Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning de cp low-budget pe Megane I?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
JohnDD
Salut!
As vrea sa incep tuningul pe masina tatalui meu (probabil viitoarea mea masina, cine stie blush.gif ), si anume pe un Renault Megane I (Phase 2) Coupe, 1.6 16v 104cp. Doresc sa incep cu tuning-ul la putere, si de aceea va cer ajutorul. Bugetul meu este destul de mic, pana in 1000 lei (10 mil.). Ceea ce am gasit au fost lucruri cum ar fi filtrul de aer care reduce consumul si creste puterea cu 1-2% sau turbina care mareste puterea cu 10-20%. Cerand opiniile mai multor oameni, am constatat ca aceste lucruri sunt doar niste minciuni si deaceea inca nu pot avea in credere in asa ceva. Ma intereseaza ceva care creste puterea cu peste 10-20 cai, si sa se incadereze in bugetul meu. Chip-ul de tuning nu prea ma intereseaza deoarece este foarte scump.

Daca stiti sau puteti gasi ceva rezonabil pentru mine, v-as multumi din tot sufletul. biggrin.gif

O seara buna.
SorinCT
Intradevar, solutiile studiate de tine sunt pacaleli de marketing, nu prea te ajuta cu mare lucru. Nu poti spori performantele cu 250 de euro, cel mult daca faci un chip riscant.
De banii aia mai bine iti iei niste anvelope bune sau ii folosesti pentru ceva mai bun, sunt sigur ca la varsta ta nu trece zi fara sa poftesti la ceva.
JohnDD
Dupa mai multa documentare, am constatat ca nu exista tuning major (la performante) pentru bani putini. Acum regret ca am deschis acest topic, si probabil ma voi indrepta spre tuning estetic. blink.gif

Iti multumesc Sorin pentru raspuns.
colorix
pana la urma ce ai ales?smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.