Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Usile
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 25
s3rg3ntu
Salutare voua cum vi se inchid usile la masina ? mie asa greu mi se inchid usile de pe spate ca am ajuns la disperare tot timpul cand se urca cineva in spate trebuie sa ii spun sa tranteasca un pic usa si mai este cate unu de de asa o tranteste de zici ca se vrea sa rupa masina am tot incercat sa le regelez de la cuiul acela de pe caroserie dar nu reusesc sa le fac sa se inchida furmos sau macar acceptabil mentionez ca joc mare in cuiele de sustine nu au
adytym
probabil is lasate din balamale , acolo-i problema, verifica daca ai joc
GZR
Aceeasi problema o am si eu si tot la usile de pe spate. Am incercat si eu sa reglez cuiele de pe caroserie dar fara un rezultat remarcabil. Mai am o problema...la usa dr spate...se deschide, nu ramane inchisa decat daca este blocata din interior. Asadar daca stie cineva ce am putea face cu usile astea va asteptam cu sfaturi. Este jenant sa se urce cineva la tine in masina si sa nu poata inchide usa, sa trebuiasca sa te dai jos si sa inchizi usa ridicand un pic de ea...si interesant este ca nu am joc mare din balamale dar... sad.gif .
nik01
nu este asa greu de remediat,vede-ti daca usa freaca jos.
masinile sant destul de vechi si e posibil sa fie deformata caroseria putin vizibil dar afecteaza in felul acesta.
au 20 de ani totusi,mergeti prin excluderea posibilelor cauze.
joc nu,din reglaje nu se pot obtine rezultate, mai explorati.
un nou reglaj la usa daca freaca pe undeva,o alta incuietoare(am schimbat si eu cateva pentru cauze similare,la mine nu se deschidea din interior)si gata treaba.
s3rg3ntu
Cred ca pana la urma va trebui sa apelez la un tinichigiu poate ala o rezolva
Petry
Icercati cu un spray de curata si gresat la incuietori, e posibil ca acestea sa fie blocate.
Eu asa am facut la problema similara cu a voastra.
Bafta!
GZR
@Petry: problema majora este ca sunt usile lasate si se inchid greu (cel putin la mine) asta in afara incuietorii din dr spate. Acolo voi incerca si varianta descrisa de tine...multumim de sfat.
tutu
Eu am facut la fel cum zicea Petry mai sus si in 5 minute, parca era alta masina ! La usile din fata se introduce spray degripant inclusiv prin gaurica pe unde se deschide usa cu cheia nu numai la incuietoare !
Nu uitati si de orificiul pt cheie de la portbagaj.
La fel se face si la interior = pe linga butonul de plastic care blocheaza usile.
R20
Va salut,
Cand usile incep sa se inchida greu, fara ca masina sa fi suferit modificari posibil cauzatoare(inlocuirea usilor, accidente cu deformare, rugina pe structura de rezistenta, etc.), problema consta in uzura ansamblului balama.
In acest caz este recomandat sa demontati usa cu tot cu balamale si sa apelati la un cunoscator in prelucrarea metalelor prin aschiere, dar care sa posede(sa poata utiliza) si SDV-urile necesare.

TCB
santo.cristian
Salutare,am folosit si eu spray-ul degripant 2 zile consecutiv,am dat si pe incuietorile de la usi si am introdus si prin orificiul cheilor si ce sa va zic :usile parca se inchid singure,prima data mi-a scapat usa din mina si abia a atins stilpul ,s-a inchis perfect,ca ma intrebam: astea sunt usile mele?si inchiderea centralizata ,dupa ce actionam din cheie ,trebuia sa actionez individual la fiecare usa pina se retragea in interior butucul la fiecare usa,trageam de cheie sa o rup,inauntru o izbeam cu podu palmei puternic si abia intra acum functioneaza perfect doar din cheie,multumesc de sfaturi au functionat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.