Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diagnostic zdruncinaturi fata.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
razvan_smart
Salut! Laguna este mandria mea, dar si motivul celor mai mari framantari ale mele smile.gif
Asadar, desi i-am schimbat capete de bara, bielete de directie si pivoti, constat cu neplacere ca la trecerea peste gropi(nu denivelari, ci adancituri cu margini abrupte), se simte o bataie, fie pe stanga, fie pe dreapta, in functie de cum se abordeaza groapa. Bataia seamana cu zgomotul pe care o face o minge care se zbate intre asfalt si un palma, micsorand distanta intre palma si asfalt. Nu stiu daca ati inteles, ideea e ca bate destul de urat..

Banuiala mea ar fi bieletele antiruliu si bara stabilizatoare. Voi ce stiti, cum se comporta astea cand au probleme? Bara stabilizatoare are niste garnituri? Ce ar trebui sa schimb.

Multumesc frumos!

alexandru_bot
Pot fii si bucsile jugului motor.
Daca sunt alea duse ai de lucru atunci,
Si eu am avut aceste batai enervante si am schimbat tot la directie pana cand am ajuns la bucsile jugului motor. Le-am comandat de pe net.
110 RON bucata. Exista si un topic despre jugul motor http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=185680

numa bine'
razvan_smart
Multumesc de sfat. Vad cu tu ai diesel, poate difera putin comportamentul, am mai auzit ceva similar de tot la un diesel. Poate cineva stie si cum e cand nu e ok cu bieletele antiruliu si bucsele barii stabilizatoare.
katalyn03
sunt bucsele la cadrul motor si eu le repar fara a trebui schimbate.
bafta
GREENLAGOON
exact zgomotul descris de tine l-am rezolvat schimband bucsile barii stabilizatoare
oves
intai verifica cu mana bieletele antiruliu sa vezi... daca joaca cat de putin deja se aude in masina la gropi imediat
iulianu00
QUOTE(katalyn03 @ 16 Nov 2010, 19:50)
sunt bucsele la cadrul motor si eu le repar fara a trebui schimbate.
bafta
*



Cum repari bucsele de la jug? Am un jug, daca ti-l trimit poti sa-mi schimbi ambele bucse? Daca da, cam cat m-ar ajunge. Astept un pm, sa nu poluam topicul. Trimit si eu un PM.
asfaltuscat
QUOTE(razvan_smart @ 16 Nov 2010, 11:33)
Salut! Laguna este mandria mea, dar si motivul celor mai mari framantari ale mele smile.gif
Asadar, desi i-am schimbat capete de bara, bielete de directie si pivoti, constat cu neplacere ca la trecerea peste gropi(nu denivelari, ci adancituri cu margini abrupte), se simte o bataie, fie pe stanga, fie pe dreapta, in functie de cum se abordeaza groapa. Bataia seamana cu zgomotul pe care o face o minge care se zbate intre asfalt si un palma, micsorand distanta intre palma si asfalt. Nu stiu daca ati inteles, ideea e ca bate destul de urat..

Banuiala mea ar fi bieletele antiruliu si bara stabilizatoare. Voi ce stiti, cum se comporta astea cand au probleme? Bara stabilizatoare are niste garnituri? Ce ar trebui sa schimb.

Multumesc frumos!
*


Eu am patit aceeasi chestie si de vina erau amortizoarele fata. Verifica sa vezi daca nu sunt curse.
wolf_ciprian
daca este cineva interasat de cadru motor am eu unul nou si bara stabilizatoare cu bucsi sunt turmate direct pe bara stabilizatoare,

18 Nov 2010, 23:38:
http://www.reno.ro/-VAND-PIESE-RENO-LAGUNA...ml#entry2695914
serveru'
salut!
cit vrei pe jug!da-mi un nr. de telefon te rog.

19 Nov 2010, 22:06:
am gasit pretul
scuze!
dar da-mi nr. de telefon te rog
Florut07
Si eu am aceeasi problema, sigur sunt bucsele jug motor! Exact asa imi face si mie, la orice denivelare se aude acel zgomot.

katalyn03, ma poti ajuta cu o info ... Cum poti sa le repari fara sa le schimbi ? Contra cost ... biggrin.gif
razvan_smart
Multumesc, dragi forumisti. O sa incerc sa vad cu mana mea ce si cum, dar e greu tare cu timpul asta. Katalyn, sunt interesat, o sa te sun. Multumesc inca o data!
katalyn03
este greu sa explic fara foto si nu am nici timp, dar daca vi la mine te rezolv
eviltuning
Salut!Imi poate spune si mie cineva de unde pot comanda bucsile pentru jug
serveru'
pune altul.de la dezmembrari.eu am trecut prin toate etapele!asta e cea mai buna.
eviltuning
Pai da dar nu stiu cat de bun il gasesc
katalyn03
QUOTE(eviltuning @ 30 Nov 2010, 14:22)
Salut!Imi poate spune si mie cineva de unde pot comanda bucsile pentru jug
*



la piese auto import
bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.