Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curatare Instalatie de Racire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
ionut_87
am schimbat de curand antigelul si am observat ca pe toate furtunele de la instalatie este depus o "mazga" de culoare galbena ruginie,am golit instalatia,am umplut inapoi,am lasat sa se ridice apa si apoi am golit iar,am facut de vreo4-5 ori operatiunea asta si tot mai are mizerie,am bagat antigel cu apa distilata si am lasat asa dar am auzit ca se poate baga in vasul de expansiune 2 L de apa cu 200-300g de calgon,se lasa 15 min se goleste si se clateste de vreo 4-5 ori cu apa,ultima clatire inainte de a baga antigel se face cu apa distilata. e buna treaba asta?am auzit ca a dat randament,a facut cineva acum 3 ani si este curata si acum, a mai incercat cineva?
espacern
La sistemul de racire de la Renault pompa de apa se "unge"cu ajutorul ingredientelor din antigel.
Daca pui in sistemul de racire solutii tip Calgon risti sa distrugi pompa de apa si chiar si furtunele.
Pentru operatia de curatire exista solutie speciala ca cea pe care ti-am trimis-o in poza(dar cu siguranta mai exista si alte solutii speciale de spalat instalatia).
Cod-ul original este 77 01 421 050.
Numai bine!
yojoe
cu MS Muscolo, se curata foarte bine, dar cand o cureti sa folosesti tot apa distilata, daca pui apa de la robinet peste cateva luni o sa ai instalatia la fel
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.