la care am luat masina a montat extra un satelit de comanda dar nu exista cablul care sa faca legatura intre HU si satelit.
Problema mea este daca se poate conecta sateltul la HU sau la montat fostul proprietar sa para masina cu mai multe dotari. in poze este modelul de satelit si mufele care le am eu pe cd player.
ma intreb daca sunt compatibile si daca da de unde se poate cumpara un astfel de cablu.
multumiri
VyRuZ
Caută un satelit original Renault pt. HU-ul tău și gata, dacă cel pe care-l ai pe volan este aftermarket. Dacă nu este aftermarket, caută doar un cablu la dezmembrări.

Dă-ne ceva detalii, dacă vrei un răspuns pertinent.
yra_mihail
Scuze daca postez pe un topic gresit, insa sunt curios daca cineva si-a instalat pe masina instalatie auxiliara usb.
skorpio_bog
din ce am citit eu si am inteles, el are deja RCD oem tuner list si are doar comanda de la volan la care lipseste cablul si mufa care vine la RCD (mufa galbena). In cazul asta poti gasi cablajul pe la dezmembrari si faci legaturile intre satelit si RCD si ar trebui sa functioneze. Desi curios ca nu are acel cablu. Ce i-a facut proprietarul, i-a taiat firele si a prins comanda in suruburi sub volan? unsure.gif
bogdicj
skorpio_bog foarte bine ai inteles.nu stiu de ce nu are cablu.poate a luat satelitul din dezmembrari.
in cazul in care gasesc cablul de la satelit la HU unde trebuie bagat?din cate am mai citit locul de mufa care este liber in cd player nu este pt cd changer?
oricum multumesc de sfat
costi13
QUOTE(yra_mihail @ 19 Dec 2010, 00:18)
Scuze daca postez pe un topic gresit, insa sunt curios daca cineva si-a instalat pe masina instalatie auxiliara usb.
*


DA se poate daca ai mod AUX pe HU smile.gif .Cand am timp poate fac si o poza.
dan22y
QUOTE(bogdicj @ 19 Dec 2010, 00:42)
skorpio_bog foarte bine ai inteles.nu stiu de ce nu are cablu.poate a luat satelitul din dezmembrari.
in cazul in care gasesc cablul de la satelit la HU unde trebuie bagat?din cate am mai citit locul de mufa care este liber in cd player nu  este pt cd changer?
oricum multumesc de sfat
*



Locul unde vine montata mufa satelitului de comanda, este figurat in prima poza pusa de tine si anume in locasul acela galben.
Incearca la Bursa sunt niste colegi care vand complet, satelitul si cablul de legatura cu mufa galbena.

Pentru mufa galbena pinii sunt asa:

1 DTA
2 CLK
3 MIRQ
4 n/c
5 Radio ON
6 GND
espacern
Sunt masini la care satelitul este legat direct la ecran dar sunt modele la care satelitul este legat la radio depinde de model.
In poza atasata se vede cum se leaga satelitul la ecran si de acolo cu alt cablaj se poate leaga la radio.
Numai bine!
yra_mihail
Revin cu rugamintea de mai sus, daca are cineva instalat pe masina instalatie auxiliara cu mufa USB pentru radio-cd original al masinii sa posteze cateva poze sau alte detalii constructive ale instalatiei.
Sunt interesat de o astfel de adaptare pentru unitatea audio.
Multumesc.
espacern
yra_mihail=Cu mufa USB nu stiu daca se poate dar cu AUX este cineva care face:
http://www.reno.ro/-VAND-Cablu-AUX-IN-pt-c...lt-t182982.html
Eventual cumperi un CD cu intrare de USB in fatada si ai rezolvat problema.
Vezi pe aici pentru CD cu USB:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=200618&hl=
Numai bine!
gabriel CYT
salut! la msina din semnatura am un sistem audio diferit de ce am vazut la alte magen-uri,am magazie cd incorporata in cd-player si butoanele pt posturile radio/selectarea cd-ului din magazie sunt asezate orizontal nu oblic cum am vazut la alte magane-uri.intrebarea mea este:am vazut k are functie de AUX ,m-am uitat si nu am vazut nici o mufa de conexiune,poate fi cumva conectat la un i-pod sau alt dispozitiv sau care este utilitatea functiei AUX? multumesc anticipat de informatii !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.