Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucsi Jug Motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
S.Lucian
Din cate stiu exista o asemnea bucsa H la renault megane 2, care nu poate fi inlocuita decat cu tot subansamblul fata...asta venind undeva inrre 2000-3000 ron peste tot unde am cautat, daca a mai avut cineva problema respectiva rog sa imi dea un sfat preferabil mai ieftin decat cel pe care l-am primit de la reprezentanta.
Problema intiala a fost sunetul, e metalic si a inceput undeva la 150.000km, ...acuma masina are spre 200.000 si devine insuportabil + ca afecteaza directia destul de bine.
bujie02ro
nu e cumva pe puntea spate, ca pe fata in afara de pivoti bielete capete de bara nu vad ce e asa mare ca sa vina cu vreun subansablu
Ryk
poate doar pe fata sa fie bucsa la cadru motor sau ce-a din caseta de directie ca alta sa fie cum zici tu nu prea vad unde ar putea fi.
S.Lucian
ii vorba despre bucsa H....nu numai la renault se gaseste...si la opel si la multe alte modele...problema e ca numai la renault nu se poate schimba separat aceasta bucsa....doar cu subansamblul fata inclus......mie imi trebuie un sfat incat sa nu platesc 3000ron aiurea
Hack
Lumineaza-ne si pe noi cum arata bucsa asta!
solidconvert
Si mai ales unde anume vine montata?
Mihai.D.G.
De bucsa CLOPOT am auzit, dar de H...
gruita2005
S Lucian se refera la o piesa ceva de genul piesei nr. 10 din poza de la Laguna II. Pentru Laguna II costa in jur de 120 lei. Piesa asta daca se duce se leagana masina la semafor, danseaza biggrin.gif Sigur gasesti la magazin de piese auto.
Si mie la reprezentanta mi-au spus de piesa H, asa stiu ei biggrin.gif

Bafta!
Mihai.D.G.
Pai asta e un suport care leaga cutia de cadru motor. Daca nu ma-nsel, e identic cu cel de logan. E plin Vitanul de ele...
solidconvert
Mie imi seamana a bieleta anticuplu... sau poate nu m-am prins eu din schema aia.
Mihai.D.G.
Asta ar fi bieleta de preluare cuplu motor.
De fapt si asta...Depinde de motor.
S.Lucian
O poza nu am gasit...dar piesa in sine (bucsa) e in principiu ca oricare alta bucsa doar cu alte dimensiuni....doar ca...la renault este inclusa in subansamblu...motiv pt care nu pot sa o dau jos sa o schimb...decat cu tot....probabil nu ati avut probleme cu ea pt ca abia dupa multi km pot sa apara....dar ma gandeam ca sunt reprezentanti sau mecanici care ar putea sa ma lumineze si pe mine cu un sfat.
lico
Fratilor,este vorba de bucsele de pe cadrul motor,pe partea din spatele acestuia.Se pot schimba relativ usor dar nu se gasesc decat cu cadrul motor cu tot.Sunt 2 variante,1 cadru motor de la dezmembrari pret 800 ron ,cadru motor indoit de la dezmembrari pret ? si se pot recupera bucsele si 2 se pot face niste modificari la bucsele vechi daca nu sunt foarte cazute .
Mihai.D.G.
Daca e vorba de asta, e cam scump:
Cadru
Am un cadru cu o prindere rupta pe care l-am schimbat. M-am uitat la el acum dar nu-mi dau seama daca se poate chimba acea bucsa.
In caz ca se schimba, vorbim pe PM. Are doar 38000 km smile.gif
S.Lucian
Asa arata....si din pacate precum ati zis si voi ii f scumpa....iar improvizatii nu vreau sa fac pt ca circul f mult cu masina incluziv drumuri lungi si nu pot risca...eu sunt din CJ....daca poate cineva sa imi recomande un parc de dezmembrari sau orice varianta ....sunt deschis ideilor smile.gif.
bujie02ro
si care sunt simptomele dc ti se duce bucsa asta, sau tot cadrul?
S.Lucian
Batai din ce in ce mai puternice(metalice), uzarea neuniforma si accentuata a pneurilor, iar din cauza jocul care se produce practic se misca putin subansamblul la curbe....pierzi si din stabilitate si are o tenta sa derapeze.
Mihai.D.G.
Plus deterioratrea amortizorului de pe partea respectiva si a basculei...
dl_io
A mai gasit cineva bucse pentru cadru ? Eventual adaptat altele ?
lico
da,pot face rost de bucse cadru motor reconditionate profesional garantie 5 ani pt.masini exploatate in conditii normale.
rombul
2 buc si cat ma costa amandoua , cum iau legatura cu tine
triumph
Salut,
Sunt interesat si eu, cum procedez?
Cat ma costa?
Multumesc

14 Feb 2010, 14:46:
Merci pt raspuns.
N-am putut sa-ti dau reply, o sa intreb la mecanic cum se schimba si pana vineri revin cu raspuns.
Stima
dumitrescuandrei
salut, cum pot lua legatura cu tine?am si eu nevoie de 2 bucse
Shmagul
Salut Lico,

Te rog lasa si tu un nr de telefon sa te pot suna. Am si eu nevoie de 2bucsi.
lico
cred ca anuntul trebuie mutat la BURSA deja,asa ca ne vedem acolo la Vand bucse cadru motor.
baskyr
buna , sunt nou aici si vreau sa va intreb cum a-s putea sa schimb cadrul motor la megane 2, la service zice ca trebuie schimab cu totul... exista vreo posibiltate s a schimbi numai bucsele?daca da cat ar costa? multumesc mult.
O zi buna va doresc
anjelian
cauta la bursa! parca era cineva care comercializa asa ceva! bafta!
ionutzcioby
ggreieru@yahoo.com.Am comandat bucse jug pentru laguna la 100 lei bucata.Pentru megane avea la 150-200lei bucata.Doar sa reusesc sa le montez biggrin.gif
dumitrescuandrei
am schimbat eu bucsele cu pricina.vorbeste cu lico smile.gif costurile nu sunt prea mari
tubu
Intrebarea este cum se comporta si mai ales cat o sa tina niste bucsi after market pe care renault-ul nu le vinde ca reper separat (tocmai pt ca se monteaza doar in febrica sau pt ca vor sa bage pe gat cadrul motor cu totul ?)
bad_x
a montat cineva sau a gasit cineva bucse pentru suportul GMP la megane 2?
Catalinmodena
Da.Vezi ca se gasesc la bursa.
BuciX
Buna s-a mai discutat subiectul, dar nu am gasit nicaieri nici o concluzie. Exista de comandat undeva acele bucse la jugul motor? As avea nevoie urgenta pentru Megane 2 1.9 dCi.
Si mai am o intrebare: Se potriveste jugul de Megane 2 indiferent ca e pentru motor pe benzina sau diesel? Va multumesc.
cj98czh
Jugul de 1.5 dCi nu se potriveste pe 1.9 dCi ... asta 100%

Era cineva pe forum care vindea ... spor la cautat ..
Master01
Jugul nu se potriveste insa bucsele se potrivesc sau sunt si ele diferite? Eu am nevoie de bucse pentru Scenic 2 2005 1,6 16 V care are acelasi jug motor ca la megane 2. Stie cineva?
autonicu
am bucsi cadru motor renault megane

cj98czh edit: Detaliile le dai pe PM ... nu se fac vanzari pe aria tehnica .... ai mai fost averizat pt. asta!
BuciX
Se potrivesc si la Megane 2 1.9 dCi? De unde esti si cum te pot contacta?
nonic
@autonicu poti sa ne spui provenienta acestor bucsi? si eu sunt interesat de acestea dar ma gandesc sa nu fie ''facaturi'' care tin 2-3 luni
dumitrescuandrei
fiti foarte atenti la ce cumparati pt ca sunt multi pe forum care vand facaturi.eu am montat si m`au tinut cam 5000km.
99AIM
Pai spune cine vinde facaturi sa nu se mai intepe si altii sau macar de unde ai luat si erau facaturi, eu cand am luat un no name de tampon am spus de unde si am demonstrat cu poze ca erau pe naspa.
moreinffo
salutare!
Am si eu o mare dilema legata de Megane 2 1.6 16v. In August, anul asta, am schimbat acele 2 bucsi de la cadrul motor.In Octombrie tot acest an, pe la inceputul lunii,am mers din nou in service pentru ca in momentul in care treceam peste o denivelare, iar masina se reaseza pe sosea, se auzea dedesubt un zgomot ca si cand ai calca un capac de canal care se misca. Din August pana in Octombrie, nu am facut mai mult de 2000KM.In momentul in care au dat jos cadrul motor, faimoasele bucsi erau vai steaua lor.Le-am cumparat iarasi, la 250RON/set si am repetat operatia.Acum, la cca. 1 luna si vreo 600-700km, culmea, a reaparut acest zgomot. Ajutati-ma va rog cu o ideea: sa fie altceva? Nu prea-mi vine sa cred ca au picat iar (asta pana la proba contrarie) bucsile de la cadru. Mai nou, acum vad ca si scartaie ca o caruta si simt ceva, nu foarte puternic, sub picioarele soferului. Are cineva idee cat mai costa cadrul la reprezentanta? As vrea sa-mi ziceti si mie, cei care le-ati schimbat, daca si ale voastre erau facute din mai multe bucati, adica: bucsa metalica de pe centru peste care este turnat cauciuc, apoi un inel portocaliu si ultima, o bucsa din cauciuc negru - 3 bucati.
Multumesc anticipat!
dumitrescuandrei
NU as vrea sa fac reclama proasta.E un tip care le aduce din turcia.arata ca cele originale dar sunt varza.mie mi`a adus apoi un baiat de la un service renault.nu mai stiu exact pretul.o sa pun si o poza la ele sa vedeti cum arata.sunt facute in germania si sunt putin diferite ca si aspect fata de cele originale.
pitura catalin
Eu am reconditionat acele bucsi la un atelier din oras(Baia Mare) cost 350ron cu tot cu manopera.Rezultat:super multumit,nu bate,nu troncane smile.gif
cj98czh
Pai te costa cam 400 ron sa le pui noi ... si oricum mie reconditionatul asta mi se pare o frectie ...
nonic
Poate sa imi spuna cineva codul acestor bucse?
cj98czh
Din cate stiu eu ... cod de producator pe original nu exista ... se vinde doar ansamblul cu totul ...
nonic
Asa este, eu am vorbit la un service Renault si mi-au spus sa fac rost de codul acestor bucse sa incerce sa le comande separat, ei au cod doar pentru intreg ansamblul
Master01
QUOTE(pitura catalin @ 3 Dec 2010, 08:50)
Eu am reconditionat acele bucsi la un atelier din oras(Baia Mare) cost 350ron cu tot cu manopera.Rezultat:super multumit,nu bate,nu troncane smile.gif
*



Cand ai schimbat bucsele si cati km ai facut pana acum? Te rog sa raspunzi sa stim exact.
pitura catalin
in urma cu un an aproximativ 20000km
leonet_77
QUOTE(nonic @ 3 Dec 2010, 11:14)
Asa este, eu am vorbit la un service Renault si mi-au spus sa fac rost de codul acestor bucse sa incerce sa le comande separat, ei au cod doar pentru intreg ansamblul
*




nonic, am fost eu , cu bucsi cadru motor la reno serus, si mi-au cerut 1800 ron fara TVA, fara manopera...am rezolvat muuult mai simplu , prin colegul nashudela1...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.