Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitie laptop
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
L!nuX
sunt in dilema
ce imi recomandati

1. http://www.emag.ro/notebook_laptop/noteboo...--pK72JR-TY216D

2. http://www.emag.ro/notebook_laptop/noteboo...VPCEB3E1EWI.EE9

3. http://www.emag.ro/notebook_laptop/noteboo...--pX52JC-EX434D

4. http://www.emag.ro/notebook_laptop/noteboo...PSK1LE-00P005G5

Oscilez intre cele de mai sus

1. avantaj diagonala de 17 inci care ma incanta , nefiind o problema greutatea lui ,
2. avantaj este ca e sony vaio , insa mai slab procesorul si alte maruntisuri insa nu e de lepadat
3. este laptopl de 17 numai ca pe 15 cu procesor i5 si scazut memoria la 2 GB
4 sta binca ca specificatii procesor , momorie , ...
BioHazarD
Un sony vaio este un sony vaio, dar procesorul ala in comparatie cu celelalte e apa de ploaie.

LE: Despre Asus n-am auzit lucruri bune in materie de laptopuri, desi au cele mai bune configuratii la pretul lor, iar Toshiba are marele avantaj No Matter What + config cat de cat ok.

As merge pe Toshiba.
ssilviu
Pentru ce iei tu laptopul ăsta? Dacă vrei pentru gaming, caută ceva cu 5650, care e de două ori mai bună decât plăcile tale video:

Quad core și 5650:
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ace...hz-linux-black/
Triple core și 5650:
http://www.cel.ro/laptop-notebook/notebook...b-3gb-hd5650-l/
Sony cu Intel:
http://www.cel.ro/laptop-notebook/notebook...-hd5650-win7-l/

Strict din ale tale, aș lua Asus-ul cu i5 și 310M dacă nu vrei gaming, sau celălalt Asus dacă vrei gaming biggrin.gif
L!nuX
toshiba e cam butucanos plus si are destule lipsuri , nu are bloototh , placa video e destul de slabuta

acerurile le-am vazut si eu , din pacate am renuntat la ele din cauza garatiei de doar 1 an ,

pana la urma cred ca raman la Asus-ul de 17 inchi , eu nu prea am auzit lumea sa aibe probleme cu ele si sunt fiabile

Solon
Definiti gaming! Se poate juca F1 2010? Ca si eu sunt in schimbare de laptop si as alerga nitel cu F1 2010! Ca de gp3 m-am saturat!
meganus_bicorpus
Dupa vreo 5 ani de chinuri cu un HP cu i7 care a murit si inviat de vreo doua ori pe an, as dori sa imi cumpar un laptop nou, eventual mai fiabil si rezistent la "utilizarea" ceruta de copii.
Am avut i7 si nu l-am folosit niciodata la capacitate, consider ca i5 este suficient acum.Laptopul va fi folosit la filme, revista presei si feisbuc, nu fac video chat sau alt tip de streaming, nu randez nimic complex, cateodata transform din office fisere din .xl in .xls tongue.gif ...maxim!!
Vreau un ecran bun cu rezolutie buna, o placa video buna, nu conteaza daca este on board, un hard rezistent si fara windows 10, eu am ramas blocat pe 7 care a mers grozav la mine. ...ceva intre 2500 si 3000 lei.
Cochetam intr-o vreme cu ideea unui Asus Transformer, hard SSD, ai si tableta si laptop..procesorul insa Intel Atom este mai degraba potrivit pe un telefon mai de top decat pe un laptop, chiar si asa mai amarat.
O recomandare se poate?
b06fcn
Eu folosesc de cand ma stiu laptopuri Dell. Ultimul are deja 5 ani si abia acum incépe sa dea semne de oboseala, marele avantaj pentru mine e ca scrie pe el "assembled in Ireland".
svclio
www.dc-shop.ro/laptop-laptopuri/laptop-asus-x550ze_dm049d-quad-core-a10_7400p-1tb_7200rpm-8gb-r7m265dx-2gb-l/

Edit: nu e i5, e un A10, eu am i5 si A10 (amd am pe statia de lucru), nu iti poti da seama de diferenta de performanta, iar placa video o sa te ajute.
meganus_bicorpus
Interesanta campania celor de la Asus...
“Fiabilitate Garantata” - produsul reparat plus banii inapoi 100%.

ASUS România derulează în perioada 1 august – 31 decembrie 2015 campania „Fiabilitate garantată sau primesti banii înapoi”. Promovând calitatea laptopurilor si a tabletelor ASUS, programul asigură orice cumpărător că îsi va primi banii înapoi în cazul întâmpinării vreunui defect de hardware, iar în acelasi timp produsul îi va fi reparat.

Pentru a beneficia de acest avantaj, fiecare cumpărător trebuie să îsi înregistreze produsul pe site-ul https://asuspromotions.com/ro/ro/reliability/ în termen de 15 zile de la data achizitiei, încărcând o copie digitală a facturii fiscale sau a bonului fiscal.

Un device eligibil poate fi înscris o singură dată în programul de „Fiabilitate Garantata”, orice altă încercare de a-l înregistra din nou fiind neeligibila. Cererea de ramburare a banilor este eligibilă doar dacă este initiată de persoana care a achizitionat produsul in perioada campaniei. Este permisă o singură cerere de rambursare pentru persoanele fizice si maxim 10 pentru persoanele juridice.
meganus_bicorpus
dupa ce inseptembrie i-am mai dat o sansa vechiului (5 ani) laptop, in ianuarie iar a cedat si mu vreau sa mai dau iar 300 de lei pe reparatie cu 3 luni garantie!
Caut un laptop cu i5, solid si care sa nu faca fite, nu va fi solicitat de aplicatii puternice, feisbuc, olx, revista presei si filme online vor rula constant pe el.
nu dau bani multi pentru ca inca am copii mici si il vor rupe iar, dar macar 5 ani sa nu mai bag bani in el.Ce imi recomandati?
Dreamer
Toshiba, Asus, Acer in ordinea asta, ajunge si un i3, cu 4GB RAM nimim si preferabil placa video sa nu fie integrata.
PhilipMorris
Dell...
meganus_bicorpus
Am avut un HP cu i7 si nu l-am folosit niciodata la capacitate iar placa video on board i-a dat prima si ultima lovitura.
Mai am in familie un Lenovo si desi merge f bine cu i3, nu imi place constructia, trosnetste din toate incheieturile, parca as merge pe un dell
Liviu
Un macbook pro SH ...
svclio
QUOTE(Liviu @ 7 Feb 2016, 20:08)
Un macbook pro SH ...
*



SAU un asus/toshiba nou.
andreist
QUOTE
macar 5 ani sa nu mai bag bani in el

Asta costa...
meganus_bicorpus
F tare!
R19/16v
Oh da... o minune a tehnicii la un pret de nimic.... NOT
Liviu
Daca vreti calitate si utilizare pe termen lung, desi sunt un militant anti-apple, recomand un macbook Pro ...

Am unul si pot vorbi din experienta ca e cel mai de calitate laptop pe care l-am detinut vreodata, incepand de la calitatea constructiei, a ecranului .. continuand cu stabilitatea OS-ului si terminand cu durata de viata a bateriei (nu vorbesc de autonomia pe baterie, asta variaza puternic de ce anume faci cu el, ci de durata fizica de viata a bateriei) ... la mine, dupa 18 luni, uneltele de diagnoza imi arata "health 98%", ceea ce e "wow" din experienta mea unde in cca 2 ani trebuia sa cumpar baterie noua.

E adevarat, costa mult, dar punand in balanta pro si cons, iese bine (mai bine decat majoritatea alternativelor de pe piata).
meganus_bicorpus
E ok Mac book...dar sare mult peste buget.eu vreau ceva mai ieftin, in jurul la 2500 de lei.
Liviu
Pai de aia am zis sa cauti unul SH de vreo 2-3 ani.

Piata de Apple SH e foarte dezvoltata in Suedia, asadar, in caz ca vrei sa te ajut, pot sa fac niste sapaturi.

Un exemplu rapid ar fi asta .

"MacBook Pro 13 (mid 2012) 500Gb HD/ 4GB Ram i5 art:5187 Prisidé: 5,700.00 kr"
Pretul, daca il imparti la 2, iese in RON. (1 SEK =~ 0.46 RON).

[attachmentid=1628022455]
meganus_bicorpus
mi se pare destul de mult 2500 de lei pt un laptop vechi de 4 ani, fie el si de la Apple, bani dati fara nicio garantie
Nu imi vine sa cred ca sunt asa de solide, bateria dupa 4 ani nu cred ca mai ai ce face cu ea.
Liviu
Se pot face verificari ... daca are "health" in jur de 80-85% merita din plin.
Vezi ca alea au garantie 6 luni ...

Bine, nu ma intelege gresit, nu tin cu ursul ... dar tu ai zis ca vrei un laptop care sa tina. Ei bine, laptopuri care sa fie utilizate ani de zile si sa si tina dupa aia (estetic si functional) vin cu un pret. Alegerea e a ta la urma urmei. Eu unul stiu sigur ca atunci cand voi avea nevoie de un al doiea laptop in casa, un mac o sa fie (sau, daca il mai cizeleaza un pic, ma bag la un Librem).
andreist
Eu sunt la al 4-lea laptop apple, primul a fost un macbook dinala de plastic alb, dar nu am mai putut face nimic cu dansul dupa 3 ani, al 2-lea un macbook 17" 2009, al 3-lea un macbook Air - nerver again, iar acum un Macbook Pro 15". Sunt foarte bine construite, iar hardwareul rezista foarte bine in timp nu am avut nici unul cu vre-un defect - toate au fost cumparate de noi, dar din punct de vedere al softwareului rezista la testul timpului fix la fel ca orice alt laptop chiar si cu sistemul apple inchis. Orice ai avea, dupa cativa ani, mai ales 5 o sa mearga ca naiba totul.
Liviu
Dap .. cam la fel si la mine, doar ca mai mic (imi iau laptop ca sa ma plimb cu el de colo-colo, asadar il vreau mic si usor) smile.gif

[attachmentid=1628022457]
Laurentziu83
Eu acasa mi-am luat cel mai ieftin Dell, adica asta. L-am prins la 999 de lei la Emag acum 2 luni si sunt multumit de el. Pentru net, office, muzica si filme e foarte ok, mai ales ca nu prea iese din casa. Cam clampane touchpad-ul, dar i-am luat mouse wireless pe care il folosesc si pe post de telecomanda cand il pun langa televizor ca sa vad filme. Un bonus la el e autonomia de 4-6 ore. smile.gif
In familie e al 4-lea Dell si tot pe asta voi merge . Fostul Inspiron 1545 a functionat 6 ani la mine si, cu exceptia mufei de alimentare deteriorate si reparate cu 50 de lei (bateria nu se mai pune la varsta asta), n-am avut nici o problema la el. Acum isi fac ai mei treaba cu el.

Liviu
Pai da, corect ... dell-urile sunt excelente. Intrebarea este: vrei laptop pentru tinut in brate, pe canapea sau vrei laptop pe care sa il arunci mereu in ruccsac si cu care sa te plimbi pe unde te plimbi tu.
Pentru "folosit acasa", merge cam orice brand de calitate (Dell fiind unul din ele) dar pentru plimbat peste tot, se reduce mult spectrul alegerilor si creste pretul (asta daca se urmareste calitate, fiabilitate si performanta in acelasi timp).
meganus_bicorpus
Daca il iei cu tine ce se intampla de se uzeaza asa de repde, ca doar nu il tavalesti in noroi sau pui ramele pe el la pescuit?
Cam asa as lua, cu 3 ani garantie, i5 si monitor fullhd
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/del...utm_term=stoc_m
Liviu
Daca il iei cu tine trebuie sa fie in primul rand usor, in al doilea rand sa tina bateria cat de cat omeneste (macar vreo 6-8 ore acolo in regim de net lejer, ceva youtube si muzica), apoi sa aiba o constructie solida (sa nu se zgarie usor, sa tina la diverse presiuni aplicate in diverse puncte in timpul transportului), sa fie silentios, sa ii tina balamalele la stres si sa nu te trezesti ca crapa pe la incheieturi, sa aiba un ecran de calitate, trackpad-ul sa mearga ireprosabil ... multe, multe amanunte mici dar care se aduna si dau la sfarsit calitatea unui portabil.

Dar, ca in majoritatea domeniilor partial subiective, in mod cert avem pretentii diferite in ceea ce priveste un laptop.
centurion
QUOTE(meganus_bicorpus @ 8 Feb 2016, 18:15)
Daca il iei cu tine ce se intampla de se uzeaza asa de repde, ca doar nu il tavalesti in noroi sau pui ramele pe el la pescuit?
Cam asa as lua, cu 3 ani garantie, i5 si monitor fullhd
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/del...utm_term=stoc_m
*


OK asta, dar arunca un ochi si pe Toshiba.
meganus_bicorpus
La mine laptop-ul a iesit din casa doar cand a mers la service, adica de vreo 5 ori.Am luat i7 sa lansez rachete si a stat sotia pe FB si copiii pe flash-uri cu jocuri.
Nu vreau ceva f bun pentru ca in cativa ani copiii vor cere ceva mai performant si sper ca atunci vor sti si cum sa se poarte cu un laptop iar banii dati vor merita cu adevarat.Acum vreau ceva care sa ma treaca de aceasta perioada, sa se miste decent prin aplicatii banale, sa se vada bine, bateria sa tina si sa aiba macar 3 ani garntie.Nu vreau prea multe, nu? wink.gif
Liviu
Corect ... in cazul ala, cel de l-ai linkuit ultimul pare OK.
PhilipMorris
Nushtu voi, da io to'ma ce mi-am comandat un SSD de 120 GB de la kingston, sper sa presteze. Cica e de 10 ori mai rapid decat un 7400 clasic. Daca e asa, inseamna ca HP DV7-le meu ma scoate la pensie.
meganus_bicorpus
Dell

sau

Lenovo

ma enerv ca e alb...
Lex Luthor
De ce nu acesta:
Lenovo 15.6" Z51-70

Laptop Lenovo 15.6" Z51-70, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-5500U 2.4GHz Broadwell, 4GB, 1TB + 8GB SSHD, Radeon R9 M375 4GB, Win 10, Black, Intel RealSense 3D Camera

Are un discount de 1.800 RON. Si o configuratie mai mult decat decenta.
R19/16v
Nu mai recomandati PCGragbage...

http://www.edigital.ro/notebook/laptop-len...ign=direct_link
Bwwlan
Care merita banii, ASTA sau ASTA?

...sau ASTA, mai "de buget", asa... In sensul ca nu am neaparata nevoie de i7, o fi bun si un i5.
meganus_bicorpus
Am avut HP, merge binisor dar n6 e fiabil delic, practic dupa 1 an am avut numai probleme si dupa 4 a trebuit sa il arunc, i7 cu 8gb ram si alte alea nu mai putea fi reparat
madhorsefuzzy
Lenovo: toate sunt consumabile, dar macar cat merge te bucuri de o rezolutie de smartphone mainstream, aka full hd.
R19/16v
Nu vreti consumabile, luati ThinkPaduri.
gabize
Nu mai e nici ThinkPad-ul ce-o fost. De fapt, Lenovo în general nu mai e ce-a fost IBM.
andreist
Lenovo are/controleaza 100% din divizia laptopuri + branduri IBM din 2005, si le fabrica de pe vremea "ce-a fost IBM". Am un lenvo preistoric care il tin din 2006 paremi-se, singurul lui folos este ca poate sa scrie cd/dvd, neavand in casa alt cd/dvd-wr. Singurul lucru stricat in 10 ani este bateria, care nu mai tine nici 1 secunda.
madhorsefuzzy
QUOTE(R19/16v @ 13 Jun 2016, 22:16)
Nu vreti consumabile, luati ThinkPaduri.
*

Sau Dell Vostro. Am unul care arata ca dupa bombardament (a sarit cu picioarele pe el fie-mea, a varsat nenumarate lichide pe el, lovituri,etc.) si se incapataneaza sa functioneze. Bateria e singura moarta dupa 4 ani de hardcore usage. Si o tastatura din care a iesit fum. Si mufa alimentatorului de abia o poti infige in el (sta sa se desprinda mufa interioara de pe placa de baza). Si el functioneaza perfect. biggrin.gif
meganus_bicorpus
QUOTE(Lex Luthor @ 13 Jun 2016, 19:39)
De ce nu acesta:
Lenovo 15.6" Z51-70

Laptop Lenovo 15.6" Z51-70, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-5500U 2.4GHz Broadwell, 4GB, 1TB + 8GB SSHD, Radeon R9 M375 4GB, Win 10, Black, Intel RealSense 3D Camera

Are un discount de 1.800 RON. Si o configuratie mai mult decat decenta.
*


Oferta este foarte buna...dar parca e prea bine ca sa fie adevarat!
R19/16v
La pcg de obicei asa si este, ca sa nu mai zic ca exista si mai ieftin, nu cu reduceri d-astea de minunat prostimea...
pcs
Eu nu pot sa vorbesc de rau pcg. Am luate de la ei un desk configurat de mine din 2010 si doua laptopuri Asus seria N750. Desk-ul merge brici dupa 6 ani. Laptopurile - unul nu a avut probleme de loc ( are 3 ani ), al doilea a avut probleme cu BIOS-ul si a fost schimbat pe garantie in doua saptamani, cu recuperarea integrala a datelor.
Cat despre Lenovo, am un R51 din 2008 si merge fara probleme ( e folosit intens, calculator de cabinet medical mf ).
meganus_bicorpus
QUOTE(Lex Luthor @ 13 Jun 2016, 19:39)
De ce nu acesta:
Lenovo 15.6" Z51-70

Laptop Lenovo 15.6" Z51-70, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-5500U 2.4GHz Broadwell, 4GB, 1TB + 8GB SSHD, Radeon R9 M375 4GB, Win 10, Black, Intel RealSense 3D Camera

Are un discount de 1.800 RON. Si o configuratie mai mult decat decenta.
*


Pana la urma raman la recomandarea colegului Lex Luthor cheers.gif , mi-am facut si un card de cumparaturi la ING si sambata sper sa pot lansa comanda.
Am fost si la un Altex din oras sa vad divaisul pe viu, arata bine si ecranul FHD e altceva fata de ce aveam eu la vechiul HP.Ma enerv un baiat de acolo ca placa video nu e tot Intel si pot aparea conflicte, de parca eu voi scoate untul din placa video de 4GB in timp ce stau pe forum...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.