Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tester
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
shoggy
salutare tuturor! am intrat in posesia unui megane 2 cu 30.000 km in bord. Insa ce ma frapeaza este ca lipsesc ceva pagini din manualul de intretinere! E posibil sa imi fii dat cel de la care l am luat masinuta teapa? Pe scurt,se poate afla asta pe un tester? Va foarte sarutmana! smile.gif
M i h a i
este posibil sa fi luat teapa ..de ce nu..cu ''testerul'' nu poti afla..poti afla la reprezentanta la cat a facut fostul posesor ultima revizie.. daca te duci cu vin-ul....dar nu te mai ajuta cu nimic...daca este din afara mai mult ca sigur ca nu are 30 k..
CRY 79
Nasol de tine. Din ce an este masina, detalii mai multe... Am vazut anul, de ce nu ai spus ca vrei sa o pui pe tester inainte de a-i da banii sa vezi reactia lui? Cat a costat masina?
clr
Man, nu trebuie sa postezi informatia asta pe toate topicurile pe care apuci !!!
Iti inteleg supararea , sunt constient ca frustrarea e mare cand descoperi o potentiala teapa, dar ia-o usor.
Eu iti recomand 2 lucruri:
1. ce ti s-a recomandat deja si aici si in alta parte, adica sa te duci sa scoti istoricul masinii de la o reprezentanta Renault, sa vezi daca intr-adevar ti-a ascuns ceva ce aparea in carte. S-ar putea sa nu-ti dea datele chiar asa usor, dar daca "insisti" gasesti sigur rezolvarea wink.gif
2. mergi intr-un service "spalat" si verifica masina din bara in bara (desi m-as astepta sa o fi facut inainte). Daca totul e ok, atunci nu-ti mai fa probleme degeaba, bucura-te de masina si cu asta basta smile.gif

smile.gif
QUOTE
de aproape un an conduc un megane 2 cu mare placere. Doar ca aceasta placere s a transformat in haos!

Asta e ce ai scris in alt topic smile.gif
Ai masina de 1 an si ai ajuns acum sa-ti faci probleme ???? Stai omule linistit. Asigura-te ca esti ok cu distributia sa nu te trezesti cu alte belele. In rest, nu prea vad ce, intr-un an de zile apareau sigur problemele daca masina avea vicii ascunse.
VyRuZ
Oricum "garanția" pt. vicii ascunse s-a cam dus, dacă a trecut aproape un an, legal nu prea mai ai ce să-i faci, decât dacă te dai cu capul de pereți umpic.

Eu zic așa: dacă mașina merge bine, nu bate, nu dârdâie, nu moare la relanti sau în sarcină și nu consumă o cisternă/kilometru, deci dacă nu are probleme, kilometrii sunt mai puțin importanți. Până la urmă nu mergi cu suma de pe bord, ci cu MAȘINA în sine. Din 2007 e nouă chiar și la 140 000 de Km dacă a fost condusă bine, îți zic din proprie experiență. smile.gif Schimbă-i distribuția, filtrele, uleiul, cureaua de accesorii și gata. Dai 1000 de Lei pe toată distracția asta și pa și la mulți kilometri fără probleme!

Nu prea se poate afla cu CLIP-ul care-s kilometrii reali ai mașinii.
danmih1979
Ai avut probleme cu masina? Pana acum nu ai fost la revizii cu ea? Cei din service ce au spus?
VyRuZ
Nu am avut nici o problemă. Când am cumpărat-o am inspectat-o vizual cu mare atenție, am pus-o pe CLIP, am condus-o prin zone cu asfalt mai nenorocit ca să aud dacă troncăne, apoi când am cumpărat-o, repede ulei nou, filtre și apoi distribuția. Până acum sunt foarte mulțumit de mașină.
danmih1979
Atunci unde este problema? Sa te bucuri de masina si la multi km cu ea fara probleme!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.