Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare oglinzi electrice pe Megane II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2
vasymanu
Vreau sa imi pun pe megane 2.1 oglinzi electrice in locul celor manuale din mai multe motive, lesne de inteles.
Am cumparat oglinda dreapta completa, butonul de comanda, capacele interioare si urmeaza sa imi vina oglinda stanga si cablajele (aici nu stiu sigur, dar banuiesc ca imi vin doar cablajele din portiere). Montajul oglinzilor si cablajelor pe portiere banuiesc ca e destul de usor, dar nu stiu ce cablaj imi trebuie in masina si ce si unde sa conectez.
Poate cei care au facut asa ceva au bunavointa sa ma ajute.

ps. am folosit "search" si nu am gasit ceva concret
skorpio_bog
Depinde ce oglinzi ti-ai luat. Daca sunt electrice, rabatabile si cu degivrare atunci uite schema de conectare a lor. Nu e foarte dificil de montat ansamblul, si-au mai facut si alti colegi aceasta modificare.

[attachmentid=1627678935]

Pe schema ai urmatoarele codificari in caz ca nu le stii deja:

645 - UCH
260 - tablou sigurante de sub volan
239,240 - oglinzile stanga-dreapta
134 - joystickul de pe usa sofer pentru reglare/rabatare
R3,R4 - Mufele de pe stalpi care leaga instalatia masinii de instalatia portierelor sofer/pasager.
MAM- masa

Pasii sunt relativ simpli daca te pricepi putin la cablaj:

- Cele 2 fire care pleaca de la UCH (645) din mufa neagra modulul maro pinii 3 si 13 si trec prin mufa R4 si ajung la oglinda din dreapta (240) sunt pentru senzorul de temperatura exterioara.

- Trebuie sa pui o siguranta de 7,5 Amperi in tablou pe pozitia W (vezi ca e desenat si pe acel capac ce acopera panoul pozitia unde ar trebui sa fie) pe care o legi la firul care alimenteaza degivrarea de la luneta, trebuie sa fie un fir alb mai grosut in manunchiul de cabluri care merge prin pragul sofer spre partea din spate, iar din celalalt capat al sigurantei tragi 2 fire de 0,75mm^2 fiecare la cate o oglinda.

- Mai tragi inca un fir din tabloul de sigurante, de la siguranta notata pe capac COUPE CONSO, are 20 de amperi pana la pinul 5 din joystick (butonul de comanda de pe usa sofer).

- Tragi cate un fir negru pe pinul 5 al fiecarei mufe care se conecteaza la oglinda in usa pentru masa. Cele 2 fire le poti lega chiar in usa sau in stalp, pe masa acestuia. Vezi ca fiecare usa are un fir negru gros de 2,5-3 mm^2 acela este pt masa si te poti lega la el.

Cam astea ar fi legaturile putin mai delicate. Restul sunt simple, se fac legaturile cu fire intre oglinzi si joystick pentru controlul motoraselor de reglare, urmezi schema atasata de mine si cam atat.

Spor la treaba smile.gif
vasymanu
sunt electrice cu degivrare, dar fara rabatare electrica. uau ce complicata e schema asta, cel putin la prima vedere... sper sa ma poata ajuta tata. daca nu poate gasesc un electrician dispus.
multumesc mult pt sfat. cred ca o sa-mi fie de folos
skorpio_bog
Daca nu au rabatare schema nu difera foarte mult. Nu e complicata deloc smile.gif e chiar una dintre schemele simple ale masinii. Mai greu e de tras cablajul prin bord. Propun sa urmaresti cablajul original al masinii si sa tragi firele pe langa el izolate.
vasymanu
cred ca am gasit exact schema care imi trebuie mie. am analizat-o putin si ne e complicata deloc, desi abilitatile mele de electrician sunt aproape egale cu 0 biggrin.gif
ramane sa adun toate piesele si daca ma descurc am sa fac un mic tutorial si pt altii
mersi inca odata

inca ceva: daca duc fire de la senzorul de temperatura in uch conform schemei oare imi afiseaza temp exterioara pe display? m-am uitat atent la display si are chiar sub ceas doua caractere cu un minus in fata.
19vik
Teoretic nu inca. Este o optiune in UCH la configurari: cu/fara senzor de temperatura exterioara, care trebuie activata cu Clip-ul.
DanCVA
QUOTE(vasymanu @ 9 Dec 2010, 10:39)
cred ca am gasit exact schema care imi trebuie mie. am analizat-o putin si ne e complicata deloc, desi abilitatile mele de electrician sunt aproape egale cu 0  biggrin.gif


inca ceva: daca duc fire de la senzorul de temperatura in uch conform schemei oare imi afiseaza temp exterioara pe display? m-am uitat atent la display si are chiar sub ceas doua caractere cu un minus in fata.
*



Daca ai oglinzi electrice fara rabatare inseamna ca nu ai gasit inca schema buna. Schema atasata de tine este cam la fel cu cea data de skorpio_bog.

Senzorul de temperatura cred ca se duce direct in display si nu necesita activare la Megane 2.2, cel putin. Nu bag mana in foc pentru ultima informatie.
vasymanu
pai din ce inteleg eu din manual semnalul din senzor intra in UCH prin mufa pe2 si iese spre display prin pe1. uite extras din manual. daca ai nevoie pun si manualul
in pe2 daca te uiti intra exact cum zice in schema aia, pinii 3 si 13
19vik
Atat la 2.1 cat si la 2.2, senzorul e legat la UCH, acelasi conector si aceiasi pini 3 si 13.
skorpio_bog
Schema pusa de tine este identica cu cea pusa de mine smile.gif si are si rabatarea inclusa.

Uite schema pentru oglinzi electrice fara rabatare:

[attachmentid=1627679121]

Dupa cum spuneam mai sus, schemele nu sunt mult diferite. Lipsesc doar firele pt rabatare, in rest totul este identic smile.gif

Daca la oglinzile vechi nu ai avut senzor, trebuie sa tragi cablaj si pt el din usa dreapta pana la UCH si de la UCH pana la display, dupa care trebuie activata functia in UCH cu testul CLIP la reprezentanta sau la unul din colegii care au asa ceva (romeo3108ro) pentru a-ti afisa temperatura.
cristian0412
oare la cat te-a ridicat toata afacerea?
trebuie sa fac si eu respectivul upgrade, nu mai suport oglinzile manuale
multumesc
vasymanu
Stiu cum e sad.gif inca nu am terminat ca mi-a promis cineva ca imi aduce acum de sarbatori tot ce imi trebuie. cand termin scriu aici tot. avand in vedere ca e frig si n-am garaj am sa caut pe cineva sa mi le monteze. cu tot cu montaj cred ca o sa ajunga 5-6 milioane
emsall
Vreau sa fac si eu trecerea de la oglinzi manuale la oglinzi electrice cu degivrare fara pliere. Eu am un Renault Megane 2 Bicorp.
Vroiam sa stiu de unde pot cumpara oglinzile cu joystick-ul de reglare, butoane de comanda etc.. Setul complet ... la un pret rezonabil..
skorpio_bog
incearca pe la baietii care dezmembreaza pe forum, ca multi au cumparat set complet de la ei.
emsall
Multumesc de sfat..
boditza
invii si eu threadul asta cu o problema.. am achizitionat de curand un megane 2 sedan din 2007 si oglinda pasagerului nu se regleaza.. motorasul nu se aude. se pliaza automat, se incalzeste dar nu se regleaza. de incalzit se incalzeste simtitor mai tare ca cea de la sofer iar in momentul cand o selectez din joystickul de reglaj se aude un tzac in ea dar orice miscare i-as face din joystick ea nu o face.
DanCVA
Daca nu merge nici sus nici jos, nici stana dreapta ori ai o mufa scoasa de la moterase, ori butonul de reglaj defect, ori un fir intrerupt.
Verifica si continuitatea de la pinul B1 din butonul de reglaj la pinul 4 din mufa oglinzii.
Daca esti din Bucuresti te pot ajuta si cu reparatie si cu motorasele care misca oglinda.
boditza
din pacate sunt din craiova.. o sa incerc sa verific ce ai zis.. cum pot scoate oglinda sa verific mufele? dar butonul de reglaj?
nu m-am gandit la mufe din moment ce plierea electrica merge si incalzirea.. nu credeam ca are 3 mufe separate
DanCVA
Scuze, vezi schema de la postul 5.
Mi-a dat seama mai tarziu ca ai oglinzi cu rabatare.
clr
QUOTE(emsall @ 20 Mar 2011, 11:29)
Vreau sa fac si eu trecerea de la oglinzi manuale la oglinzi electrice cu degivrare fara pliere. Eu am un Renault Megane 2 Bicorp.
Vroiam sa stiu de unde pot cumpara oglinzile cu joystick-ul de reglare, butoane de comanda etc.. Setul complet ... la un pret rezonabil..
*



Daca tu esti singurul care conduce masina eu zic ca nu se merita. Sa-ti spun si de ce. Daca nu e condusa de mai multi oglinzile au rar nevoie de reglaj. Deci investitia nu aduce cine stie ce avantaje. Cu un pret modic iti poti lua oglinzile incalzite (numai geamurile vreau sa zic) care se potrivesc perfect si pe cele manuale, iar de acolo iti tragi numai cablajul pana la ele. In mod clar iesi mult mai ieftin, iar pe partea de dezaburire chiar merita investitia.

Daca totusi insisti iti recomand userul menic. Se ocupa de dezmembrari, eu am mai luat de la el si am fost foarte multumit. Din ce tin minte, anul trecut imi povestea ceva de genul 600-700 ron pentru setul complet (e drept ca erau si cu pliere). Gasesti anuntul lui la Bursa.
skorpio_bog
QUOTE(boditza @ 13 Nov 2011, 22:22)
.. cum pot scoate oglinda sa verific mufele? dar butonul de reglaj?
nu m-am gandit la mufe din moment ce plierea electrica merge si incalzirea.. nu credeam ca are 3 mufe separate
*



Vezi in topicul din link cum se demonteaza oglinda si componentele de pe ea.

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=208313&st=0

Problema la tine este fie un fir intrerupt fie s-a ars unul din motorasele (2 la numar per oglinda) de reglaj al sticlei. Mufa din motorasele de reglare nu avea cum sa iasa pentru ca are 2 pinteni la baza care o tin fixa, iar ca sa iasa mufa din motorase trebuie sa scoti capacul de pe spate al ansamblului rozeta in care sunt incorporate.
boditza
astazi o sa incerc sa o desfac..sa vedem de ce dau pe acolo. nu cred sa fie vreun motoras ca nu merge in nici o directie sad.gif
INGERUL_DANUTZ
Va salut,
Poate sa-mi explice si mie cine ce reprezinta montajul de la pinul 2?!
Este lumina din buton !?

Am avut oglinzi electrice+incalzite si le-am schimabt cu unele ce au si rabatare, am schimbat si butonul de reglaj, dar cu ajutorul schemelor postate de voi, am sa potrivesc firele.
skorpio_bog
da, este pentru iluminarea punctuletului de pe joystick.
tzsombi
joystickul de megane 2.1 cu rabatare difera de cel 2.2 cu rabatare?



Am unul cu rabatare de 2.2 si nu se potriveste in locul celui fara rabatare 2.1.

stie cineva cum desfac o oglinda Megane fara rabatare (vreau sa despart partea care se monteaza pe masina de oglinda propiuzisa (imi trebuie plasticul de pe portiera)
tzsombi
poate sa imi dea cineva codul pe care scrie pe mufa joystick-ului pt rabatare?

cei care au montat oglinzi ce picioruse au pus in mufele din usa?
DanCVA
Diferenta intre joystick-ul cu rabatare dintre faza 1 si faza 2 este ca la faza 1 are iluminare. Cand am cumparat de la Renault joystick-ul cu rabatare pentru faza 2 costa 100 lei.
Joystick-ul cu rabatare are mai multi pini decat cel fara rabatare.
Tzsompi am sacrificat un cablaj de usa stanga si am scos pinii din el, dar nu am facut rost si de mufa care vine pe stalpul masinii. Poti cauta la dezmembrari mufele alea pentru ca nu prea se cauta si sigur sunt aruncate dupa ce sunt vandute oglinzile electrice si taiate mufele lor.
Daca reusesti sa desfaci oglinda electrica de partea care vine pe usa, sa-mi dai si mie de stire.
tzsombi
Oglinda electrica cu rabatare se desface fara probleme:) cea fara rabatare inca nu am reusit . (imi trebuie triunghil de plastic de le el ca la cea cu rabatare e rupt un piciorus.

daca ti-au ramas 4 buc de pini (mama tata) as fi recunoscator.

sigur am sa gasesc o modalitate sa desfac oglinda apoi postez fazele sa facem un tutorial complet smile.gif
DanCVA
Dupa cum ti-am spus nu am perechi. Am doar pinii care vin dinspre usa.
skorpio_bog
Daca intr-adevar se desface oglinda fara rabatare intr-un mod nedestructiv, nu sunt sigur ca plasticul (partea interioara) a suportului care vine pe usa se potriveste la prindere cu cel de la oglinda cu rabatare. La oglinda cu rabatare, acel plastic are niste spatii in care se fixeaza motorasul de rabatare, niste locasuri in care intra clemele motorasului, pe cand la oglinda simpla, fara rabatare nu stiu daca are aceeasi forma, aceleasi locasuri. Mai multe poze cu plasticul respectiv despre care vorbesc se gasesc in tutorialul de desfacere a oglinzilor cu rabatare:

http://www.reno.ro/Rezolvare-tremurat-ogli...re-t218461.html

Ai putea totusi sa muti plasticul din interiorul triunghiurilor de la oglinzile fara rabatare in interiorul triunghiurilor de la oglinzile cu rabatare, ar trebui sa aiba aceleasi cleme pe partea dinspre usa.
DanCVA
Bogdan, si eu si tzsombi stim sa desfacem foarte bine oglinzile cu rabatare, dar nu am incercat pana acum sa mutam suporturile triunghiulare de la o oglinda la alta.
Ar o super chestie sa se poata asa ceva, pentru ca si colegii cu Clio 3 si Scenic 2 vor putea monta oglinzi cu rabatare pe masinile lor.
La Clio 3 si Scenic 2 suportul triunghiular de pe usa este diferit.
skorpio_bog
Nu ma indoiesc ca nu stiti. Tocmai in ideea asta am spus, sa se uite la ce fel este plasticul ala din interiorul suportului de pe usa la ambele oglinzi si daca se poate transplanta de la un tip la altul acel plastic in care se fixeaza oglinda, pentru ca in acest fel s-ar putea folosi triunghiurile de pe usi de la ambele modele de oglinzi fara probleme.
DanCVA
Nu se ofera nicio oglinda electrica voluntara? smile.gif
tzsombi
Triunghiul de plastic se potriveste de la oglinda electrica la oglinda cu rabatare. Dupa ce se desparte oglinda de triunghiul de plastic care se monteaza pe usa se poate scoate plasticul din interiorul lui (suportul pentru motoras) iar plasticul fara acel suport e identic cu cea electrica(bineinteles fara suportul de plastic din interior)
In cazul oglinzii cu rabatare este o clema pe o parte si doua pe partea cealalta parte. Mororasul e fixat pe acel plastic cu un surub care initial nu se vede. am sa pun poze azi.
Inca nu am ajuns la magazinul de electronice dar am sa verific atat pinii cat si mufa pt joystick.

20 Jan 2012, 20:31:
Am reusit sa desfac oglinda electrica fara rabatare. Desi nu ma asteptam, atat triunghiul cat si plasticul (de care se prinde oglinda) sunt identice cu triunghiul si pasticul de la oglinda cu rabatare.

Oglinada este prinsa de triunghiul din plastic cu un cilindru care are in jurul lui un arc. pe o parte are o flansa lata cu doua taieturi(ca sa nu iasa arcul), iar cealalta parte are 4 picioruse, in mijloc sunt firele electrice.
Ca sa desfacem oglinda e nevoie sa folosim o unealta ca in poza, bratele sculei trebuie sa se potriveasca in taieturile flansei, cu acesta putem sa impingem cilindrul in sensul comprimarii arcului(trebuie un pic de forta) apoi sa il rotim ca picioruele acestuia sa poata iesii.


21 Jan 2012, 13:50:
montarea la loc e un pic mai dificila dar se poate realiza (eu am reusit). Pe un alt topic cineva intreba daca poate adapta motorase de rabatare de laguna pe oglinzile electrice de la megan, cu un pic de bricolaj se poate realiza.
tzsombi
am intampinat urmatoarea problema la montarea oglinzilor cu rabatare la un megane 2.1:

joystickul de la 2.2 pt oglinzi rabatabile are corpul mai mare si nu intra in locul celui "fara rabatare " in gaura rotunda de la maner. Eventual daca il desfac in doua... (asta nu am incercat inca.

s-a ma intalnit aceasta problema sau joystick ul de 2.1 cu rabatare este mai mic decat cel de la 2.2 sau gaura manerelor la masinile cu oglinzi cu rabatare este mai mare (atat la 2.1 cat si la 2.2)?
DanCVA
Eu am avut joystick de 2.1 montat pe masina si am vrut sa-i schimb ledul cu unul alb. Cand l-am desfacut am rupt niste cleme si a trebuit sa cumpar un nou joystick de 2.2, care dupa cum am observat nu avea placuta cu led. Am transplantat placuta cu led pe joystick-ul de 2.2 si s-a potrivit perfect.

Vezi sa nu fie probleme cu cele 2 cleme metalice. Daca ai, incearca sa pui niste manere de 2.2 sa vezi cum sta treaba. Sau ai joystick de Laguna si ala o fi mai mare.
tzsombi
joystickul e de la megane smile.gif DanCVA mai ai cumva ledul care ai scos din el?
DanCVA
Nu-l mai am.
DCC
Buna,

Se pot monta geamuri electrice pe usile din spate pentru un Renault Megane Sedan din 2008, echipare Manager?

Daca da ce contine kit-ul de conversie si eventual o descriere a operatiunii.

PS: Am cautat pe tot forumul ceva de genul si nu am gasit nimic.

Multumesc,
dr.nils
Se poate... intrebarea este daca merita.
Eu am vrut sa fac acest lucru si am renuntat dupa ce am cumparat macarale electrice, butoanele de pe usi, mufele de pe stalpi si instalatiile electrice din usi pentru ca trebuiesc trase o multime de fire din bord pana in stalpii de pe usa, operatiune care necesita desfacerea a jumatate de masina (demontare bord, tapiterie etc), iar pretul cerut de un electrician pentru montarea lor (manopera) m-a lasat cu gura cascata (vreo 10 mil) si voia masina vreo 2-3 zile pentru lucrare. Ca idee am vazut mufele electrice care au intre 20 pini cele de pe spate si vreo 36 pini cele de fata, deci tot atatea fire. Asta ca sa functioneze ca si originalul (inchidere geamuri din cartela, impulsuri pe toate geamurile).
Exista si varianta sa le tragi doar alimentare si sa mearga doar deschis/inchis, fraa impuls, fara inchidere din cartela si fara a putea fi comandate de la sofer.
A, iti mai trebuiesc si fete de usi fara gaura pentru manivela.
Daca crezi ca merita, spor la treaba! Eu ma mai gandesc de vreo 2 ani, ca stau cu alea printr-un garaj....
drachenblut
deci in concluzie se pot monta oglinzile electrice pe megane 2.2 ... stiti pe cineva care sa faca aceasta operatiune in bucuresti?
manuiel2001


dr.nils....
daca te hotarasti sa vinzi tot ce ai cumparat pentru usile spate, geamurile electrice...FA-MI O OFERTA!... Astept un raspuns pe 07666.82536.

eu am MEGANE 2.1 - 2007.


Merci.
cosmyn92
Salut! Am citit tot topicul dar inca nu m-am lamurit complet.
Eu in momentul actual am toata instalatia electrica din usi, oglinzi, joystick de comanda+ mufele de la oglinzi si joysticl. Are cineva idee de ce as mai avea nevoie? Nu vreau sa ma apuc de demontat usile si sa ma trezesc ca nu pot duce treaba la capat, deoarece imi lipseste o mufa. mai ales ca nu pot sta cu masina demontata mai mult de o zi. Multumesc!
alexh
Salutare si la multi ani!

Sper sa nu se supere cineva ca ma bag peste el in topic, dar cred ca e singurul in care pot intreba:

Se poate face vreo modificare in UCH in asa fel incat oglinzile sa se inchida/deschida la inchiderea/deschiderea usilor? Ma gandesc ca eventual sa se inchida la "dublu-click" (odata cu ridicarea tuturor geamurilor).

A facut cineva asa ceva, a auzit la cineva? Eu la masina am oglinzi electrice cu degivrare si rabatare deci practic tot cablajul exista.
espacern
QUOTE(alexh @ 2 Jan 2014, 11:18)
Se poate face vreo modificare in UCH in asa fel incat oglinzile sa se inchida/deschida la inchiderea/deschiderea usilor? Ma gandesc ca eventual sa se inchida la "dublu-click" (odata cu ridicarea tuturor geamurilor).


Nu se poate!

@+
soryn94
Salut!
alexh asta vrei http://www.reno.ro/index.php?act=Attach&ty...t&id=1627513956 ?
Uite aici topicul http://www.reno.ro/-t73260.html
cosmyn92
cineva care a mai montat oglinzi electrice prin Brasov si vrea sa ma ajute, contra cost desigur??? sau care cunoaste un electrician bun!
euu89
Salutare baieti, am achizitionat si eu de curand o pereche de oglinzi electrice cu tot cu instalatiile lor pe care am vrut sa le montez pe megane-ul meu 2.1. M-am apucat de treaba dar dupa ce am dat fata de usa de la sofer jos am constatat ca mufa de conectare de la balamale ce duce spre blocul de sigurante era mult mai mica la mine decat cele cumparate.

As avea nevoie de ajutorul unui coleg de pe forum cu montajul, contra cost desigur. Precizez ca oglinzile nu se rabat automat sunt doar electrice si cu degivrare.
traian22021975
Salutare ...am achizionat si eu un modul de sănătate oglinzi din telecomanda si nu stiu sa montez...are idee cineva care este procedura...va multumesc
meceveu
Cu scuzele de rigoare ca am postat aici, nu am gasit nimic care sa ma ajute in sectiunea pentru clio, si m am gindit ca topicul fiind similar cu ce ma intereseaza, va pot deranja cu citeva intrebari.
Am un clio 2 bicorp 2003 sau hatchback luat sh din Germania , care nu are oglinzi electrice. Nelamurirea mea, este referitoare la instalatia electrica in sensul ca nu stiu daca exista cablaj unde sa pot conecta cablajul care vine in usi. Ramin recunoscator pentru orice informatie primita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.