Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un pic de ajutor - motoras pas cu pas
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
adrianos787
SALUTAM cu respect de la arad as avea si eu o intrebare la dumneavoastra am un motoras by pas si as vrea sa aflu daca se poate curata.Daca da cu ce solutie sau denumire de solutie.ati mai auzit sa sepoata curata ?

5 Dec 2010, 17:08:
cumpar motoras relanti sau( pas cu pas) ca si cel din foto de sus
mihai1677
Il scufunzi in decanol, decarbusolv (solutie de curatat carburatoare), doar partea cu pistonasul,nu si bobina.
adrianos787
multumesc mihai nu am stiut dca sa il scufund cu totul sau numa partea cu pistonuldaca ffolosesc ?carburol e bun de ceva ?nu o sa se stice ceva in el?
dj_bonssay
Unde e montat motorasul asta?
renault19tse
este vana de ralanti. nu este decat la motoarele cu injectie multipunct.
La monopunct ne exista aceasta piesa.

Unii zic ca merge curatata altii zic ca nu.
Inecarca, daca nu merge am eu una de vanzare. Garantat in stare buna.
adrianos787
salut ady am id tau de mess dar nu dau de tine nici cum da-mi te rog un buzz
renault19tse
suna-ma, n-am timp de mess
0742139609
andishors
exista si la injectie monopunct, doar ca arata altfel si functioneaza altfel, mai mult ca sigur are acelasi rol. (am eu probleme cu el, nu d-alta) asta e cumva socul automat ? gresesc ?
tynn
Cam gresesti... Ceea ce vezi tu in poza este un IAC (idle air control) si are rolul de a regla debitul de aer la ralenti in cazul motoarelor cu injectie multipunct de generatie mai veche. La motoarele cu injectie monopunct nu exista piesa respectiva (ea ne avandusi rostul...), debitul de aer fiind reglat de pozitia clapetei de acceleratie prin intermediul motorasului pas cu pas.
dj_bonssay
QUOTE(tynn @ 13 Dec 2010, 15:26)
Cam gresesti... Ceea ce vezi tu in poza este un IAC (idle air control) si are rolul de a regla debitul de aer la ralenti in cazul motoarelor cu injectie multipunct de generatie mai veche. La motoarele cu injectie monopunct nu exista piesa respectiva (ea ne avandusi rostul...), debitul de aer fiind reglat de pozitia clapetei de acceleratie prin intermediul motorasului pas cu pas.
*


Completez:)).... care motoras nu are nici forma aia si nici traseu de circuit aer prin el, ci doar o mufa de alimentare.
andishors
Am inteles. Sorry, greseala mea...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.