Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema atasare imagini
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
bucatzel
Nu e prima oara cand mi se intampla, dar acum am patit acelasi lucru si eu si Muttley.

Am incercat sa adaug o poza cu add into post, si cand dau add attachment, ma redirecteaza catre http://www.daciaclub.ro/index.php? unde imi spune remote server not found.

Daca dupa ce am incercat sa fac asta, dau Post Reply, ma redirecteaza tot catre http://www.daciaclub.ro/index.php? si nu face nimic.

Daca dau back, dau reply si nu mai incerc sa postez atasamente, merge ok.

Am incercat acelasi lucru si ieri si azi, si de pe opera si de pe firefox. Eu folosesc Linux, Muttley banui ca foloseste Windows, deci banui ca problema e mai degraba legata de server decat de client.

Poza in cauza are 2.2 M si rezolutie de 3888 x 2592.

L.E. Am redimensionat poza la 1024, a ajuns sa aiba vreo 50 de kilo si asa se pare ca merge atasata. Poate n-ar strica un warning micut langa add attachemt care sa specifice dimensiunea maxima permisa de server.
C a t a l i n
Încearcă cu o poză sub 2MB mărime.
bucatzel
In momentul in care am dat submit, mi-am adus aminte ca dimensiunea default in php e de 2M.

Oricum, redirectul catre o pagina care nu face nimic e destul de confuzant.
Muttley
Profit de titlul sugestiv al topicului: am initiat aici un topic. Am facut copy/paste de altundeva, imaginile fiind cu imageshack.

Problema: nu se accepta decat un numar limitat de poze/post, astfel incat a trebuit sa recurg la niste artificii, nu insist asupra lor.

Intrebarea: se poate mari aceasta limita?
AlexV
Ce legatura avea topicul ala cu jurnalul de bord?

Cat priveste nr de imagini, atasarea in forum este mult mai functionala. Pozele nu se pierd, ca la imageshack, sunt afisate doar thumbnail-urile si nu se incarca pozele decat daca utilizatorul da click pe ele.
NU restrictionam accesul la poze si alte atasamente doar pentru membri inregistrati, cum fac foarte multe forumuri, astfel nu exista niciun motiv sa fie atasate poze in numar mare prin servicii gen imageshack.
Atasarea pozelor mari prin tag-uri bbcode strica aranjarea in pagina a forumului si paginile se incarca greu.
Muttley
QUOTE(AlexV @ 17 Mar 2011, 17:59)
Ce legatura avea topicul ala cu jurnalul de bord?
*


Niciuna, tu ejti sefu' worship.gif

Pe PM:
AlexV: Muttley, explica topicul!
Muttley: nu pot explica stapane, am gresit...
AlexV: atunci sterg. Bine ca te-am intrebat!

Observam ceva in neregula mai sus domnu' admin? Poate lipsa acestui dialog? rolleyes.gif
ag02cws
Deci de ce s-a sters topicul? Era la misto?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.