Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme motoras spalat parbriz si luneta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
CRyS`
Salut!!!

Inca putin mai am si simt ca iau foc de tot si ia foc si faimosul Megane 2 1.5 dCi . Zilele trecute am schimbat lichidul de parbriz (cel de vara) cu cel de iarna! Ca tot a venit frigul ! Si ieri cand am iesit, am dat sa spal si eu putin parbrizul si luneta! Ce sa vezi! Motorasul nu mai functioneaza!!! Stergatoarele merg in gol si in fata si in spate!!! Din cand in cand mai are chef si isi revine! Dar rar se intampla acest lucru! Am reusit sa scot lichidul la 5 ron/sticla de 5l si am luat un lichid de iarna mai scump la vreo 20 ron,mai frumos mirositor, m-am gandit ca poate nu ii place! La fel ... !

A murit motorasul (ca nu il aud) sau mai sunt si alte cauze pe care trebuie sa le verific? Siguranta,pentru asa ceva exista la faimosul Megane 2?

Va multumesc!

CRyS`
danyos
CRyS` am patito si eu zilele trecute, gata sa dus pompa radmasa.gif http://www.autokarma.ro/Produse.aspx . asta ar fi solutia biggrin.gif
Ryk
salutare! mie imi iese intrerupt lichid pe fata. Pe toate cele 4 duze iese asa. Si tind sa cred ca incepe sa se duca. Ar putea fi asta cauza?
soare_body
Exact acelasi lucru am facut si eu Crys. Pompa mea spate e moarta, dar cea de parbriz functioneaza normal. Probabil o sa ma duc in service cu ea sa vad care-i treaba, pentru ca alta solutie nu vad.
@danyos: incerc sa intru pe linkul postat de tine dar imi arata 'sesiune expirata'
CRyS`
Ba baieti, dar nu numai pe fata dar si pe spate! Ce 3,14zda masii (sa ma ierte moderatorii - dar nu mai rezist cu cazanu acesta de Megane - blestemati fie aia ce au conceput-o) sa ii mai fac la masina asta!?! Ca ma rupe de bani! Mai ceva ca un Audi A8 !!!


Deci ... s-a dus pompa ? E una singura pt fata + spate? Sau sunt 2? Cat costa?

21 Nov 2010, 23:30:
Mda... am gasit pe site-ul ala de mai sus ! E vreo 80 ron tot cu transport ! Mda.... !!!
DanCVA
Cauta la un magazin de piese auto pompa de spalat geamuri pentru Logan MCV. Este aceeasi cu cea pentru Megane bicorp. Cei care au Sedan au aceeasi pompa ca la Logan. Pompa ar trebui sa fie in jur de 40 lei.
Este o singura pompa pentru stropit parbrizul si luneta. Stropirea parbriz-luneta se face prin inversarea sensului curentului.

21 Nov 2010, 22:38:
Cand dai jos mufa de la pompa verifica daca iti ajung 12v la mufa.
CRyS`
Dan, Dan, Dan ! Multumesc mult pt pont!!! E mai ok 40 rond decat 80 ron! Ma gandeam eu ca trebuie sa mearga ceva de pe Logan pe carutza asta! Muuultuuumesc mult! Si am sa verific si sa vad daca am 12 V !!! De nu... Iarasi probleme, nu?
DanCVA
Daca nu ai 12V ai probleme cu releul.

Urmareste topicul asta si o sa gasesti ca pentru spalatorul de faruri are tot aceiasi pompa.
CRyS`
Am inteles! Deci am de munca zilele acestea! Trebuie sa imi fac si blocul de lumini, trebuie sa schimb si pompa aceasta, sa mai schimb si vreo 2 bielete directie si eventual toata caseta de directie! Doamne!

Vand MEGANE 2 ! 3000 Euro!!!! smile.gif) Serios!!!

Nu am spalator pe faruri! radmasa.gif Asta imi mai trebuie,alta problema pe cap!

21 Nov 2010, 23:50:
Va muuuultumesc mult inca odata!

Noapte buna copiii ! biggrin.gif
DanCVA
Anuntul cu vanzarea se face in topic separat la Bursa.biggrin.gif
Ryk
Dar la ce am zis eu? Ce parere va dati? Pe spate merge normal, ca in prima zi cand am luat-o. Doar pe fata face figurile care le face.
M i h a i
este topic separat pentru problema asta..acolo gasiti totul...coduri reper..etc..


http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=963...dpost&p=1525516

citeste de la postul asta in jos... poti citi si tot topicul... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.