Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Janta ciobita
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Antonyo
Acum cateva zile,cand incercam sa ies dupa o strada,fix in fata mea erau parcate o cifa si o betoniera,locul era foarte stramt iar in partea dreapta era o mare bordura,cu roata din fata am luat bordura cu janta,janta sa ciobit pe buza pe o distanta de 3-4 cm.Ce pot face sa o repar,cu ce anume trebuie sa dau,sau unde sa ma duc si cam care ar fii pretul in mare.Multumesc

21 Nov 2010, 16:50:
vreun sfat?
spy_oh_joy1389
Incearca la un service bun de roti. Nu stiu daca ce ai povestit tu se incadreaza aici, dar ca sa iti faci o idee de preturi:

Indreptat jante de tabla
R12 5 lei
R13 6 lei
R14 8 lei
R15 13 lei
R16 20 lei
R17 24 lei

Poate se rezolva cu un indreptat si un echilibrat sa compensezi bucata lipsa.
Antonyo
nu stiu daca stii dar la clio 3 plumbul se afla pe interior,altfel nu vad cum prin echilibrat se poate indrepta roata iar indreptat nu vad de ce ar fii nevoie ca nu s-a strambat,deci partea interioara pe unde vine cauciucul este intacta buza dinspre cauciuc este neatinsa...
spy_oh_joy1389
Nu te contrazic, dar din ce am vazut prin pozele de pe forum, la cei care se putea vedea marginea jantei se distingea si un plumb. Eu nu am desfacut capacele de cand o am. Intelesesem ca ai zgariat buza jantei cum am patit si eu in incercarea de a apropia-o cat mai mult de bordura la o manevra de parcare.
George Paul
Cum vine plumbul ala "pe interior"?
Pe interiorul la ce anume?


aleksanders
omu are janta din aliaj si vorbeste de acei plumbi care se lipesc pe interior in loc sa fie batuti pe buza - iar daca roata nu bate la mers o poti lasa asa- metoda de reparare ieftina nu prea exista - bafta
George Paul
Pe alea de aliaj aveam plumbi fixati pe marginile jentii din fabrica.

Plumbii adezivi sunt pentru jante cu profil ce nu permite fixarea pe margini. Nu e ClioIII asa "smecher".
aleksanders
plumbul cu adeziv este pentru orice janta de aliaj pe care nu vrei sa bata vreun nepriceput clasicii plumbi - si nu cred ca intra in categoria "smecherie" sa nu ai plumbii la vedere
Antonyo
cat dureaza sablarea si revopsirea si care va fii diverenta vizibila intre roata sablata si restul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.